Dzieci pod presją, czyli konformizm czterolatków – najnowsze badania

Obciążenie presją rówieśniczą nie omija nawet czterolatków. Niemieccy i Holenderscy naukowcy przeprowadzili niedawno badania, z których wynika, że pierwsze zachowania konformistyczne pojawiają się już w wieku przedszkolnym.

W ramach eksperymentu naukowcy wybrali 96 czterolatków i podzielili na czteroosobowe grupy. Każdemu maluchowi wręczyli  na pierwszy rzut oka identyczne książki z obrazkami. Na jednej stronie książki pojawiała się cała zwierzęca rodzina, na drugiej znajdowało się zdjęcie tylko jednego osobnika. Następnie każdy malec został poproszony o głośne rozpoznanie przedstawionych na zdjęciach zwierzaków. Eksperymentatorzy nie rozdali jednak wszystkim identycznych książek. Jedynie troje dzieci z grupy miało tę samą wersję książki, podczas gdy czwarta zawierała zdjęcia innych zwierząt.
W efekcie, podczas publicznego wygłaszania swoich spostrzeżeń aż 18 spośród 24 dzieci przynajmniej raz dostosowało się do jednomyślnego głosu kolegów z grupy, mimo iż zdawały sobie sprawę, że ich odpowiedź będzie niezgodna z tym, co widzą.

Jak twierdzą psychologowie, taki konformizm to intuicyjna reakcja maluchów na uniknięcie konfliktów w grupie.

Kinga Marciniak
www.psychospace.pl

 

#    #    #