Gorący sezon na nianie – zapotrzebowanie na opiekunki stale rośnie Niania.pl


„Marry Poppins”, „Mrs. Dubfire” czy może „Niania w Nowym Jorku” – popkultura co jakiś czas podsuwa nam obrazy, jaka powinna być idealna opiekunka. Zwykle przedstawiona jest jako ratunek dla zamożnych, ale zbyt zapracowanych rodziców, którzy wiecznie nie mają czasu. Tymczasem zatrudnienie osoby spoza rodziny do opieki nad dziećmi jest codziennością wielu polskich gospodarstw domowych. W dużych miastach jest to nawet standard.
 
 NIANIA NA WAKACJE

Według raportu GUS w Polsce jest 2,7 mln dzieci w wieku przedszkolnym, to one najbardziej cieszą się z wakacji. Gorzej mają rodzice. Co zrobić z dziećmi, kiedy rodzicie są w pracy, a przedszkola zamknięte? Jak zorganizować wakacje, z których cała rodzina wróci wypoczęta?

Niania to zarówno praca stała, jak i sezonowa. Większość rodziców w wakacje pracuje, szkoły są jednak zamknięte. W przedszkolach, jeśli tylko są otwarte, tworzona jest jedna grupa składająca się z kilkunastu maluchów w różnym wieku. Co więcej, w niektórych placówkach są skrócone godziny pracy, co również  stanowi nie lada  problemem dla rodziców. W takiej sytuacji opiekunka na okres wakacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem – tym bardziej, że większości gospodarstw domowych nie stać na zorganizowanie wyjazdów i obozów wakacyjnych dla dziecka przez okres dwóch miesięcy.

Kolejnym wyzwaniem w gorącym okresie letnim jest wyjazd na wakacje. Rodzice wyprawiając się całą rodziną na urlop, wracają z niego jeszcze bardziej zmęczeni. Dlaczego więc, nie zatrudnić do pomocy sezonowej niani, która odciąży rodziców przynajmniej z części obowiązków podczas wakacji? Wyjeżdżając na przykład nad morze, na chwilę obecną możemy wybierać spośród blisko 100 dostępnych niań na terenie Pucka.

 
 JAK WYBRAĆ NIANIĘ

Jaka niania będzie odpowiednia dla mojego dziecka? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. O co należy zapytać nianię na rozmowie? O jej życie osobiste: rodzinę, wychowanie, a także doświadczenie w pracy z dziećmi, nałogi, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, a przede wszystkim o metody wychowawcze spójne z metodami rodziców. Kolejnym punktem są referencje. Na nich również można, a nawet powinno się opierać swój wybór.  Jak twierdzi pedagog serwisu Niania.pl Sylwia Wanot:

 „Bardzo ważnym elementem przy ocenie kwalifikacji niani są referencje. Opinie rodziców, którzy już kiedyś zatrudniali tę konkretną opiekunkę, są bardzo cennym źródłem informacji. W serwisie Niania.pl można dotrzeć do rodziców, porozmawiać z nimi, zapytać na forum, sprawdzić rekomendacje, a czasem nawet spotkać się z nimi i osobiście uzyskać więcej szczegółowych informacji o danej opiekunce”.

Ważnym punktem przy podejmowaniu decyzji jest okres próbny, czyli czas adaptacji i wzajemnego poznania. Warto spędzić czas wspólnie z nianią i dzieckiem, przed pozostawieniem pociechy samej z opiekunką. Rodzic będzie mógł sam ocenić, jakie niania ma podejście do dziecka, a z drugiej strony, jak dziecko reaguje na opiekunkę.
 
JAKI JEST KOSZT WYNAJĘCIA NIANI?

Jak wynika z danych przeprowadzonych przez Niania.pl, zarobki opiekunek na przestrzeni ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 20 %. Są one uzależnione od wielkości miasta, województwa i zakresu obowiązków. W Warszawie średnia zarobków za godzinę pracy opiekunki to ok. 15 zł, ale już w Białymstoku stawka wynosi 8,37 zł. Opiekunkom płaci się za godzinę ich pracy, rzadziej zdarza się, że są to stałe miesięczne zarobki.


Dane przedstawione powyżej pochodzą z Ogólnopolskiego raportu portalu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2016 roku”.  Niania.pl jest największym generatorem kontaktów na linii opiekunki i rodzice w Polsce. Obecnie liczba niań  zarejestrowanych w serwisie Niania.pl wynosi ponad 400 tys., a w samym 2016 roku zarejestrowało się w nim ponad 50 tys. niań:

 „13 lat doświadczenia nauczyło nas jak zbierać niezbędne informacje o rejestrujących się nianiach. Niania rejestrując się w serwisie Niania.pl tworzy swój profil. Wypełniając formularz, wpisuje między innymi oczekiwane wynagrodzenie, niestandardowe obowiązki, których się podejmie (np. wyjście na basen, pranie, gotowanie, zakupy), wykształcenie, doświadczenie w opiece nad dziećmi, wskazuje w jakim wieku były dzieci, którymi się opiekowała, opisuje dodatkowe umiejętności (np. plastyczne, muzyczne), określa, czy zaopiekuje się dzieckiem u rodziców, u siebie, lub w innym miejscu. Może zaznaczyć także, że jest gotowa zamieszkać z rodziną”  twierdzi pedagog serwisu Sylwia Wanot.

Konto w serwisie może założyć każdy, a usługi świadczone są na terenie całej Polski. Niania.pl jest to miejsce, które pomaga rodzicom znaleźć odpowiednią osobę do opieki nad dzieckiem, a nianiom pomaga w znalezieniu pracy. Portal daje możliwość uzyskania porad od specjalistów, mailowo i telefonicznie oraz dostęp do poradnika i forum. Należy jednak pamiętać, że to rodzice ostatecznie decydują, jaka niania będzie najlepsza dla ich dziecka, a serwis daje dostęp do ogromnej bazy opiekunek.
 
Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 400 tys. opiekunek z całej Polski. Opiekunka rejestrując się na portalu Niania.pl tworzy swój profil, a rodzic rejestrując się w serwisie ma możliwość publikacji oferty pracy. Już ponad 100 tys. rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka na portalu Niania.pl