Jak chronić dzieci w sieci? Kontrola rodzicielska w praktyce

Dziś przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie działań, które wzmacniają bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie, a także edukują rodziców, wychowawców i nauczycieli na tematy związane z problematyką bezpieczeństwa online. Sprawdź, co możesz zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo w sieci w domowym zaciszu.

Ustalenie godzin użytkowania sieci

Jedną z kwestii, które warto omówić z dziećmi – jak również resztą domowników – jest czas, w którym możliwe jest korzystanie z Internetu. Niektóre routery, jak np. FRITZ!Box, mają wbudowaną możliwość ustalenia dla każdego z użytkowników określonego limitu czasowego. Możliwe jest także wyszczególnienie poszczególnych urządzeń dostępnych wówczas online dla dziecka, takich jak konsola czy smartfon.

Biała lista stron internetowych

Dbając o bezpieczeństwo w sieci, warto skorzystać z tzw. funkcji białej listy. Za jej pomocą możliwe jest określenie konkretnych stron internetowych, z których bez przeszkód mogą korzystać dzieci. Dzięki temu zabiegowi jako rodzic zyskasz pewność, że dzieci nie trafią na nieakceptowane przez Ciebie treści lub strony nieodpowiednie dla ich wieku.

Osobny dostęp dla gości

Urządzenia takie jak FRITZ!Box oferują także utworzenie specjalnego dostępu do WLAN, przeznaczonego dla gości. Za jego pomocą można określić, z jakich aplikacji internetowych mogą korzystać goście, łączący się do naszej sieci. Jest to o tyle istotne, że dzieci często zapraszają do domu rówieśników – stosując osobny dostęp, możemy być spokojni o bezpieczeństwo danych w naszej sieci, jak i bezpieczne surfowanie naszych dzieci z kolegami.

Korzystanie z bezpiecznych haseł internetowych

W dobie komputerów, dla których nie jest problemem złamanie prostych haseł, takich jak qwerty, 123456 czy Ania2000, warto wykształcić w dziecku nie tylko nawyk stosowania co najmniej ośmio- lub dziesięcioznakowego hasła, ale także przyporządkowanie różnych haseł do różnych kont. W tym celu warto skorzystać z menedżera haseł. Dobrym pomysłem jest także sprawdzanie ich siły za pomocą dostępnych w Internecie algorytmów, szacujących szanse na złamanie hasła przez hakerów.

Słowem podsumowania

Sięgając po urządzenia sieciowe klasy premium, możemy nie tylko w prosty sposób zapewnić bezpieczeństwo domowej sieci Wi-Fi a tym samym dzieci, ale także usprawnić wiele kwestii. Spory atut w dobie wszechobecnej pracy zdalnej stanowi np. bezpieczny dostęp przez VPN komputera służbowego, osoby gościnne powinny w rozwiązaniach FRITZ! docenić prostą procedurę tworzenia hot-spotu, a rodzice zestaw narzędzi kontroli obecności dzieci w sieci. Wszystkie te funkcje – odpowiednio wdrożone w życie – sprawią, że w Dzień Bezpiecznego Internetu niejeden użytkownik może spać spokojnie, bez obaw o swoją domową sieć Wi-Fi. Więcej artykułów o bezpieczeństwie można znaleźć na stronach firmy AVM: https://pl.avm.de/poradnik/bezpieczenstwo/

* * *
O AVM
Firma AVM oferuje wszechstronne produkty wykorzystywane na potrzeby szerokopasmowych łączy internetowych i inteligentnych sieci domowych. Dzięki produktom z rodziny FRITZ! firma AVM jest wiodącym producentem urządzeń szerokopasmowych do obsługi połączeń DSL, kablowych, LTE i światłowodowych zarówno w Niemczech, jak i w Europie. Produkty Smart Home bazujące na standardach Wi-Fi, DECT i Powerline zapewniają inteligentną i bezpieczną sieć domową. System operacyjny FRITZ!OS umożliwia łatwą obsługę wszystkich produktów FRITZ!. Bezpłatne aktualizacje umożliwiają regularne dodawanie nowych funkcji i uzyskanie wyższego poziomu komfortu i bezpieczeństwa w sieci domowej. FRITZ! jest najbardziej rozpoznawaną w Niemczech marką w obszarze sieci domowej. Założona w 1986 r., berlińska firma od początku inwestowała w opracowywanie własnych, bezpiecznych i innowacyjnych produktów wykorzystywanych do szerokopasmowych łączy internetowych. Ten specjalista w dziedzinie komunikacji osiągnął w 2020 r. obroty w wysokości 580 mln euro, zatrudniając 840 pracowników.
https://pl.avm.de/
https://www.facebook.com/FRITZBoxPolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *