Kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?


W obecnych czasach trudno jest wmawiać dzieciom, że przyniósł je bocian albo, co gorsza, że znaleźliśmy je w kapuście. Małe dziecko może przyjąć taką odpowiedź bez dyskusji, jego ciekawość zostanie zaspokojona, jednak w przyszłości, kiedy w końcu dowie się prawdy,  nasz autorytet może zostać mocno podważony.
 
O sprawach związanych z płcią, seksem warto zacząć rozmawiać z dzieckiem już w wieku 2-3 lat, kiedy maluch pyta o wszystko, co go zainteresuje. Nasze odpowiedzi powinny być wówczas szczere i naturalne, tylko wtedy dziecko poczuje, że nie ma dla nas tematów tabu. Jeśli natomiast wyrobimy w dziecku przekonanie, że nie powinno interesować się tematyką seksualności – nieświadomie możemy doprowadzić do nieprawidłowości jego rozwoju seksualnego w przyszłości.
 
Należy pamiętać również, że nasze odpowiedzi na pytania dzieci powinny być adekwatne do ich wieku. Nie możemy udzielać im szczegółowych, naukowych informacji, bo dziecko na pewno tego nie zrozumie. Jeśli więc dziecko zobaczy mamę np. pod prysznicem i zapyta „dlaczego mamusia nie ma siusiaka a ja mam?” należy odpowiedzieć po prostu, że dziewczynki ich nie mają, a chłopcy tak. A jeśli dwulatek zapyta „Skąd się biorą dzieci?” w zupełności wystarczy mu odpowiedzieć, że „Z brzuszka mamy”.
 
Jeśli dziecko przychodzi do nas z pytaniem „Mamo a skąd ja się wziąłem w twoim brzuszku?”  musimy pamiętać, aby nie koncentrować się na samych szczegółowych  informacjach na temat tego, w jaki sposób się to odbyło. Opowiadając dziecku o seksie nie możemy zapomnieć również o tym, że jest to wynik ogromnej miłości między mamą i tatą, że towarzyszy temu czułość. Mówmy o tym naszym dzieciom, wtedy na pewno poczują, że to co łączy rodziców jest dobre..
 
Im dziecko starsze tym więcej szczegółów możemy mu zdradzić, wprowadzać go powoli do tego intymnego świata, którego jest ciekawe. Kiedy więc nasza pociecha zaczyna pytać o konkrety – nie unikajmy odpowiedzi. Możemy wytłumaczyć, że aby powstało dziecko, potrzebny jest do tego mężczyzna i kobieta. Mężczyzna ma narząd (siusiaka, penisa) którym wprowadza do ciała kobiety (poprzez pochwę, waginę) nasienie. Dodajmy do tego oczywiście, że kiedy to robią jest im przyjemnie i bardzo się kochają. Wytłumaczmy również, że jeśli nasienie połączy się w ciele mamy z jajeczkiem, powstanie zarodek, z którego rozwinie się dziecko itd.
 
Rodzicie zawsze powinni być gotowi do odpowiedzenia dziecku na takie pytania. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie odpowiemy na nie od razu, odłożymy rozmowę na później, będziemy zwlekać bo jesteśmy skrępowani, zwyczajnie stracimy okazję do przekazania dziecku wiedzy, a co gorsza dziecko może nie zwrócić się ponownie do nas z takimi pytaniami i zacznie szukać odpowiedzi na nie gdzie indziej, a my jako rodzice nie będziemy mieli żadnego wpływu na źródło, z którego dziecko czerpie swoją wiedzę. Jeśli więc dziecko nie pyta nas ponownie lub nigdy nie pytało o sprawy seksualne najprawdopodobniej zdobyło informacje z innego źródła. Wtedy warto dowiedzieć się skąd nasz maluch zaczerpnął wiedzę, aby nie utrwalił sobie mylnego przekonania i wyobrażenia o sprawach seksu.
 
Równie ważne są rozmowy kiedy dziecko wchodzi w wiek dojrzewania. Gdy kończy 8-9 lat zacznijmy rozmawiać z nim na temat tego, że jego organizm zaczyna przygotowywać się do bycia dorosłym. Dziewczynkę należy przygotować do tego, że w najbliższym czasie dostanie pierwszej miesiączki, zaczną rosnąć jej piersi, natomiast chłopca uprzedźmy o polucjach, aby  dziecko wiedziało, że to naturalne i nie wpadło w niepotrzebną panikę. Ważne jest również, żeby w tym okresie nasze dziecko wiedziało, że z każdym pytaniem może się do nas zwrócić.
 
Niestety dla wielu rodziców temat seksu to wciąż temat tabu. Jeśli więc nie czują się na siłach, aby przeprowadzić z dzieckiem swobodną rozmowę o seksie, mogą sięgnąć po dostępne książki, które podpowiedzą  jak taką rozmowę przeprowadzić. Można również kupić taką książeczkę swojemu dziecku i wspólnie poczytać o tym skąd się biorą dzieci.. Kiedy nasza pociecha dowie się już co nieco z książki, rodzicom łatwiej będzie rozmawiać.

Książeczki, które warto przeczytać z dzieckiem:

– Cole Babette – „Mama zniosła jajko”
– Fagerstrom Grethe, Hansson Gunilla – „Piotruś, Kasia i maleństwo. Komiksowa edukacja seksualna dla dzieci” i „Nie wierzymy w bociany: Opowieść o życiu rodzinnym”
– Zaburzycka Elżbieta – „Powiedz komuś! Co każde dziecko powinno wiedzieć”
– Brykczyński Marcin, Cała Iwona – „Skąd się biorą dzieci?”

Dla starszych dzieci:

– Długołęcka Alicja, Pietrzak Anna – „Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci”

Sylwia Sierańska – studentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją edukacja medialna