Samotni ojcowie – raport eDarling

Czy równie dobrze nadają się do wychowania małych dzieci, jak matki? Jak różni się sytuacja samotnych ojców i samotnych matek? Niektóre fakty i liczby:

19 procent…

Wszystkich rodzin z małoletnimi dziećmi stanowią samotni rodzice. Jeden na dziesięć samotnych rodziców to mężczyzna z dzieckiem.

72 procent…

Samotnych ojców opiekuje się dziećmi powyżej dziesiątego roku życia. Jednak tylko jedenaście procent młodszych dzieci mieszka z ojcem. Przedszkolakami opiekują się częściej matki.

64 procent…

Samotnych mężczyzn wychowuje tylko jedno dziecko, zazwyczaj już nastolatka, co relatywnie zmniejsza czas potrzebny na opiekę nad dzieckiem. Dlatego nie dziwi fakt, że 74 procent samotnych ojców angażuje się w pracę zarobkową: dziewięciu na dziesięciu – w pełnym wymiarze czasu.

Samotny ojciec nie ma czasu na randki?

Samotne wychowywanie dziecka jest trudne, w takim samym stopniu dla samotnych matek, jak ojców i wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Opieka nad dziećmi, domowe i zawodowe obowiązki zajmują tyle czasu, że niewiele zostaje na budowanie kontaktów społecznych.

Dr Wiebke Neberich, psycholog pracująca dla portalu eDarling, podsumowuje sytuację samotnych ojców, w następujący sposób: „Często samotni ojcowie odnoszą profesjonalne sukcesy i są dobrze sytuowani. Jednocześnie, przez pracę zawodową i wyłączną odpowiedzialność za dzieci, z którymi żyją razem w jednym gospodarstwie domowym – mają dużo mniej czasu i swobody. To oczywiście komplikuje poszukiwania nowego partnera na życie.”

Czy samotni ojcowie mają szczególne wymagania dotyczące partnerstwa?

Dla samotnych ojców najważniejsze jest dziecko i zapewnienie mu miłości, stabilności i zrozumienia. Samotni rodzice mają inne wymagania co do związku, niż bezdzietni single. Szukają kogoś, kto lubi dzieci i chce żyć z dzieckiem nowego partnera. Dlatego rynek randek internetowych jest dla nich doskonałą alternatywą dla tradycyjnego poszukiwania partnera. Na portalu rankowym mogą jasno sprecyzować swoje wymagania i znaleźć kogoś, kto do nich idealnie pasuje. Jak mówi Dr Neberich: „Każdy użytkownik otrzymuje propozycje wielu partnerów, którzy do nich pasują, może przyjrzeć im się w spokoju i skontaktować z wybranymi osobami. Kto ma w codziennym życiu tak duży wybór?”

Samotny rodzic – stan przejściowy?

Często bycie „samotnym rodzicem” nie trwa długo i jest tylko przejściowym stadium przed kolejną głęboką relacją.  Co trzeci samotny rodzic po okresie krótszym niż trzy lata mieszka z kolejnym partnerem. Warto mieć odwagę i być cierpliwym!