Pasja – klucz do budowy motywacji u dziecka

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Młody człowiek jest bardzo uzależniony od rodziców, którzy często samodzielnie decydują
o  jego dodatkowych aktywnościach. To, czy dziecko będzie chodzić na zajęcia z tańca, rysunku czy muzyki, powinno być z nim skonsultowane już na samym początku. Pasja jest bardzo istotna w rozwoju dziecka, ale aby mogła się nią stać, musi wynikać bezpośrednio z potrzeb młodego człowieka, a nie odgórnej woli rodziców.

Pytaj i rozmawiaj, aby skutecznie motywować

Wielu osobom wydaje się to z początku dziwne, ale dziecko już od najmłodszych lat posiada swoje zdanie i często w bardziej, bądź mniej bezpośredni sposób stara się je wyrażać. Zdolność obserwacji swojego dziecka, umiejętność słuchania czy zadawania pytań pomaga dostrzec mocne i słabe strony malucha, jego gusta i upodobania co w konsekwencji ułatwia naprowadzenie pociechy na właściwy tor. Klasycznym przykładem niezrozumienia powyższej zależności jest narzucanie dzieciom zajęć dodatkowych, które podświadomie realizują niespełnione ambicje rodziców.

– Dzieci, które realizują potrzeby swoich rodziców w zakresie zajęć dodatkowych mogą przeżywać trudne emocje. Wysoko postawiona przez opiekunów poprzeczka, niemożność poradzenia sobie w sytuacji zadaniowej z powodu własnych słabości czy niezadowolenie rodziców w sytuacji porażki swojej pociechy mogą wywoływać smutek, złość, frustrację, a także niechęć i spadek motywacji – komentuje Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

Umiejętne motywowanie dziecka poprzez pasję to dla wielu rodziców duże wyzwanie. Należy przede wszystkim określić osobowość swojego dziecka tak, by nie czuło się w żaden sposób zmuszane do działań. Udzielanie konkretnych i adekwatnych pochwał, a także konstruktywna krytyka, wpływają na kształtowanie jego indywidualnych cech. Jeśli dotyczą one tego, co dziecko lubi robić, to motywowanie odniesie lepsze efekty, nawet jeśli będzie się wiązało z pokazywaniem błędów. Obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na jego codzienne poczynania w szkole, w domu podczas nauki czy w towarzystwie kolegów. Rozmawiaj i tłumacz wiele życiowych aspektów z dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Zaznaczaj, że wytrwałość w dążeniu do celu, sumienne wykonywanie zadań domowych, czy też umiejętność skupiania się na danej czynności, będą pomocne w kolejnych etapach edukacji, a z czasem w dorosłym życiu. Opieraj się na przykładach ze swojego życia, co pomoże Ci w budowie swojego autorytetu w oczach dziecka.  Nie obawiaj się także porażek swojego dziecka. Jeśli doświadczy ich w twoim towarzystwie będzie mogło liczyć na twoje wsparcie. Nauka radzenia sobie z niepowodzeniami w dzieciństwie jest ważna, ponieważ pomaga w codziennych sytuacjach na dalszych etapach rozwoju.

Kształtuj samodzielność

Potrzeby Twojego dziecka stawiaj ponad Twoje wymagania, tylko wtedy możesz spodziewać się, że wykreujesz w nim odpowiednie zachowania. Nie spełniaj każdej zachcianki, nie wyręczaj ani nie narzucaj. Miernikiem dobrego motywowania dziecka jest wzbudzenie w nim poczucia, że doszło do czegoś samo, jedynie z niewielką (w jego ocenie) pomocą rodziców. Dzieci rodzą się z pewnym potencjałem, który odpowiednio rozwijany pozwoli opanować właściwe kompetencje.  Lata młodzieńcze to dobry czas na kształtowanie samodzielności, a odkrywanie jej poprzez pasję pozwoli na identyfikację mocnych stron dziecka.

– Samodzielność jest kluczową kompetencją dziecka, rozwijaną krok po kroku od najmłodszych lat. Wiek szkolny jest przełomowy, bowiem dzieci muszą poradzić sobie w nowej szkolnej rzeczywistości bez obecności i stałego nadzoru rodzica. Poczucie bycia samodzielnym buduje przekonanie że poradzę sobie w trudnej sytuacji, dodaje odwagi i wiary we własne siły, motywuje do działania i stawiania czoła przeciwnościom. Wspiera rozwój poczucia sprawstwa i mocy – dodaje Dorota Maciejec.

Indywidualne zainteresowania motywują i pozwalają młodym odkrywać świat, jeśli tylko rodzice rozumieją wagę i znaczenie samodzielnych wyborów swoich pociech. Założenie, aby pozwolić młodym osobom rozwijać się według ich własnych zasad stoi u podłoża kampanii ING „Najlepiej robić swoje”.

Od zawsze wierzyliśmy w potencjał młodych ludzi, stąd kampania skierowana do młodych „Najlepiej robić swoje”. Jej częścią jest akcja specjalna, którą realizujemy we współpracy z platformą Patronite. Zachęcamy młodych twórców do wyjścia z przysłowiowej szuflady i realizacji swoich pasji. Uczestnicy akcji specjalnej mogą wygrać udział w programie mentorskim z najpopularniejszymi twórcami Patronite oraz pozyskać środki na rozwinięcie skrzydeł:

3 nagrody po 10 tysięcy złotych – łącznie aż 30 tysięcy złotych.– komentuje Mariusz Witecki, ekspert ING.

Motywowanie poprzez pasję uczy odwagi i samodzielności. Pokaż dziecku tę drogę, pójdź też nią sam, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę: https://patronite.pl/nrs

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 1 =