Kiedy podejrzewać wszawicę u dziecka?

Świąd okolicy potylicznej i skroniowej wywołany ukłuciem wszy jest najczęstszym objawem wszawicy u dziecka. Nieleczona wszawica prowadzi do powstania zmian sączących z nadkażeniami bakteryjnymi. Objawy te są wynikiem drapania. Niekiedy towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.

Wszawica głowowa przenosi się najczęściej przez bezpośredni kontakt z włosami zakażonego dziecka. Wszy występują zwłaszcza wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych.

W jaki sposób dziecko zakaża się wszawicą?

Wszy przenoszą się z zarażonego dziecka na dziecko zdrowe przez bezpośredni kontakt. Przenoszeniu się wesz sprzyja zagęszczenie ludzi. Wystarczy kontakt z zarażoną osobą w środkach komunikacji zbiorowej czy w trakcie imprez masowych, aby dziecko zaraziło się wszawicą.

Dzieci najczęściej zarażają się od swoich rówieśników. Do kontaktu z wszami dochodzi często na koloniach i obozach. Obok bezpośredniego kontaktu najważniejszą drogą przenoszenia się wesz jest korzystanie z zarażonej odzieży, ręczników, pościeli i przyborów do czesania włosów.

Rzadko, ale zdarzają się przypadki przenoszenia wesz przez komary.

Jak zapobiegać wszawicy?

1. Unikać kontaktu z włosami innych dzieci.

2. Wyposażyć dziecko w osobiste przybory do czesania i pilnować, aby dziecko nie korzystało z grzebienia innych dzieci.

3. Przeglądać włosy dziecka przynajmniej raz w tygodniu w poszukiwaniu gnid i dorosłych osobników, szczególnie po powrocie dziecka z kolonii czy wycieczki szkolnej.

4. Dbać o higienę włosów, myjąc włosy dziecka nie rzadziej jak 2 razy w tygodniu.

5. Na wyjazd dziecka na kolonie, wycieczkę lub obóz warto wyposażyć malucha w preparat zwalczający wszy do stosowania profilaktycznego.

Jak leczyć wszawicę?

Leczenie wszawicy jest miejscowe i polega na stosowaniu specjalnych preparatów dostępnych w aptekach, które mogą zawierać takie substancje jak:
• Pyretroidy
• Dimetikon
• Cyklometicon
• 1,2-Oktanodiol

Pyretroidy to związki chemiczne, należące do grupy pestycydów, silnie trujące dla wszy, przenikające przez błonę komórkową neuronów i blokujące kanały sodowe. Pyretroidy wywołują u insektów pobudzenie, paraliż i śmierć. Przez lata stosowania wszy uodporniły się jednak na stosowanie pyretroidów. Obecnie ich skuteczność szacuje się na około 70%. Ze względu na swoje właściwości drażniące skórę nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.

Dimetikon to bezwonny i bezbarwny olej polimetylosilikonowy, który ze względu na swoje minimalne napięcie powierzchniowe wnika w przetchlinki oddechowe pasożyta, zaburzając jego gospodarkę wodno-gazową. Po 10 minutach od zastosowania wszy oraz gnidy zostają skutecznie wyeliminowane.

Cyklometikon ma unikalne właściwości, dzięki którym rozpuszczane są substancje przytwierdzające gnidy do włosów. Cyklometikon pozwala unikać żmudnego wyczesywania włosów w związku z objawami wszawicy. Wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem, aby po kuracji pozbyć się gnid.

1,2-Oktanodiol powoduje usunięcie woskowej warstwy pokrywającej powierzchnię wszy, dzięki czemu wesz, powodując odwodnienie i śmierć́ zarówno formy dorosłej jak i larwalnej wszy.

Jaki preparat wybrać?

Nowoczesne preparaty zawierają w swoim składzie cyklometikon, dimetikon i oktanodiol, co pozwala na osiągniecie optymalnej skuteczności w eliminacji wszawicy, potwierdzonej badaniami klinicznymi.

Preparaty te dodatkowo nie narażają dzieci na drażniące działania jakimi charakteryzują się pyretroidy. Profil bezpieczeństwa pozwala na stosowanie tych preparatów już u dzieci od 6. miesiąca życia.

Więcej informacji o leczeniu wszawicy na stronie: www.wszawica-hedrin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + twelve =