Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka – obawy i jak je rozwiać

Moje dziecko nie nadaje się na obóz i kolonie.

Istnieje powszechna opinia, że nie każde dziecko nadaje się na obóz czy kolonie. Jest to nieprawda! W dzisiejszych czasach wśród bogatej oferty wyjazdów można znaleźć takie, które są zgodne z zainteresowaniami dziecka. Jedne są pod namiotem, inne w hotelu – bardziej intensywne i te bardziej rekreacyjne czy specjalistyczne (np. dla dzieci z ADHD). Ważne, że wszystkie uspołeczniają,  rozwijają talenty i mają program dostosowany do potrzeb uczestników.
 
Moje dziecko nie pojedzie na tak długi wyjazd.

Oczywiście nie każdy pojedzie od razu na 2-3-tygodniowy obóz. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do przebywania z rodzicami lub w określonej grupie, należy je stopniowo przygotowywać. Jak to zrobić? Przede wszystkim rozmawiać, ale też wypuszczać dzieci na wycieczki 1-3-dniowe. Stopniowo zwiększać liczbę dni spędzanych poza domem. Wyprawić dziecko wraz z najlepszym przyjacielem. Są też dzieci, które bardzo szybko się zaadaptują- te prawdopodobnie nie będą często kontaktować się z  rodzicami podczas wyjazdu, ponieważ są na tyle pochłonięte zorganizowanymi zajęciami i zabawą z rówieśnikami, że szkoda im czasu na rozmowy telefoniczne.
 
Moje dziecko boi się, że nie będzie miało ze mną kontaktu.

Jest to zdecydowanie błędne myślenie. To właśnie rodzice boją się, że nie będą mieli kontaktu z dzieckiem. Dzieci boją się nieznanego, a z rodzicami czują się bezpiecznie – dlatego w ten sposób wyrażają swoje emocje. Kopiują zachowanie rodzica. Przed wyjazdem  nigdy nie obiecuj, że je odwiedzisz lub będziesz dzwonić co drugi dzień. Dziecko nie będzie myślało wtedy o niczym innym, jak tylko o tym, że obiecałeś/aś zadzwonić. Staraj się nie odwiedzać dziecka. Dziecko może świetnie się bawić, ale gdy zobaczy cię lub usłyszy twój głos – przejdą na niego twoje obawy. Masz pytanie – zadzwoń do wychowawcy, on jest na miejscu i widzi całą sytuację znakomicie. Możesz podpowiedzieć, jak reaguje dziecko w danej sytuacji. Wychowawcy będą wtedy mogli sprawniej zadziałać. Oni mają doświadczenie i naprawdę warto im zaufać.
 
Moje dziecko na obozie i kolonii będzie w niebezpieczeństwie.

Wybierając obóz czy kolonię, warto kierować się rekomendacjami innych rodziców. Kadra zazwyczaj jest dostosowana do programu i musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Przypadki, o których słyszy się w mediach, są skrajne i pojawiają się w placówkach często niesprawdzonych. Dlatego warto przed obozem zasięgnąć informacji od organizatorów oraz sprawdzić, czy mają odpowiednie uprawnienia. Gdy otrzymujesz kartę kwalifikacyjną uczestnika, wypełnij ją od A do Z. Żadne informacje nie dyskwalifikują twojego dziecka, a są jedynie cenną wskazówką dla opiekunów podczas wyjazdów.
 
Moje dziecko jest ciągle na NIE.

Tak jak wspomniałam wcześniej, dzieci boją się nieznanego. To, co jest dla nich obce – wypierają. Spróbuj rozmawiać z dzieckiem. Wybierając wyjazd, dostosuj go do zainteresowań dziecka. Jeśli np. kocha konie – spróbuj wysłać je na obóz jeździecki. Jego pasją są szachy – dobrym wyborem jest obóz szachowy. Są też obozy alternatywne dla osób o niesprecyzowanych zainteresowaniach. Dziecko ma wtedy wybór. Kieruj się programem. Usiądź z dzieckiem – wybierzcie razem. Pozwól mu poczuć się osobą, która również uczestniczy w planowaniu swojego wyjazdu.
 
Każdy przypadek jest wyjątkowy. Jeśli rozmawiasz z dzieckiem i traktujesz je po partnersku – jest większa szansa, że pierwszy wyjazd dziecka zakończy się sukcesem. Musisz jednak pamiętać, że jeśli zdarzy się, że dziecko nie będzie zadowolone – poinformują cię o tym wychowawcy lub dowiesz się po wyjeździe. Spróbuj wtedy podejść do tego wyzwania obiektywnie i zakończ rozmowę z dzieckiem: „Cieszę się, że jesteś – następnym razem wybierzemy inny obóz – z innym programem”. Podkreślaj, że każdy obóz jest inny i może na następnym będzie świetnie.
 
Podsumowując: Słuchaj swojego dziecka, konsultuj z nim program, przyzwyczajaj dziecko do nieobecności krótkimi wyjazdami, utrzymuj kontakt z wychowawcami, nie obiecuj dziecku przyjazdu czy telefonów, pamiętaj, że dziecko odrzuca i reaguje emocjonalnie podczas rozmów z tobą, ponieważ przejmuje twoje obawy. Jeśli będziesz trzymać się tych zasad – zwiększasz szansę na to, że twoje dziecko wróci szczęśliwe ze swojego pierwszego obozu. Powodzenia!
 
Agnieszka M. Barwicka– trener, animator, współwłaściciel M&A Group, nauczyciel akademicki, wychowawca w szkole podstawowej, kierownik obozów dla dzieci i młodzieży. Absolwentka edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej oraz edukacji medialnej i technologii informacyjnych. Pasjonatka mediów, edukacji (metod i form), zachowań społecznych z ogromnym bagażem doświadczeń.