Czy Twoje dziecko może odnieść sukces na miarę Billa Gatesa?


Każde dziecko ma miliony pomysłów, ale tylko nieliczni już jako dorośli potrafią wprowadzić je w życie. Umiejętność programowania ułatwia w wielu przypadkach możliwość realizacji tych idei. 
 
Żyjemy w świecie, który został zdominowany przez oprogramowanie. Nasze telefony, telewizory, pralki czy inne urządzenia, którymi posługujemy się na co dzień, są programowane. Rzadko kiedy spotkamy osobę, która posługuje się jeszcze papierową mapą samochodową, a coraz częściej używamy rozwiązań wygodniejszych, zamawiając produkty online z dostawą do domu. Kolejne pokolenia będą jeszcze bardziej zdigitalizowane, właśnie dlatego nie ma wątpliwości, że świat technologii nas dotyczy, a tym bardziej będzie dotyczył naszych dzieci, wymagając od nich więcej niż się spodziewamy.
 
Niestety, program nauczania w polskich szkołach publicznych dopiero stawia pierwsze kroki w kierunku kształcenia w zakresie programowania, choć w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, wprowadzono naukę tego przedmiotu w szkole już dla dzieci kilkuletnich.  Mówi się, że to właśnie programowanie jest jednym z najbardziej przyszłościowych dziedzin, jakie przyswoić może młode pokolenie. Jest to umiejętność, która sprzyja rozwojowi intelektualnemu, uczy planowania i pokazuje, że można aktywnie wpływać na otaczający świat. 
 
Trudno sobie wyobrazić te wszystkie niesamowite aplikacje i narzędzia, które zostaną wynalezione przez pokolenie naszych dzieci, dlatego już teraz powinniśmy rozpocząć edukację najmłodszych w tym kierunku. Najważniejszy jest fakt, iż programowanie nie jest jedynie procesem nauki pisania kodu, ale również wykorzystaniem tego kodu do dalszej nauki i rozwoju. Zatem tak istotne jest, abyśmy, zdając sobie z tego sprawę, kształtowali u dzieci i młodzieży umiejętności logicznego myślenia i rozumienia nowych technologii. 
 
W ciągu najbliższych 10 lat tylko w USA zostanie stworzonych 1,4 mln nowych miejsc pracy dla programistów. Te osoby będą wykonywały zawody przyszłości związane z nowymi technologiami nawet takie, których w tej chwili jeszcze nie ma. Również w Polsce branża IT przeżyje błyskawiczny wzrost. Osoby, które posiadają cenione umiejętności technologiczne, będą miały możliwość pracy w dowolnej dziedzinie po skończeniu edukacji, gdyż z pewnością wszystkie sektory gospodarki będą tworzyły stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy w zakresie nowych technologii. 
 
Prezydent Barack Obama podkreślił istotę nauki kodowania słowami: „W nowej gospodarce, informatyka nie będzie opcjonalną umiejętnością, będzie podstawową umiejętnością”. Jednak nie tylko w USA dzieci realizują swoje pasje, podbijając świat. Cieszymy się, iż czekając na zmiany w polskim szkolnictwie, możemy inspirować dzieci do odkrywania własnego potencjału. Takie wyzwanie podjęła warszawska szkoła programowania i przedsiębiorczości WowSchool.pl, dzięki której dzieci i młodzież już od piątego do dziewiętnastego roku życia mogą rozpocząć przygodę z programowaniem. 
 
WowSchool.pl i jego partner merytoryczny, SICC.pl, starają się przekazać swoją pasję do nowych technologii poprzez dostosowany do wieku program oraz dynamiczne zajęcia wzbogacane o urządzenia interaktywne, tj. Photon – robot, który rozwija się razem z dzieckiem, uczy nie tylko programowania, ale również właściwych postaw społecznych oraz rozwija umiejętności poznawcze dzieci. WowSchool.pl we współpracy ze światowej sławy Microsoftem, organizują „Demo Day”, podczas których uczestnicy warsztatów programowania mają możliwość zaprezentowania swoich projektów, stworzonych podczas semestru w WowSchool.pl, przed rodzicami i znajomymi. Wszyscy zgromadzeni podczas wydarzenia mogą skorzystać z wiedzy mentorów, którzy bardzo chętnie odpowiedzą na różne pytania i pomogą w wyborze dalszej ścieżki nauki. Uczestnicy warsztatów WowSchool.pl maja również dostęp do sztandarowych produktów Microsoft, tj.  chmury obliczeniowej Microsoft Azure czy platform edukacyjnych DreamSpark Standard i Microsoft Virtual Academy. Dzięki determinacji WowSchool.pl  i jej partnerów, wszystko wskazuje na to, że nauka programowania wcale nie musi być nudna i o wiele przyjemniej gra się w grę, którą stworzy się samodzielnie. 
 
Wykorzystując możliwości, jakie daje nam świat oraz fakt, iż niemal każda dziedzina ludzkiej działalności opiera się coraz bardziej na oprogramowaniu, nie pozwólmy dzieciom na pozostanie w tyle. Więc jeśli, rodzicu, będziesz zastanawiał się kiedyś, na jaki kolejny język zapisać swoje dziecko, niech będzie to język programowania.