Twoje dziecko w sieci – ufaj i kontroluj!

 
Jednym z takich portali jest www.twojedzieckowsieci.pl, na którym możesz znaleźć szereg porad, jak rozmawiać z dzieckiem o bezpiecznym odkrywaniu wirtualnego świata. 
 
Z badań zrealizowanych przez firmę ESET wynika, iż zdecydowana większość rodziców (81%) obawia się, że ich dzieci trafią w sieci na treści nieodpowiednie dla ich wieku. Niepokój rodziców rośnie, gdy uświadomią sobie, że coraz więcej dzieci łączy się z siecią za pośrednictwem własnego tabletu lub smartfonu. 
 
– Wiemy, że świat prezentowany na zdjęciach zazwyczaj mocno odstaje od rzeczywistości. Stąd też kolorowe obrazki to jedynie część prawdy. Wirtualna rzeczywistość daje możliwość tworzenia dowolnych scenariuszy, gdzie każdy może być  kim chce, a to daje pole do popisu wielu zaburzonym osobom, ukrywającym się za anonimowością – zwraca uwagę Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
 
Nieodpowiednie treści to niejedyne zmartwienie rodziców. Niemal 61% pytanych zaznaczyło, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu, korzystając ze swoich urządzeń mobilnych. 71% badanych obawia się, że ich dzieci przesyłają nieznajomym osobom informacje na swój temat, w tym swoje zdjęcia za pośrednictwem tabletów i smartfonów. 
 
Jeśli chcesz, by twoje dziecko bezpiecznie surfowało w Internecie, porozmawiaj z nim o tym. Może ci w tym pomóc bezpłatny e-book „Bezpieczne dziecko w sieci”, który radzi, jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W serwisie znajduje się także krótka ściąga dla samych dzieci, którą można wydrukować, a która wskazuje, m.in. kiedy zaalarmować rodziców oraz dlaczego nie należy udostępniać obcym swoich zdjęć. 
 
W ochronie dziecka przed niewłaściwymi treściami w Internecie oraz w kontroli nad tym, jak pociechy korzystają ze smartfona czy tabletu, warto także skorzystać z narzędzi, przeznaczonych do tzw. kontroli rodzicielskiej. Na stronie „Twoje dziecko w sieci” można uzyskać bezpłatną licencję na jeden z takich programów na okres 12 miesięcy. Sama aplikacja – ESET Parental Control – pozwala rodzicom, m.in. ustalać dzienny czas korzystania z gier, blokować dostęp do stron czy aplikacji nieodpowiednich dla wieku dziecka. Rodzic w dowolnej chwili może sprawdzić również, gdzie aktualnie znajduje się dziecko, lokalizując jego smartfon.
 
Osiem zasad bezpieczeństwa ESET dla rodziców w pigułce:

Porozmawiaj z dzieckiem na temat prywatności w sieci – dziecko nigdy nie powinno podawać swoich danych osobowych nieznajomym w Internecie i w sieciach społecznościowych.
Bądź czujny i monitoruj aktywność dziecka w sieci: ustaw hasło i pozwól dziecku na surfowanie w Internecie w czasie, gdy możesz kontrolować jego aktywność online. Ustal jasne zasady dotyczące korzystania z komputera.
Naucz dziecko dbać o swoją prywatność w portalach społecznościowych. Jeśli twoja pociecha korzysta z Facebooka zadbaj, by informacje, które publikuje w sieci, były dostępne wyłącznie dla znajomych. Kontroluj również samą listę znajomych – podejrzenia powinny wzbudzać osoby sporo starsze od dziecka. Uczul pociechę, że nawet w takich miejscach jak Facebook może czyhać na nie złośliwe oprogramowanie, które potrafią infekować komputer tak samo, jak robiły to lata temu wirusy przenoszone na dyskietkach. Pamiętaj, że wiele aplikacji żąda od użytkownika udostępnienia prywatnych danych – naucz dziecko, aby unikało takich programów.
Nie pozwól, by twoje dziecko udostępniało posty w mediach społecznościowych dla wszystkich – wtedy nie możesz kontrolować rozprzestrzeniania udostępnionych informacji, np. na temat waszego rodzinnego wypadu nad Bałtyk.
Informacje zamieszczane w Internecie nie znikają. Nie zakładaj, że po usunięciu zdjęcia lub nawet konta w sieci społecznościowej, wszystkie dane tam zmieszczone zostaną automatycznie usunięte. Zdjęcia i informacje mogą być już zapisane na komputerze innego użytkownika sieci. Pomyśl dwa razy, zanim zamieścisz swoje lub dziecka zdjęcia i dane w Internecie.
Kontroluj kamerę internetową – niektóre warianty złośliwego oprogramowania mogą uzyskać dostęp do kamery bez twojej wiedzy. Kiedy dziecko jej nie używa, możesz zakleić ją taśmą. Twoje pociechy powinny używać kamery wyłącznie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną.
Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe.
Aktualizuj system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.

(materiał nadesłany)