Jako dziecko byłam pilną uczennicą, zawsze miałam same piątki i dbałam o estetykę zeszytu, byłam zwykłym „kujonem”, jednak były kwestie, w których wcale się nie różniłam od innych dzieci. Jedną z nich były właśnie prace domowe, które wydawały się kompletnie bez sensu. Przecież po szkole powinniśmy mieć czas wolny, żeby odpocząć, a nie robić jakieś zadanka! Jesteśmy jeszcze dziećmi, po szkole jest czas na zabawę, a nie naukę, od tego siedzi się tyle godzin w szkole. Dopiero z perspektywy czasu widzę, jak ważne były te wszystkie zadania i czego nas miały nauczyć. Potrzebowałam na to kilku dobrych lat, ale teraz mogę stwierdzić, że warto było je robić i się „przemęczyć”.
Czego robienie takich zadań może nauczyć? Przede wszystkim systematyczności, co jest cechą bardzo potrzebną w życiu codziennym, szczególnie, gdy jest się już dorosłym. Warto tego uczyć od najmłodszych lat, by obserwować efekty w przyszłości. Kolejną rzeczą wynikającą z odrabiania prac domowych jest hierarchia i priorytety w obowiązkach. Każde dziecko powinno wiedzieć, co jest ważniejsze i czym zajmować się najpierw. Można wypracować u malucha system „wracam do domu i robię lekcje”, najlepiej robić to od pierwszych dni szkolnych. Wtedy łatwo zrozumieć, że najpierw obowiązki, a dopiero potem przyjemności i zabawa. Jeżeli już od początku nasze dzieci nie będą uczone tego, że muszą odrabiać zadania domowe, tylko będą od razu siadać do komputera czy tabletu, nie możemy później ich za to winić, tak zostały wychowane i nauczone. Odrabianie lekcji uczy także samodzielnego działania i myślenia, pozwala dziecku zmierzyć się ze sobą w ciszy i spokoju, a następnie mieć satysfakcję, jeśli zadanie zostało zrobione poprawnie. Nawet jeśli na samym początku będą pojawiać się błędy, dobrze jest pozwolić dziecku je popełniać, a nie zrobić za nie wszystko, byle tylko miało piątkę. Owszem, rodzice czy rodzeństwo powinni pomagać, ale tylko pomagać, a nie wyręczać. Właśnie w taki sposób można nauczyć swoje pociechy samodzielności.
Wszystko przychodzi do nas z wiekiem, jednak należy pamiętać, że to rodzice są odpowiedzialni za wpojenie dziecku pewnych schematów czy hierarchii. To oni muszą zadbać o to, aby dziecko wyciągało z życia jak najwięcej, również z zadań domowych.
Klaudia Macharzyńska