Warsztaty cyrkowe dobre na dysleksję i nie tylko!

Warsztaty cyrkowe przez rodziców traktowane są po macoszemu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że takie zajęcia to same korzyści dla dziecka. Po pierwsze żonglerka! Jeden z podstawowych trików, jakie możemy zobaczyć w cyrku. Historia żonglowania jest bardzo stara. Istnieją wzmianki o żonglowaniu z ok. 2000 roku p.n.e. Na grobowcu nieznanego księcia w Egipcie widnieją malunki przedstawiające kobiety żonglujące piłkami. Sztuka ta była wykorzystywana od wieków w Japonii, Chinach, Egipcie, południowo-wschodniej Azji, Tybecie czy Iranie i nie wiązała się tylko z formą rozrywki, ale także niekiedy z religijnymi rytuałami. Żonglerka traktowana jako forma wyrazu artystycznego pojawiła się dopiero z końcem średniowiecza. Artyści-żonglerze weszli do teatru pod koniec XIX wieku wraz z Vaudevillem. Prawdziwy rozkwit tej sztuki nastąpił po wojnie. Powstawały pierwsze stowarzyszenia związane z tą dziedziną. W latach 70. odbył się pierwszy Europejski Festiwal Żonglerski. 

Co takiego ma w sobie „podrzucanie piłkami”, że jest popularne po dziś dzień? Udowodnioną naukowo korzyścią żonglerki jest rozwój mózgu. Mózg człowieka składa się z dwóch półkul, z których każda odpowiedzialna jest za co innego, np. lewa, zwana logiczną, odpowiada za szczegóły, przetwarzanie języka i wzorów linearnych, prawa zajmuje się rozumieniem języka, obrazami, rytmem, emocją i intuicją. Człowiek posiada wiele umiejętności, które związane są z prawidłowym funkcjonowaniem obu półkul na raz. Żonglerka aktywuje obie półkule mózgowe, a co za tym idzie, powstają nowe połączenia neuronowe, zwiększające skuteczność transmisji i przetwarzania informacji pomiędzy półkulami. Żonglowanie to naprzemienne ruchy rąk, które w równym stopniu angażują obie strony ciała. Uaktywniają oboje oczu, rąk, nóg, brzuch i plecy. Zalecane jest przez psychologów i pedagogów przy dysleksji czy nadpobudliwości dziecięcej. Ćwiczenie żonglowania poszerza pole widzenia, wyostrza zmysł kinestetyczny. Osoba żonglująca patrzy na piłkę w momencie, kiedy znajduje się w górze, gdy ją łapie, nie musi patrzeć już na ręce. Ocenia w ten sposób za pomocą zmysłu kinestetycznego tor, szybkość lotu piłki, odległość od dłoni, tak aby w odpowiedni sposób ułożyć rękę i złapać piłkę.  

Cyrkowe warsztaty

Naukowcy z Uniwersytetu w Regensburgu (Niemcy) sprawdzili, jak żonglowanie wpływa na mózg. Wybrano 24 osoby, z czego 12 uczyło się przez 3 miesiące, jak żonglować piłeczkami. Po 3 miesiącach naukowcy zbadali ich mózgi przy pomocy MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym) i okazało się, że obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie wzrokowe zwiększył objętość o 3-4%! W skali mózgu to ogromny przyrost. Jeśli żonglowanie pobudza korę wzrokową, a człowiek uczy się w 80% poprzez wzrok, to oznacza, że żonglowanie poprawia zdolności uczenia się. Oznacza to szybszą naukę wzorów, wykresów, schematów i wszystkich informacji wzrokowych. Żonglowanie najbardziej poprawia umiejętności, które opierają się na koordynacji oko-ręka jak na przykład pisanie, rysowanie, szybkie czytanie czy typowe umiejętności manualne (konstruowanie, wycinanie, przybijanie itd). Żonglerka to jeden z wielu tricków i zabaw, jakie proponują nam organizatorzy cyrkowych warsztatów. W programie takich zajęć przewidziane są jeszcze: nauka trików diabolo, flowerstick, kręcenie talerzami, utrzymywanie równowagi na rola-boli, jazda na monocyklu czy chodzenie po linie. Gdzie można szukać takich warsztatów? Na przykład w Wielkopolsce. 

W tym rejonie Polski są to, można powiedzieć, jeszcze innowacyjne warsztaty. Cieszy nas fakt, że możemy promować tak rozwojową dziedzinę sztuki dla dzieci w tym województwie właśnie i że uczestnicy warsztatów są uradowani każdym spotkaniem z nami – mówią animatorzy, pedagodzy cyrku z Cyrkowewarsztaty.pl. – W tym roku prowadzimy warsztaty w kilku miejscowościach w obrębie powiatu poznańskiego. Są to Kuślin, Dopiewiec, Stęszew, Koziegłowy, Konarzewo, Murowana Goślina oraz Poznań. Zachęcamy do zapisania swojej pociechy na te zajęcia, bo to także świetna zabawa – dodają. Szczegółowych informacji można szukać na stronie internetowej Cyrkowewarsztaty.pl.
Źródło: www.cyrkowewarsztaty.pl