Na ratunek maluchowi – Złamania

Objawy złamania

Złamaniu towarzyszy najczęściej bardzo silny ból, a to z kolei będzie powodem płaczu u dziecka. Dziecko nie będzie chciało stać na uszkodzonej nodze lub nie będzie ruszało ręką. Każda tego typu próba będzie dla dziecka zbyt bolesna. Przy złamaniu pojawia się  również obrzęk, zdarza się też krwawy wylew, a w przypadku złamań otwartych, pojawia się krew. Charakterystyczne jest również mrowienie złamanej kończyny oraz jej ochłodzenie.

Zdarza się, że uszkodzenie kończyny wydaje się nie być niczym poważnym. Początkowo sądzimy, że doszło do zwykłego skręcenia lub zwichnięcia kończyny. Ból nie jest silny, a dziecko może delikatnie poruszać nogą lub ręką. W takich wypadkach mimo wszystko udaj się do lekarza i zrób prześwietlenie, aby mieć pewność, co dolega maluchowi i że nie doszło jednak do złamania.

Szukając złamania, dotykamy dziecko od palców w kierunku stawów barkowego/biodrowego, szukając nienaturalnych krzywizn – róbmy to delikatnie, aby nie sprawiać dziecku dodatkowego bólu.

Co robić, gdy doszło do złamania

Podstawowa sprawa to unieruchomienie kończyny. W tym celu możemy użyć tego, co mamy pod ręką w domu czy na podwórku, np. linijki, kija, wąskiej deseczki, szyny itp. Do kompletu potrzebny będzie bandaż lub jakikolwiek inny materiał, którym będziemy mogli owinąć kończynę wraz z usztywnieniem (może to być np. szalik czy chusta).

Do złamanej kończyny przyłóż usztywnienie (linijkę, deseczkę itd.) i owiń wokół bandażem lub innym materiałem, w taki sposób, aby nie dochodziło do przemieszczania kości. Pamiętaj o tym, że unieruchomienie powinno obejmować również dwa sąsiadujące stawy, powyżej i poniżej złamania. Jeśli doszło do uszkodzenia stawu, należy unieruchomić dwie sąsiednie kości.

Jeśli widzisz, że ręka lub noga jest zniekształcona, w żadnym wypadku nie podejmuj próby wyprostowania czy wepchnięcia jej na swoje miejsce. Spowoduje to bardzo silny ból, jak również może grozić uszkodzeniem tkanek.

Lepiej nie podawać żadnych leków przeciwbólowych, ponieważ mogą zamazać obraz bólu i zmylić lekarza. Jeśli widzisz, że złamanie jest poważne, staraj się unikać karmienia i pojenia dziecka. Może się bowiem zdarzyć, że konieczna będzie operacja.

Złamane miejsce można schłodzić – robiąc zimny kompres, zmniejszysz ból i opuchliznę.

W jaki sposób usztywnić złamaną kończynę

Jeśli podejrzewasz, że doszło do złamania nogi, możesz ją usztywnić poprzez związanie nogi uszkodzonej i zdrowej w kolanach i kostkach.

Złamany palec u ręki usztywnij wraz z sąsiadującymi palcami.

Kiedy doszło do złamania w okolicach kostki, unieruchom nogę aż do kolana.

Jeśli zostało uszkodzone podudzie, wtedy powinieneś unieruchomić nogę aż do uda, natomiast kiedy dojdzie do złamania uda, należy unieruchomić całą  nogę od stopy po pachwinę.

W przypadku złamania otwartego, gdy kość przecięła skórę, przykryj to miejsce sterylnym opatrunkiem lub jeśli go nie masz, w miarę czystym materiałem i natychmiast zadzwoń po karetkę.

Jeśli doszło do złamania ręki, unieruchom ją, a następnie włóż w temblak, który możesz zrobić, jeśli nie masz chusty trójkątnej, z bandaż, chustki czy np. koszuli.

Jeśli podejrzewasz u dziecka złamanie kręgosłupa, nie ruszaj go i natychmiast wezwij pogotowie. Oczywiście wyjątkiem jest konieczność reanimacji.

Nawet jeśli wydaje się, że to niegroźne skręcenie czy zwichnięcie, warto sprawdzić to u lekarza. Zrób to jak najszybciej po urazie, ponieważ obrzęk lub czasem niedokrwienie kończyny utrudni gojenie.

Nie próbuj samodzielnie nastawiać kości, to zadanie lekarza.

Dobrą informacją dla wszystkich rodziców, których maluchy złamią nogę lub rękę jest fakt, że złamania u dzieci zrastają się trzy razy szybciej niż u dorosłych.

Opracowanie Ewa Łęska z portalu www.mamaniania.pl – organizatora akcji „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha”- we współpracy z Marcinem Glinką licencjonowanym ratownikiem medycznym, Mistrzem Polski w Ratownictwie Medycznym 2012.