Na co komu szkoła rodzenia?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że narodziny dziecka to kompletna rewolucja w życiu rodziny. Warto więc tę zmianę powoli oswajać. Można oczywiście skoczyć na głęboką wodę i eksperymentować na żywym organizmie, ale efekt będzie zależał wprost proporcjonalnie do naszych zdolności przystosowawczych oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem. Szkoła rodzenia oczywiście nie da recept „na całe zło”, ale wiele typowych sytuacji, z którymi mogą się zetknąć młodzi rodzice, zostanie podczas zajęć omówionych – od wyprawki po niezbędne wyposażenie dla dziecka przez poród i pielęgnację noworodka. To podstawowe spectrum tematów omawianych na zajęciach w szkole rodzenia.

Kto za tym stoi?

Sercem szkoły rodzenia jest położna. To ona prowadzi edukację przedporodową dla przyszłych rodziców. Dlatego, wybierając placówkę, warto sprawdzić kompetencje i doświadczenie położnej, szczególnie to, czy ma za sobą doświadczenie w pracy w szpitalu na sali porodowej. Ważne, aby była to osoba posiadająca zdolności przekazywania wiedzy, prowadzenia wykładów. Najlepszym barometrem oceny położnej, jest rekcja uczestników zajęć, jeżeli większość osób korzysta w ich trakcie z telefonu, to nie jest najlepiej. Dobre szkoły rodzenia powinny mieć także w odwodzie psychologa jako wsparcie dla przyszłych rodziców, dla których jest to przecież niezwykle intensywny emocjonalnie okres. W pakiecie mogą być także zajęcia z fizjoterapeutą, doradcą laktacyjnym, instruktorem masażu Shantala, instruktorem chustowania, a nawet dietetykiem.

Płatne i bezpłatne szkoły rodzenia

Skąd te różnice, dlaczego niektóre szkoły rodzenia mają większość zajęć dla swoich kursantów za darmo, a w innych trzeba za nie płacić? Szkoły bezpłatne są pod egidą NFZ-u, który refunduje przyszłym mamom dużą część zajęć oferowanych przez placówki. Wiąże się to oczywiście ze spełnieniem przez bezpłatne szkoły rodzenia określonych kryteriów zawartych w przepisach ministerstwa zdrowia. Płatne szkoły rodzenia nie podlegają nadzorowi NFZ-u, nie otrzymują refundacji stąd konieczność pobierania opłat od kursantów. W ramach bezpłatnych szkół rodzenia, niektóre zajęcia nierefundowane są płatne, stąd warto dokładnie zapoznać się z ofertą. Jednak zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego typu szkół warto dostosować oferowany pakiet do własnych potrzeb. Większość placówek umieszcza na swoich stronach program zajęć wykładowych z położną – to ważny wskaźnik. Można zobaczyć m.in. czy szkoła stawia głównie na teorię czy wprowadza elementy praktyczne, warsztatowe.

Co możemy mieć za darmo?

Przede wszystkim tzw. edukację przedporodową czyli wykłady prowadzone przez położną, o których była mowa już wcześniej. Przyszłe mamy mają do nich dostęp raz w tygodniu od 21. do 31. tygodnia ciąży, natomiast po 32. tygodniu możliwe jest uczestniczenie w zajęciach organizowanych dwa razy w tygodniu. Co istotne zajęcia bezpłatne mogą się odbywać do poniedziałku do piątku. Tak więc zajęcia weekendowe nawet w bezpłatnych szkołach są niestety płatne (sic!). Większość szkół ma bezpłatną także gimnastykę dla mam w ciąży i po porodzie. Ważnym punktem są również wizyty patronażowe czyli wizyty położnej w domu po powrocie ze szpitala mamy z dzieckiem. Co jednak ważne, aby zapisać się do bezpłatnej szkoły rodzenia należy być ubezpieczonym oraz podpisać deklarację wyboru położnej, która opiekuje się przyszłą mamą przed i po porodzie.

Czego uczą szkoły rodzenia?

Nazwa szkoła zobowiązuje, czego więc nauczą się przyszli rodzice? Po pierwsze zyskają informację o obowiązkach i prawach pacjenta, co bardzo przydaje się w rzeczywistości szpitalnej. Szczegóły, które często umykają w sytuacji stresu – a więc, co zabrać ze sobą do szpitala. Przyszli rodzice dowiedzą się również jak rozpoznać, że „to już”, czyli kiedy jechać do szpitala. Dostaną rzetelną wiedzę na temat porodu, jego etapów oraz tego jak radzić sobie z bólem porodowym, jak próbować go zminimalizować. Duże emocje budzą zawsze zajęcia z pielęgnacji noworodka, kiedy przyszli rodzice ćwiczą na lalkach-niemowlętach. Możliwe są zajęcia z psychologiem prowadzone w formie warsztatowej lub w formie indywidualnych konsultacji. Dodatkowo szkoły uczą także chustowania, masażu Shantala, a w niektórych prowadzone są warsztaty dietetyczne, kursy pierwszej pomocy dla dzieci, ćwiczenia dla mam w ciąży i po porodzie, co szczególnie w tym drugim przypadku może ułatwić powrót do formy. Szkoły różnią się między sobą ofertą, warto więc wybrać pakiet dla siebie optymalny.

Jak to jest zorganizowane?

W zajęciach wykładowych z położną można uczestniczyć od 21. tygodnia ciąży po złożeniu deklaracji wyboru położnych (bezpłatne szkoły rodzenia). Szkoły określają terminy poszczególnych zajęć oraz ilość osób w grupach. W zajęciach można uczestniczyć indywidualnie lub z partnerem.

Wybór

Od kiedy uczestnictwo w zajęciach szkół rodzenia może być bezpłatne rośnie liczba chętnych kursantów. Czy rodzice zdecydują się pójść do szkoły zależy tylko od ich indywidualnych potrzeb. Pomijając jednak wszystkie inne aspekty, jest to spotkanie ludzi, którym w tym samym czasie przydarzył cudowny fakt pojawienia się na świecie swojego dziecka.  

Magdalena Lange-Rachwał – psycholog. Absolwentka filologii polskiej. Posiada wiedzę z zakresu logopedii, zdobytą w Podyplomowym Studium Logopedycznym UW. Posiada certyfikat Terapia poznawczo-behawioralna dzieci i młodzieży (CBT Warszawa). Prowadzi praktykę psychologiczną w Poznaniu i Luboniu; www.psycholog-dladziecka.pl. Jest współwłaścicielką  Bezpłatnej Szkoły Rodzenia Mamutek w Poznaniu (Centrum Opieki Okołoporodowej i Wczesnodziecięcej ) – www.mamutek.eu