Rola położnej w życiu kobiety ciężarnej

Zawód położnej na ogół kojarzymy z przyjmowaniem porodu. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co rzeczywiście może nam ona zaoferować, jakie posiada umiejętności i kompetencje.  I choć na wsparcie i profesjonalną pomoc położnej można liczyć na każdym etapie naszego życia, to właśnie podczas ciąży szczególnie warto skorzystać z możliwości jakie oferuje.
 
Podstawą do tego, aby móc bezpłatnie korzystać z pomocy położnej jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji – tej samej, którą wypełniamy w przypadku wyboru lekarza pierwszego kontaktu. Już zastanawiając się nad tym, aby w naszym życiu pojawiło się dziecko, warto umówić się z położną na tzw. spotkanie przedkoncepcyjne. Dowiemy się wówczas jak dobrze przygotować się do ciąży, o co zadbać, jakie zrobić badania i jak zapewnić sobie i dziecku jak najlepsze warunki już od pierwszych chwil po zapłodnieniu.
 
Będąc w ciąży możemy zdecydować się na to, aby to właśnie położna była osobą prowadzącą ciążę. Ma ona bowiem do tego takie same uprawnienia jak lekarz, o czym wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę (wyjątek stanowi badanie USG, na które położna ma obowiązek skierować kobietę do lekarza). Każda z kobiet od 21. tygodnia ciąży może korzystać ze spotkań edukacyjnych z położną, refundowanych przez NFZ. Do 32. tygodnia ciąży można brać udział w takich spotkaniach raz w tygodniu, a po 32. – dwa razy w tygodniu. W trakcie tych wizyt kobieta kompleksowo przygotowuje się do porodu oraz uczy się podstaw związanych z opieką nad noworodkiem. Tym, co jest wówczas nieocenione, jest emocjonalne wsparcie położnej, która rozwieje nasze wątpliwości związane z ciążą i porodem oraz pomoże zmierzyć się ze swoimi lękami. Wszystko po to, aby okres ciąży mijał nam spokojnie, radośnie i w poczuciu bezpieczeństwa.
 
Na pomoc położnej można liczyć również w czasie połogu oraz w zakresie opieki nad noworodkiem do momentu aż ukończy dwa miesiące życia. W ramach tzw. wizyt patronażowych położna jest zobowiązania odwiedzić mamę i dziecko w ich rodzinnym środowisku co najmniej 4 razy (a maksymalnie 6). Pierwsza z takich wizyt ma miejsce w ciągu 48 godzin od powrotu matki z dzieckiem ze szpitala. Położna udziela wtedy również istotnego poradnictwa laktacyjnego, monitoruje stan matki w okresie połogu oraz rozwój noworodka, doradza w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia noworodka i niemowlęcia do drugiego miesiąca życia oraz udziela porad w zakresie powrotu do płodności po porodzie czy kształtowania postaw rodzicielskich.
 
Jak wynika z powyższych informacji, warto, aby to właśnie ona – położna – w okresie ciąży stała się nam osobą szczególnie bliską, towarzyszącą na drodze do tych ogromnych zmian, jakie wiążą się z narodzinami dziecka i wejściem w nową, rodzicielską rolę.
 
Marta Mandżak – redaktor naczelna portalu siostraania.pl