Komputer dla trzylatka?

Komputery mogą być świetnym narzędziem do nauki. Programów dla przedszkolaków jest pod dostatkiem. Jeśli twoje dziecko wydaje się bardzo zainteresowane komputerem, a ty jako rodzic jesteś gotowy, by właśnie w tej chwili poświęcić maluchowi czas, możecie zasiąść przed ekranem.

Szukaj gier i stron internetowych, które wspierają kreatywność lub uczą podstaw matematyki i gotowości do czytania, rozwijających takie umiejętności, jak: liczenie, rozpoznawanie pisma i wzorów. Przyjazne dla przedszkolaka gry posługują się raczej dźwiękiem i obrazem, a nie pisemnymi poleceniami. Zastanów się, co potrafi już twoje dziecko, co je najbardziej interesuje i wybierz gry, które najlepiej do tego pasują.

Najważniejsze, aby czas spędzony przed ekranem komputera – nie ma znaczenia, w jak bardzo edukacyjną grę będzie grało dziecko – nie zastępował czynnego, aktywnego wypoczynku. Rodzice zazwyczaj potrafią kontrolować i ograniczać czas spędzany przez dziecko na oglądaniu telewizji, gorzej jest z komputerem, ponieważ korzystanie z niego postrzega się jako bardziej edukacyjne. Ale naukowcy twierdzą, że najlepszym sposobem na rozwój młodego umysłu są praktyczne poszukiwania i interakcja z ludźmi.

Tak małe dziecko z pewnością będzie potrzebowało twojej pomocy przy uruchomieniu programu i w manewrowaniu myszką. Podobnie jak w przypadku oglądania telewizji, dorosły powinien mówić dziecku o tym, co wspólnie robią i zadawać pytania, dotyczące tego nowego doświadczenia i nawiązujące do jego codziennego życia.

Jest to także świetna okazja, aby zacząć uczyć malucha, że czas spędzany przed komputerem trzeba ograniczać. Dobrym pomysłem jest ustawienie budzika. Jeśli zauważysz jednak, że dziecko staje się niespokojne lub rozdrażnione, skróć wyznaczony czas. Pół godziny, czterdzieści minut to dla trzylatka aż nadto. Oczywiście w towarzystwie dorosłego – siedzimy z dzieckiem na kolanach lub obserwujemy je z boku, aby zawsze kontrolować, w jakie gry gra, czy jakie strony internetowe przegląda. Przede wszystkim nie bądź, drogi rodzicu, nadgorliwy przy wprowadzaniu dziecka w świat gier komputerowych. Już niebawem będziesz szukał sposobów na zniechęcenie zapalonego pierwszoklasisty do grania w wirtualnym świecie.

Marta Pociecha – psycholog, psychoterapeutka, specjalizuje się w pracy z matkami, więcej informacji na stronie www.laboratorium-procesu.pl