Pomaga w budowaniu świadomego rodzicielstwa i kształtowaniu roli, jaką chcemy w sobie budować i zarządzać. Nie pomaga w rozwiązywaniu problemów z przeszłości z rodzicami i jeżeli jest to dla nas ciężki kawałek chleba, obszar ten powinniśmy najpierw rozwiązać w ramach terapii lub innej formy pracy. Następnie warto wrócić do coacha aby wypracować rozwiązanie na dziś.
pozytywna dyscyplina
pewny siebie rodzic
Spotkanie coachingowe to doskonała, a czasem jedyna okazja, aby zatrzymać się, spojrzeć na siebie i swoją rodzinę z boku, zastanowić nad tym co ma miejsce „tu i teraz”. Zwykle pierwszym etapem pracy jest zapoznanie się ze swoimi przekonaniami oraz schematami, które są zapożyczone z naszego otoczenia społecznego. Na co dzień nie kieruje nami świadome działanie, lecz to co najgłębiej zakorzenione, czym byliśmy karmieni w dzieciństwie. Nagle będąc już w roli rodzica okazuje się, że chociaż tak bardzo chcieliśmy inaczej, widzimy i słyszymy w sobie swoich rodziców. Coaching nie grzebie zatem w przeszłości, ale pomaga zrozumieć i zintegrować wspomnienia z własnego dzieciństwa.
W procesie coachingu rodzinnego naturalnie dążysz do narzucenia sobie pozytywnej dyscypliny. Dzięki temu nie tylko lepiej zarządzasz sobą, ale i wspierasz rozwój emocjonalny swojego dziecka. Jak to się odbywa? Jako rodzic stajesz się pewny siebie w relacji z dzieckiem, a nie zagubionym dorosłym, bawiącym się w rodzica, w gąszczu kar, nagród czy poradników w stylu ”super niani”. Dziecko biorąc przykład z Ciebie wyrasta na mądrego, pewnego siebie, wrażliwego i odpowiedzialnego dorosłego. Korzyści na całe życie to także piękna, świadoma relacja do naszych późnych lat.
czego może dotyczyć coaching rodzinny
Główne obszary pracy:
• Relacje – rozwój świadomości emocjonalnej rodziców, budowanie szacunku, empatii, zrozumienia
• Motywacja – wzrost motywacji i pozbycie poczucia bezradności, motywowanie w wyznaczaniu i osiągania celów, ponoszenie sukcesów i porażek
• Komunikacja – jak słuchać, żeby usłyszeć i jak mówić, żeby dziecko chciało słuchać, bycie tu i teraz z dzieckiem – nauka uważności
Autorki,
Zuzanna Sentkowska i Katarzyna Lejkam
O tym, jak stać się coachem dla własnego dziecka i czym jest coaching rodzicielski już za tydzień.
Przeczytaj też: Coaching matki z matką. Co coach może zrobić dla ciebie
Przeczytaj też: Coaching matki z matką. Co coach może zrobić dla ciebie
Więcej informacji o budowaniu dobrych relacji w rodzinie znajdziesz na stronie Akademii Rodzinnej (www.facebook.com/coachingrodzicielski).