Rodzicu, czy dbasz o bezpieczeństwo zdjęć swoich dzieci?

28 stycznia obchodzony był Dzień Ochrony Danych Osobowych. To dobra okazja do tego, aby zastanowić się nad tym, w jaki sposób rodzice chronią przed dostaniem się w niepowołane ręce zdjęcia swoich pociech. Między innymi na tę kwestię zwraca kampania społeczna „#MójWizerunek – moja własność!”.

Na stronie internetowej www.mojwizerunek.pl rodzice mogą znaleźć treści eksperckie, jak i praktyczne poradniki. Wizerunek każdego, podobnie jak imię i nazwisko, pseudonim, czy zdrowie, zaliczany jest do dóbr osobistych, a prawo zapewnia mu szczególną ochronę. O bezpieczeństwo naszych oraz zdjęć naszych pociech w dużym stopniu możemy zadbać sami. I nie chodzi tylko o rozważne publikowanie ich w mediach społecznościowych, ale także sprawdzanie, w jaki sposób dbają o nie np. fotografowie, którzy wykonują tak popularne obecnie sesje rodzinne czy szkolne.

O czym warto pamiętać?

Czy wiesz, że w przypadku robienia zdjęć dzieciom do 16. roku życia niezbędna jest zgoda opiekuna prawnego? Sesje rodzinne są coraz popularniejsze, a powstałe zdjęcia i nagrania sprawiają dużo radości oglądającym. Czy jednak wiesz na pewno co dzieje się z powstałym materiałem? Kto poza fotografem go widzi i przetwarza? A co dzieje się z plikami, po tym, gdy Ty już odbierzesz swoją sesję? O problemach związanych z nielegalnym wykorzystaniem zdjęć do memów, dyskusyjnych artykułów, czy też autopromocji słyszymy coraz częściej. Wybierając fotografa, zabezpiecz wizerunek swojego dziecka i dowiedz się dokładnie jak on postępuje i gdzie udostępnia informacje o Tobie i Twoich najbliższych. Wiedza na ten temat powinna być zawarta w dokumentacji RODO, która opisuje postępowanie z danymi i sposób ich zabezpieczania. Profesjonalny fotograf lub kamerzysta na pewno przedstawi Ci te informacje do wglądu przed podpisaniem umowy. To Ty, jako opiekun prawny, decydujesz o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, czy też ich publikowanie. To Ty również powinieneś wiedzieć, czy dane Twojego dziecka nie pojawią się za jakiś czas w miejscach i wśród osób, gdzie na pewno nie chciałbyś ich widzieć. Odpowiedni sposób zabezpieczenia materiału przez fotografa to Twój spokój i pewność, że zdjęcia nie trafią w niepowołane ręce, np. pedofilów. Co powinna zawierać zgoda na udział dziecka w sesji? Powinna być udzielona w sposób wyraźny i wskazywać minimalne dane pozwalające na jego identyfikację, czyli jego imię i nazwisko oraz imiona rodziców. Zgody może udzielić każdy z opiekunów prawnych samodzielnie, ponieważ wykonanie fotografii nie przekracza zakresu zwykłego zarządu interesami dziecka – czytamy na stronie www.mojwizerunek.pl, gdzie znaleźć można więcej informacji związanych z bezpieczeństwem zdjęć.

RODO obowiązuje też w fotografii

– Przepisy RODO na początek budziły obawy i całą masę pytań. Z czasem jednak spowszechniały a akceptowanie i podpisywanie kolejnych zgód i oświadczeń stało się nawykiem. Celem kampanii „Mój wizerunek. Moja własność” jest zwiększenie świadomości, a także uświadomienie jej odbiorcą, że dane osobowe to nie tylko imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, czy PESEL, ale także wizerunek. A o tym ostatnim często zapominamy. Chcemy zachęcać i edukować to tego, aby bardziej odpowiedzialnie i świadomie chronić swój wizerunek, a także sprawdzać, w jaki sposób chronią go ci, którzy go przetwarzają. Wszystko po to, aby uniknąć życiowych perturbacji – mówi Agnieszka Ślęzak, Strategic Communication Business Partner firmy KOBOLD., która jest inicjatorem kampanii.

Przypadające co roku 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych został ustanowiony dla upamiętnienia rocznicy otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy – najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, kompleksowo regulującego zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Jednocześnie zwraca on uwagę nas wszystkich na kwestie związane z prawem do prywatności, co jest szczególnie ważne w dobie postępu technologicznego i rozwoju gospodarki opartej na danych.

Więcej informacji o Kampania #MójWizerunek – moja własność!, treści eksperckie, jak i praktyczne poradniki, można znaleźć na stronie www.mojwizerunek.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 − one =