Premiera: “Co robić, gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci” Dawn Huebn

Autorka w nowatorski sposób uczy dziecko, jak radzić sobie z lękiem. Proponuje techniki i strategie radzenia sobie z lękiem uogólnionym oparte na terapii narracyjnej i terapii poznawczo-behawioralnej. Program terapeutyczny opracowany przez autorkę nie nuży małego czytelnika, bo Dawn Huebner unika specjalistycznego żargonu, a wiedzę teoretyczną przemyca w plastycznych i pobudzających wyobraźnię metaforach, które żartobliwie zilustrowała Bonnie Matthews.

W każdym rozdziale znajduje się część praktyczna, która pomoże dziecku zwerbalizować swoje lęki i obawy, a terapię zamieni w zabawę. Jest to profesjonalne, a zarazem kreatywne narzędzie, z którego skorzystało już wiele dzieci, rodziców i specjalistów zdrowia psychicznego.

Wiele rzeczy zaczyna rosnąć, gdy je pielęgnujesz. Czy zasadziłeś kiedyś nasiono pomidora? Kiedy będziesz dbał o roślinę, zacznie wyrastać na niej coraz więcej pomidorów. Wyrośnie ich tak dużo, że będziesz musiał poszukać przepisów kulinarnych, by nauczyć się robić sos pomidorowy oraz zupę pomidorową. W sałatce i na talerzu obok tuńczyka znajdziesz pomidory. Gdy otworzysz pudełko z drugim śniadaniem, znajdziesz w nim kanapki z pomidorami. Na przekąskę dostaniesz sok pomidorowy, a na obiad makaron z pomidorami. Na roślince wyrośnie tak dużo pomidorów, że twój tata zasugeruje, by je pokroić i zrobić z nich lody pomidorowe i ciasteczka pomidorowe! A wszystkie te pomidory wyrosną z małego ziarenka, które zasadziłeś i codziennie pielęgnowałeś.                    

Czy wiesz, że zmartwienia są jak pomidory? Nie oznacza to, że możesz je zjeść. Zmartwienia są jak pomidory, bo gdy zwracasz na nie uwagę i pielęgnujesz je w sobie, sprawiasz, że zaczynają rosnąć jak pomidory. Wiele dzieci nie chce, by ich zmartwienia rosły. Mimo to ciągle o nich rozmyślają, sprawiając, że zaczynają się zwiększać. A wtedy zmartwienie, które kiedyś było jedynie ziarenkiem, zamienia się w ogromny stos problemów, których trudno się pozbyć.”

Fragment książki “Co robić, gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci.

“Co robić, gdy się martwisz” została nagrodzoną Złotym Medalem w konkursie National Parenting Publications Awards i rekomendowana jest przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Dawn Huebner jest doktorem psychologii, psychologiem klinicznym, psychoterapeutą, mamą (kiedyś) lękliwego dziecka i autorką przetłumaczonych na 21 języków poradników psychologicznych dla dzieci. Wielokrotnie nagradzana zarówno przez rodziców (Mom’s Choice Award, iParanting Media Award, National Parenting Publications Award) jak i dzieci (Young Voice Award).

Wiek dziecka: 6-12 lat

Wydawnictwo Lévyz

ISBN: 9788394907105