Wpływ gier wideo na dziecko

Tak. Nadmierne granie w gry wideo może mieć negatywny wpływ na dziecko z kilku powodów:

  • Dzieci, które spędzają za dużo czasu przy komputerze mają jego brak na inne czynności podstawowych dla ich rozwoju fizycznego, społecznego, intelektualnego i emocjonalnego. Czas spędzony przed komputerem lub konsolą do gier jest to czas spędzony z dala od zabawę z przyjaciółmi, czytania czy też zabawy z rodzicem  lub  na świeżym powietrzu.
  • Dzieci często grają w gry wideo pozostając same w pokoju, a zbyt wiele czasu spędzone samotnie może spowodować izolację społeczną.
  • Dzieci, które oglądają telewizję luz grają w gry  więcej niż dziesięć godzin w tygodniu nie radzą sobie tak dobrze w szkole jak dzieci, które oglądają czy grają  mniej. Przy ustalaniu limitów,  ważne jest, aby wziąć pod uwagę całkowitą ilość czasu jakie dziecko spędza przed ekranem elektronicznych urządzeń , w tym telewizora, komputera,  konsol wideo i ekranów filmowych.
  • Złe nawyki mogą zostać zakorzenione i są trudniejsze do zmiany, jak dzieci podrosną.
  • Badania pokazują, że jeśli dziecko regularnie gra w gry oparte na przemocy i agresji, istnieje wysokie  ryzyko zwiększonych zachowań agresywnych w życiu codziennym. Ponadto, niektóre gry  mogą promować nieodpowiednie nastawienie do  płci i nieodpowiedzialne zachowania seksualne.


Ważne jest, aby pamiętać, że gry wideo i komputerowe nie są w całości złe. Gry dobrej jakości mogą dać dzieciom okazję do ćwiczenia umiejętności rozwiązywania problemów i logicznych umiejętności. Zwiększają zdolności motoryczne i koordynacyjne  oraz mogą pobudzić  zainteresowanie technologiami  informatycznymi. Jeśli grasz w gry z dzieckiem – co bardzo polecam – stanowią one okazję, aby zrobić coś razem. Najprościej jest ograniczenie  gier teraz, gdy dziecko jest jeszcze małe, bo stworzy to dobre nawyki. Ponadto warto być inteligentnym konsumentem i wybierać gry wideo dla Twojego dziecka, które nie przekazują negatywnych treści.

W jaki sposób można ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera przez moje  dziecko?

Po pierwsze, trzeba ocenić, ile dziecko faktycznie  gra, a następnie rozważyć jakie inne rzeczy robi w swoim wolnym czasie. Większość ekspertów w dziedzinie rozwoju dziecka jest zdania, że ” łączny czas spędzony przed ekranem „dla dzieci – które obejmuje oglądanie telewizji i filmów, korzystanie z Internetu, granie w gry komputerowe lub wideo – ograniczyć od jednej do dwóch godzin dziennie.  Jeśli twoje dziecko bawi się swoją ulubioną grą nie dłużej niż  45 minut dziennie i ogląda jeden program w telewizji, a następnie odrabia pracę domową i wykonuje inne prace domowe i choć trochę czasu poświęca na ćwiczenia  fizyczne każdego dnia, to nie byłabym zbyt zaniepokojona  ograniczaniem jego/jej czasu grania. Z drugiej strony,  jeśli dziecko jest przyklejone do myszki, konsoli i  z wypiekami na twarzy  gra  godzinami,  nadszedł czas, aby ustawić limity.  Oto kilka sugestii na wprowadzenie kontroli czasu:

Wyznaczyć czas, przed rozpoczęciem gry Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko grało maksymalnie 30 minut , powiedz mu, że ma  limit i ustaw budzik w telefonie. Gdy zadzwoni dzwonek alarmu dziecko kończy grę bez żadnych pytań. Kiedy dziecko  próbuje wynegocjować więcej czasu,  spokojnie odwołaj się do umówionego limitu czasu. Jeśli odmówi zakończenie grania spokojnie odłącz grę  i umieścić ją w wyznaczonym miejscu  naczas tak długi,  jak czujesz,  że  jest to właściwe dla twojego dziecka.

Przygotuj też  rozwiązanie dla protestów  twojego dziecka takich jak: „Ale ja jestem w środku gry! „.  Prawie każda gra ma funkcję „zapisz grę”, więc dziecko może wstrzymać w połowie gry bez utraty punktów, czy poziomu, itp. Być może trzeba będzie pomóc dziecku dowiedzieć się, jak ta funkcja działa .

Gdy „czas minął ” zaproponuj kilka alternatywnych rodzajów działalności,  takich jak gra w gry planszowe, czytanie książki z wami, upieczenia ciasteczek. Powinno to pomóc złagodzić wyjście z gry.

Wymagaj, aby praca domowa lub porządki byłu zakończone przed rozpoczęciem gry lub  oglądaniem telewizji lub korzystaniem z Internetu.

Nie umieszczaj komputera lub konsoli do gier w pokoju dziecka, gdzie może grać bez nadzoru!

Pamiętaj: dziecko do 7-ego roku życia nie odróżnia rzeczywistości wirtualnej od codziennej.  Łatwo może pomylić te dwie rzeczywistości. Twoją rolą jest do tego nie dopuścić. 

Marta Pociecha – pscyholożka, terapeutka pracy z procesem specjalizująca się w pracy z dziećmi i rodzicami.  www.psycholog-pociecha.com