Spotkaj się z innymi rodzicami, czyli Kluby Rodzica

Kluby Rodzica działają już niemal w całej Polsce, to miejsca spotkań osób, które pragną spotkać się z innymi rodzicami, porozmawiać z nimi i wymienić się doświadczeniami.

Spotkania w klubach to korzyści zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Dzięki klubom maluszki mogą nawiązać pierwsze kontakty z innymi dziećmi, co w przyszłości może ułatwić im adaptację w żłobku lub przedszkolu. Kluby Rodzica, to także alternatywa dla dzieci, które nie dostały się do przedszkola, a rodziców nie stać na placówkę prywatną   większość klubów zapewnia kontakt z rówieśnikami.

A dorośli? Dorośli, nie tylko spędzą miło czas, mogą również wymienić się kontaktami do dobrego lekarza, a także, najzwyczajniej, ciekawym przepisem lub niepotrzebnymi ubrankami.

W klubach często organizowane są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, podczas których dzieci poznają nowe piosenki i otaczający je świat. Do klubów zapraszani są również specjaliści, dzięki którym dorośli otrzymują bezpłatne porady, jak i mają możliwość skonsultowania swojego dziecka z fizjoterapeutą, psychologiem, logopedą lub innym specjalistą dziecięcym.

Bez względu na formę spotkań, towarzystwo innych ludzi na każdego działa pozytywnie, czasami wystarczy po prostu wspólnie posiedzieć, pośmiać się lub pomilczeć, zwłaszcza kiedy pogoda nie sprzyja spacerom, a spędzanie całego dnia samotnie w domu nie należy do przyjemności.

Marta Baj Lieder – logopeda wczesnej interwencji, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta ręki, instruktor masażu Shantala i chusto noszenia. Autor książki „Barwy świata” www.logop-logopedia.pl Współzałożycielka Klubu Rodzica Ratatuj działającego z inicjatywy Fundacji Rozwoju Rodziny www.klubyrodzica.info