Nie zaniedbuj mlecznych zębów swoich dzieci

Dbanie o zęby mleczne to inwestycja w prosty i piękny uśmiech w przyszłości, dlatego też rodzice powinni dbać o zdrowy uśmiech malucha już od urodzenia. Idealnym rozwiązaniem dla niemowlaków są pasty bez konserwantów, barwników oraz fluoru, który połykany w nadmiernej ilości może szkodzić zdrowiu.

Równie ważna jest odpowiednia  szczoteczka dla naszego dziecka, która pobudza dziąsła i przygotuje je do wyżynania się ząbków. Już od pierwszego miesiąca życia powinniśmy masować dziąsła naszego dziecka. Specjalistyczne gryzaczki mają za zadanie nie tylko stymulację rozwoju prawidłowego zgryzu, ale też pomagają niemowlakowi przy ząbkowaniu i przyzwyczajają dziecko do szczoteczki.

Dziecko ma pełne uzębienie mleczne przed ukończeniem 3 lat.  W wieku około 4-6 lat zęby zaczynają się chwiać. Od tego momentu następuje stopniowy i długotrwały proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe i trwa on nawet 6 lat. Właśnie wtedy dziecko ma uzębienie mieszane, składające się z zębów mlecznych, jak i stałych.

Dbajmy o zęby dzieci, aby nie pojawiła się na nich próchnica.  Obraz zniszczonych próchnicą, ciemnych zębów, to powód do kompleksów, co utrudnia dzieciom kontakty z rówieśnikami i powoduje wycofanie oraz obniżoną samoocenę.

Pamiętajmy zatem, że dbanie o zęby najmłodszych lat to inwestycja na przyszłość!

Beata Michalik – studentka 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Prowadzi badania w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci. Od ponad roku pracuje w firmie Shop-dent.pl, a jej życie zawodowe jest związane bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Produkty do higieny jamy ustnej nie mają już przed nią tajemnic. Ukończyła profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.