WARUNKI W ŚWIETLICACH
Według raportu Narodowej Izby Kontroli na dzień 30.09.2016 w zajęciach pozalekcyjnych w świetlicy uczestniczy aż 40% uczniów szkół podstawowych. Większość z nich, bo aż 82%, stanowią uczniowie klas 1-3. Jednak w świetlicy przebywają w grupach zróżnicowanych wiekowo, co skutkuje brakiem zajęć przystosowanych dla poszczególnych grup wiekowych. Najbardziej cierpią na tym najmłodsi uczniowie, którzy nie mają możliwości skupienia się swoich indywidualnych zadaniach i zazwyczaj nie mogą liczyć na pomoc opiekunów, których jest za mało w stosunku do liczby dzieci oraz ich potrzeb. Niedobór personelu na zajęciach pozalekcyjnych skutkuje dwojakimi problemami. Z danych NIK wynika, iż zdarzały się sytuacje, w których szkoły przekraczały maksymalną dozwoloną liczbę uczniów przypadających na jednego opiekuna, co wiąże się z brakiem odpowiedniego nadzoru i bezpieczeństwa. Bywało także, że z powodu braku wolnych miejsc, nie przyjmowano do świetlicy nawet dzieci, które teoretycznie posiadały uprawnienia, aby na niej przebywać. Obawy może również budzić brak kontroli, w przypadku kiedy dziecko nie pojawiło się na świetlicy oraz brak zasad w kwestii informowania o takiej sytuacji rodziców. NIK przeprowadził badanie, podczas którego stwierdzono, że losowo wybranego dnia aż 34% dzieci, które powinny przebywać na świetlicy, nigdy się na niej nie pojawiły. Na domiar złego, opiekun świetlicy nie posiadał informacji z jakiego powodu dziecko jest nieobecne, czy było na wcześniejszych lekcjach danego dnia, czy zostało odebrane ze szkoły przez osobę dorosłą, a może samodzielnie opuściło teren placówki. Niestety obecna sytuacja na świetlicach niekorzystnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo uczniów, a większość rodziców nie ma możliwości osobiście odbierać dzieci od razu po zakończeniu lekcji.
NIANIA NIE TYLKO DO PIELUCH…
Niania kojarzy się każdemu z osobą, której zadaniem jest opieka nad małym dzieckiem. Jak wynika z raportu sporządzonego przez Niania.pl, w 2017 roku najwięcej, bo blisko 49,4%rodzin, poszukiwało niani dla dziecka w wieku 1-3 lat, podczas gdy dla dzieci w wieku szkolnym już tylko 9%.
Jednak czy niania może pomóc jedynie w zmienianiu pieluch, karmieniu dziecka i czytaniu mu bajek? Opiekunkę można zatrudnić również dla starszej pociechy. Jak wynika z danych GUS w Polsce jest, aż 1 268 108 dzieci w wieku 7-9 lat. Ponad 40 % uczniów spędza na świetlicy ponad 3 godziny dziennie, czyli minimum 15 godzin tygodniowo. W tym czasie niania mogłaby odebrać dziecko ze szkoły i odrobić z nim lekcje, nadrobić zaległości w nauce, aby rodzice mogli poświęcić dziecku uwagę w inny, przyjemniejszy sposób.
JAK ZNALEŹĆ OPIEKUNKĘ I ILE TO KOSZTUJE?
Serwis Niania.pl daje duży wachlarz możliwości co do poszukiwania niani. Rodzic po stworzeniu swojego profilu ma dostęp do ponad 200 000 ogłoszeń. Dzięki wyszukiwarce z filtrami można łatwo wyłonić tylko te opiekunki, które odpowiadają wybranym wcześniej kryteriom, także tym finansowym. Na stawkę niani ma z pewnością wpływ zakres obowiązków, wymiar pracy (pełen etat, pół etatu) i liczba dzieci, nad którymi niania ma sprawować opiekę. Według raportu sporządzonego przez serwis Niania.pl, wynagrodzenie opiekunek zmienia się również w zależności od miejscowości, w jakiej poszukujemy opieki. Na poniższym wykresie możemy porównać stawki w poszczególnych miastach w Polsce. Np. za godzinę pracy opiekunki w Łodzi zapłacimy 9,90 zł za godzinę pracy, a w Białymstoku 8,60 zł. Co ciekawe w porównaniu do roku 2016 stawki są nieco niższe. Dodatkowo, jak wynika z raportu, nianie równie chętnie co na cały etat, pracują również na pół etatu. Nie ma zatem problemu ze znalezieniem opiekunki chętnej do pracy popołudniami, tak aby mogła odebrać dziecko po lekcjach i zostać z nim do powrotu rodziców.
Dane w raporcie Niania.pl wskazują, że pracę opiekunki najczęściej podejmują osoby młode. Ponad 50% wszystkich niań zarejestrowanych w serwisie to kobiety w wieku studenckim, które kompetentnie wspomogą młodego ucznia w edukacji, podszkolą języki obce i pomogą w codziennych zadaniach domowych. Dzięki temu rodzice nie będą musieli martwić się, czy ich dziecko bezpiecznie dotarło do domu i przygotowało się na następny dzień w szkole. Będą mogli natomiast po ciężkim dniu w pracy spędzić miło czas w gronie rodzinnym i bez pośpiechu wykonać obowiązki domowe.
Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski. Już ponad 100 000. rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.
(Grafika pokazuje średnie wynagrodzenie niań w 12 polskich miastach, dane z serwisu Niania.pl)