Na dzień urodzin niecierpliwie czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to dla nich wyjątkowy czas, który chcemy miło spędzić z bliskimi i życzliwymi osobami. Przystępując do planowania przyjęcia porozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak wyobraża sobie ten dzień. Wspólnie zróbmy także listę gości. Możemy kupić gotowe zaproszenia, albo przygotować je z dzieckiem samodzielnie w domu.
Motyw przewodni
Jeżeli dziecko szczególnie się czymś pasjonuje możemy przygotować urodziny tematyczne. Prosimy wtedy gości, aby ubrali się zgodnie z tematem imprezy oraz przygotowujemy dekorację, muzykę, zabawy zgodne z głównym motywem przyjęcia. Na przykład jeżeli dziecko uwielbia smerfy kupujemy serwetki, papierowe talerzyki i kubeczki ze smerfami, zamawiamy tort z ze smerfami itd. Do tańca włączamy smerfne hity oraz wymyślamy smerfne zabawy (np. poszukiwanie smefrojagód lub ucieczka przed Gargamelem). Podobnie postępujemy kiedy dziecko interesuje się księżniczkami, super-bohaterami, dinozaurami itp. Poszukujemy wszystkiego, co się wiąże z zainteresowaniami dziecka i dostosowujemy do przyjęcia.
Dekoracje
Przyjęcie urodzinowe nie musi mieć jednego motywu, ale kolorowe dekoracje powinny być jego obowiązkowym elementem. Watro zaopatrzyć się w dużą ilość balonów, które oprócz funkcji dekoracyjnej mogą przydać się również do zabawy. Kolorowe serpentyny i wstążki są jak najbardziej mile widziane. Do jedzenia i picia warto kupić kolorowe plastikowe bądź papierowe naczynia, co pozwoli nam zaoszczędzić czas na zmywaniu. Przygotowywanie dekoracji może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny.
Poczęstunek
Oprócz tortu przygotujmy dla dzieci przekąski i napoje. Do picia najlepsze będą soki oraz woda. Doskonale sprawdzą się także małe, apetycznie wyglądające kanapeczki, a w miseczkach mogą znaleźć się słodycze oraz owoce.
Zabawy
Największą atrakcją każdych urodzin są zabawy. Kiedy urządzamy przyjęcie dla małych dzieci najlepiej, aby były organizowane i kontrolowane przez dorosłych. Starszym dzieciom możemy zostawić więcej swobody.
A oto przykładowe zabawy na imprezę urodzinową. Pamiętajmy jednak, że warto je trochę modyfikować w zależności od wieku i zainteresowań dzieci.
Bal balonów– włączamy muzykę, a zadaniem każdego dziecka jest znalezienie jednego balona i taniec z nim. Następnie dzieci łączą się w pary i tańczą trzymając jeden balon między brzuszkami. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma balon między sobą.
Lustro – dzieci pozostają w parach. Jedna osoba pokazuje ruchy, a druga je powtarza jak w lustrzanym odbiciu. Następnie następuje zamiana ról.
Pudełko z zadaniami – prowadząca włącza muzykę, a dzieci siedzą w okręgu i podają sobie pudełko z karteczkami, na których znajdują się zadania do wykonania. Prowadząca co pewien czas wyłącza muzykę, a osoba, która w tym czasie trzyma pudełko losuje zadanie do wykonania. Może to być zagadka, polecenie znalezienia czegoś czerwonego, zaśpiewanie piosenki itp.
Kalambury – przygotowujemy wcześniej hasła dostosowane do wieku dzieci. Dziecko losuje hasło i pokazuje je bez słów. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie przedstawianego hasła.
Kto to jest– siedzimy z dziećmi w okręgu i opisujemy jedno z nich np. ma brązowe oczy, zielony sweterek. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie kogo dotyczy ten opis. Następnie jedno z dzieci opisuje wybraną osobę.
Stary niedźwiedź mocno śpi– dzieci od pokoleń uwielbiają bawić się w starego niedźwiedzia, czy ojca Wirgiliusza. Są to znane i sprawdzone sposoby na dobrą zabawę. Możemy przypomnieć sobie coś z własnego dzieciństwa i wykorzystać w zabawie z dziećmi.
Co z rodzicami?
Na przyjęcie urodzinowe dzieci przyprowadzane są przez rodziców i to czy na nim zostaną zależy w dużej mierze od wielkości mieszkania. Jeżeli nie mamy możliwości wydzielenia oddzielnej przestrzeni dla rodziców, to umawiamy się z nimi na odbiór dzieci o konkretnej godzinie. Jednak warto zaangażować innych rodziców w drobne przygotowania, na przykład przy malowaniu buzi.
Przemyślane i odpowiednio zorganizowane przyjęcie urodzinowe wcale nie musi dużo kosztować, a może być wspaniałym wspomnieniem na całe życie.
Aleksandra Rosa – studentka i absolwentka pedagogiki w zakresie trzech specjalności: wczesnoszkolnej i przedszkolnej, andragogiki oraz edukacji medialnej. Pracuje jako niania i animator zabaw dziecięcych.