Niewątpliwie najszerszy wachlarz usług posiadają organizacje pozarządowe, które oferują wiele rozmaitych form pomocy rodzinom znajdującym się w sytuacji okołorozwodowej. Osoby, które pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu psychologii oraz dowiedzieć się, jaki wpływ ma rozwód na nie, ich współmałżonków oraz dzieci, mogą skorzystać z wykładów otwartych, prowadzonych przez specjalistów. Dla osób nieradzących sobie z kryzysem, jaki spotkali na swej drodze, odpowiednie będą: terapia indywidualna oraz warsztaty psychoedukacyjne. Natomiast osoby, które obawiają się o to, jak z sytuacją rozwodu poradzą sobie ich dzieci, mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, podczas których dowiedzą się np. jak powiedzieć dziecku o rozstaniu. Ponadto wiele organizacji oferuje również, coraz popularniejszą w Polsce, usługę mediacji rodzinnych. Dodatkowym plusem placówek pozarządowych jest to, iż w znacznej mierze wszystkie z tych usług są nieodpłatne, a nawet jeśli trzeba za nie zapłacić, ceny są o wiele niższe niż w przypadku ofert prywatnych.
Jeżeli chodzi o instytucje państwowe, to z pewnością są one najbardziej dostępne, gdyż ośrodki pomocy społecznej czy poradnie rodzinne znajdują się nawet w niewielkich miasteczkach. Jednak mimo że oferta skierowana do osób pozostających w sytuacji okołorozwodowej nie jest zbyt szeroka, to bez wątpienia mogą one liczyć na poradę prawnika czy psychologa.
Oferta ostatniego z sektorów – prywatnego, jest bardzo podobna do tej, którą proponują organizacje pozarządowe. Jednakże w tym przypadku trzeba liczyć się ze stosunkowo drogimi usługami, gdyż zarówno koszt porady prawnej, jak i psychologicznej, waha się w granicach 100-200 złotych. Niemniej, korzystając z prywatnych usług mamy możliwość szybszego umówienia się na wizytę oraz elastycznego dostosowania godzin kolejnych spotkań. W Warszawie istnieją już nawet kancelarie prawne, specjalizujące się tylko i wyłącznie w sprawach rozwodowych oraz separacyjnych. Jeśli chodzi o gabinety psychologiczne, to można je znaleźć w każdym większym mieście. Zazwyczaj oferują one psychoterapię indywidualną, par i rodzinną, a od niedawna coraz więcej prywatnych gabinetów decyduje się również na prowadzenie mediacji rodzinnych.
Według Holmesa i Rahe‘a rozwód i separacja zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce (zaraz po śmierci współmałżonka) w skali najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Warto więc zasięgnąć opinii specjalistów, aby przejść przez ten, niewątpliwie ciężki okres w życiu, możliwie jak najszybciej i jak najbardziej bezboleśnie i z nową energią rozpocząć kolejny etap w swoim życiu.
Aleksandra Nowak – studentka polityki społecznej i pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, pisze pracę magisterską poświęconą konfliktom okołorozwodowym.