Kluby mam

Kiedy na świat przychodzi dziecko, życie staje na głowie. Radość miesza się z niewyspaniem, czasami z frustracją, a często ze zmęczeniem. Trudno jest utrzymać poziom życia społecznego sprzed ciąży. Codzienna opieka nad maleństwem może wymęczyć najbardziej cierpliwą i spokojną mamę. Czasem trudno znaleźć znajomych, którzy przeżywają podobne rozterki. A niemal każda mama ma ochotę na podzielenie się swoimi dużymi i małymi problemami. Zwyczajnie potrzebuje wsparcia. Ta potrzeba motywuje wiele z nich do tworzenia klubów dla mam.

Mama klubowa

Zadaniem klubów jest zorganizowanie mamom miejsca spotkań wraz z ich pociechami. Wiele z nich organizuje zajęcia, warsztaty, szkolenia. Pomysłodawcami i organizatorami takich spotkań są często same uczestniczki. Każda z nich wnosi coś wartościowego do klubu, dzięki czemu może zapanować w nich prawdziwie rodzinna atmosfera. A pomysłów nie brakuje: spotkania z psychologiem, warsztaty plastyczne, kiermasze dla rodziców, zajęcia wspólnego muzykowania z dziećmi … Ponadto mamy potrafią się zorganizować do wspólnego wyjścia do kina, czy też do teatru. Każdy z klubów ma własny pomysł na siebie.

Co znajdę w klubie?

Najistotniejszym celem klubów jest możliwość bycia w grupie osób, które bardzo dobrze rozumieją swoje problemy. Wszystkie z nich pragną, by cudowne, choć i męczące zadanie, jakim jest wychowywanie dzieci, nie zdominowało ich życia i by odnalazły się w roli matki.

Warto zatem rozejrzeć się wokół swojego miejsca zamieszkania, czy aby właśnie nie są organizowane jakieś ciekawe zajęcia. Warto wiedzieć, że kluby dla mam mogą mieć różny charakter: związane np. z kościołem, społeczne, jak i komercyjne. Warto więc zasięgnąć szczegółowych informacji na temat warunków uczestnictwa.

Zatem kochane mamy, nie zwlekajcie z poszukiwaniami swojego klubu, bo naprawdę warto!

Urszula Rogalska – pedagog, terapeuta, animator zabawy

playdoh_ego