Dbajmy o relacje z dziećmi. Dziecko (nie tylko) z ADHD


Wieczorem opowiedziałam sytuację synowi i popłakałam się. On mnie przytulił, pytał o szczegóły, szukał pozytywów. Bardzo mnie wspierał. Był bardzo życzliwy, czułam, że mnie słucha i że to, co mówię, jest ważne. Robił dokładnie to, czego potrzebowałam. Dokładnie takiego wsparcia potrzebowałam. Nawet udało mu się mnie rozweselić.
 
Powiedziałam mu, że wspaniale się zachował. Powiedziałam, że w świetle tego, jak potrafił ze mną porozmawiać w trudnej sytuacji, sytuacje szkolne, czy jakieś domowe nieporozumienia, tracą na znaczeniu. Powiedziałam, że właśnie takie zachowania mam na myśli, kiedy mówię, że jest fajnym chłopakiem.
 
Wczoraj jeszcze raz zobaczyłam, co ma znaczenie. Znaczenie mają relacje. Najważniejszy jest wzajemny kontakt, otwartość i szczerość. Problemy szkolne i porozrzucane ubrania przeminą, a relacje pozostaną na całe życie.
 
Myślę, że ważne jest również, aby pokazywać dzieciom, że my, rodzice, również mamy swoje problemy. Jeśli będziemy się nimi dzielić, będziemy nasze dzieci skłaniać do otwartości. Jeśli będziemy szczerzy, będziemy je skłaniać do szczerości. Jeśli dzieci będą w nas widzieć tych, którzy mają kłopoty, ale zachowują je dla siebie, my również nie poznamy kłopotów naszych dzieci.
 
Zawsze rozmawiałam z moim synem o rzeczach, które są dla nas ważne. Nie tylko o tym, czy lekcje są odrobione, ale również o światopoglądzie, o relacjach, o przemyśleniach, o emocjach. Może po części z tego powodu stał się dla mnie takim wspaniałym wsparciem wczoraj wieczorem.
 
Dbajmy o relacje z dziećmi.
 
Małgorzata Adria – Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM
 

_m

Prowadzi blog www.adhd-dziecko.pl. Prowadzi warsztaty dla rodziców na temat radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym oraz konsultacje indywidualne na skype. Autorka książek: „Oswoić ADHD u dziecka” www.eb.adhd-dziecko.pl„Budowanie systemu motywacyjnego dla dziecka”www.system.adhd-dziecko.plAutorka internetowego Kursu dla rodziców „Jak lepiej radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym” www.adhd-dziecko.pl/kurs-dla-rodzicow/ oraz Kursu Mądrego Chwalenia www.adhd-dziecko.pl/madre-chwalenie-dziecka/
 

Czytaj recenzję książek Małgorzaty Adriioswoic_baner_200 system_baner_m