Dziecko z ADHD. Po co struktura w wakacje?

Jest jedna sprawa, którą chciałabym uzmysłowić:

Dla dziecka z ADHD ważna jest jasna i przejrzysta struktura dnia.

Wtedy czuje się bezpieczne. Lubi wiedzieć, co stanie się za chwilę. Nie chce być zaskakiwane zmianą planów, zmiennością sytuacji. Lubi przewidywalność. Taka struktura wprowadza do jego chaotycznego świata odrobinę uporządkowania. Ważne jest poczucie kontroli.

Dziecko z nadpobudliwością czasem nie kontroluje własnych zachowań, emocji oraz działań, więc namiastka poczucia kontroli poprzez zorganizowany plan dnia, jest dla niego „latarnią we mgle”

Ułożenie planu dnia nie oznacza, że będziemy dziecko ograniczać czasowo co do godziny. Chodzi o ogólną strukturę. Nad uporządkowaniem świata nadpobudliwego dziecka pracowaliśmy przez wiele miesięcy. Może więc warto tej pracy nie zaprzepaścić?

W swojej książce „Oswoić ADHD u dziecka” pisałam o tym, jak ważne jest organizowanie weekendów z dzieckiem. Dziecko z nadpobudliwością nie powinno się nudzić. Kiedy się nudzi, jest nieznośne, męczące i nieprzewidywalne samo dla siebie. Jego umysł nie znosi nudy ani w trakcie roku szkolnego, ani w wakacje.

Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby zaplanować co i kiedy może robić.

Oczywiście, jak każdy ciekawy świata człowiek, dziecko tęskni za przygodą i nowymi doświadczeniami. Pamiętajmy, że ma ogromną wyobraźnię i jest bardzo kreatywne. Ma tysiąc pomysłów na minutę i to jest najpiękniejsza cecha dziecka z ADHD.

Małgorzata Adria – Doświadczona mama nastolatka z ADHD. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa ADHD. Certyfikowany Mediator Oświatowy PCM. Z zawodu LIFE COACH (coaching relacji, coaching rodzicielski, coaching celu) oraz trener.
Prowadzi warsztaty dla rodziców na temat radzenia sobie z dzieckiem nadpobudliwym oraz konsultacje indywidualne na skype . Autorka książek: „Oswoić ADHD u dziecka” www.eb.adhd-dziecko.pl, „Budowanie systemu motywacyjnego dla dziecka”, www.system.adhd-dziecko.pl
Autorka internetowego Kursu dla rodziców „Jak lepiej radzić sobie z dzieckiem nadpobudliwym” oraz  kursu  Mądrego Chwalenia.

_m

Czytaj także:

„Dziecko z ADHD. Szkolenia nauczycieli

i inne artykuły Małgorzaty Adrii

Czytaj recenzję książek Małgorzaty Adrii