„Marry Poppins”, „Mrs. Dubfire” czy może „Niania w Nowym Jorku” – popkultura co jakiś czas podsuwa nam obrazy, jaka powinna być idealna opiekunka. Zwykle przedstawiona jest jako ratunek dla zamożnych, ale zbyt zapracowanych rodziców, którzy wiecznie nie mają czasu. Tymczasem zatrudnienie osoby spoza rodziny do opieki nad dziećmi jest codziennością wielu polskich gospodarstw domowych. W dużych miastach jest to nawet standard.
NIANIA NA WAKACJE
Według raportu GUS w Polsce jest 2,7 mln dzieci w wieku przedszkolnym, to one najbardziej cieszą się z wakacji. Gorzej mają rodzice. Co zrobić z dziećmi, kiedy rodzicie są w pracy, a przedszkola zamknięte? Jak zorganizować wakacje, z których cała rodzina wróci wypoczęta?
Niania to zarówno praca stała, jak i sezonowa. Większość rodziców w wakacje pracuje, szkoły są jednak zamknięte. W przedszkolach, jeśli tylko są otwarte, tworzona jest jedna grupa składająca się z kilkunastu maluchów w różnym wieku. Co więcej, w niektórych placówkach są skrócone godziny pracy, co również stanowi nie lada problemem dla rodziców. W takiej sytuacji opiekunka na okres wakacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem – tym bardziej, że większości gospodarstw domowych nie stać na zorganizowanie wyjazdów i obozów wakacyjnych dla dziecka przez okres dwóch miesięcy.
Kolejnym wyzwaniem w gorącym okresie letnim jest wyjazd na wakacje. Rodzice wyprawiając się całą rodziną na urlop, wracają z niego jeszcze bardziej zmęczeni. Dlaczego więc, nie zatrudnić do pomocy sezonowej niani, która odciąży rodziców przynajmniej z części obowiązków podczas wakacji? Wyjeżdżając na przykład nad morze, na chwilę obecną możemy wybierać spośród blisko 100 dostępnych niań na terenie Pucka.
JAK WYBRAĆ NIANIĘ
Jaka niania będzie odpowiednia dla mojego dziecka? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. O co należy zapytać nianię na rozmowie? O jej życie osobiste: rodzinę, wychowanie, a także doświadczenie w pracy z dziećmi, nałogi, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy, a przede wszystkim o metody wychowawcze spójne z metodami rodziców. Kolejnym punktem są referencje. Na nich również można, a nawet powinno się opierać swój wybór. Jak twierdzi pedagog serwisu Niania.pl Sylwia Wanot:
„Bardzo ważnym elementem przy ocenie kwalifikacji niani są referencje. Opinie rodziców, którzy już kiedyś zatrudniali tę konkretną opiekunkę, są bardzo cennym źródłem informacji. W serwisie Niania.pl można dotrzeć do rodziców, porozmawiać z nimi, zapytać na forum, sprawdzić rekomendacje, a czasem nawet spotkać się z nimi i osobiście uzyskać więcej szczegółowych informacji o danej opiekunce”.
Ważnym punktem przy podejmowaniu decyzji jest okres próbny, czyli czas adaptacji i wzajemnego poznania. Warto spędzić czas wspólnie z nianią i dzieckiem, przed pozostawieniem pociechy samej z opiekunką. Rodzic będzie mógł sam ocenić, jakie niania ma podejście do dziecka, a z drugiej strony, jak dziecko reaguje na opiekunkę.
JAKI JEST KOSZT WYNAJĘCIA NIANI?