Mózg stanowi centrum dowodzenia w naszym organizmie, jest odpowiedzialny za niemal wszystkie nasze aktywności myślowe, ruchowe, emocjonalne. Jest ściśle powiązany z tym kim jesteśmy, ponieważ pozwala nie tylko na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców, ale również na zapamiętywanie, przeżywanie i magazynowanie w naszej głowie wyobrażeń, myśli, emocji, które maja tak wielki wpływ na to jacy jesteśmy. Istotna rola i wyjątkowość opisywanego narządu jest czymś niepodważalnym i bezsprzecznym, wielu ludzi na przestrzeni dziejów próbowało odkryć tajniki mózgu, zgłębić jak najwięcej w tym temacie. Wiemy już naprawdę dużo, ale czy to już wszystko? Czy zagadka mózgu została rozwiązana?
Całkiem niedawno obchodzony był Światowy Tydzień Mózgu, w tym roku przypadał w dniach 10-16 marca, z tej okazji w wielu miastach Polski organizowane były wykłady , spotkania i warsztaty, które w bardzo różny sposób ujmowały temat mózgu. Na przykład w Trójmieście rozmawiano m.in. na tematy: “Gdy pamięć zaczyna zawodzić, czy to już choroba Alzheimera?”, “Dobry sen, zły sen”, “Zakochany mózg”, w Warszawie poruszano m.in. takie tematy jak: “Wpływ gier komputerowych na zdolności intelektualne” czy “Obrazowanie ludzkiego mózgu” Jak widać dyskusja na temat tego najważniejszego narządu w naszym organizmie nie stygnie i nie dezaktualizuje się.
Wielu naukowców, filozofów, uczonych i ludzi z różnych dziedzin zajmuje się badaniem „centrum dowodzenia” istniejącym w naszej głowie, dlatego też możemy coraz więcej powiedzieć o mózgu, o tym „co robi”, na co wpływa itd., wiemy już także coraz więcej na temat tego, jak należy o niego dbać, aby był w jak najlepszej kondycji mimo upływających lat i czynników, które mogą negatywnie na niego wpływać. Jednym z wielu sposobów, obok np. bardzo istotnej stymulacji mózgu, czyli krótko mówiąc jego „ćwiczeniu”, jest odpowiednia dieta dla mózgu. Tak, zgadza się odżywienie jest potrzebne całemu naszemu organizmowi, a mózg jako „szef” powinien mieć tu specjalne miejsce. Mimo że masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała, to organ ten pracuje bezustannie w dzień i w nocy, nic więc dziwnego, że ma pewne „wymagania”.
Pamięć, koncentracja, logiczne myślenie, a nawet radzenie sobie ze stresem zależą od pracy mózgu, dlatego każdy człowiek bez względu na wiek powinien myśleć o racjonalnym i zdrowym trybie życia m.in. o diecie, a szczególnie młodzież i dzieci powinny zwracać uwagę na to, z czego składają się ich codzienne posiłki.
Obecnie powstaje mnóstwo publikacji, portali, blogów, na których można wyczytać informacje na temat tego, jakie składniki i produkty mają dobroczynny wpływ na pracę mózgu i ułatwiają naukę. Zasad jest wiele, ale niektóre na szczęście dla odbiorców są niezmienne i można je łatwo zapamiętać.
W diecie uczącego się dziecka nie powinno zabraknąć kwasów omega 3, znajdują się one przede wszystkim w rybach, niektórych olejach roślinnych, orzechach włoskich, migdałach oraz pestkach dyni.W diecie nastolatka czy ucznia szkoły podstawowej nie powinno zabraknąć także kakao, gorzkiej czekolady, kaszy gryczanej, orzechów laskowych, warzyw strączkowych oraz płatków owsianych, które są cennym źródłem magnezu usprawniającego zapamiętywanie oraz łagodzącego objawy zmęczenia, więc przed klasówką kostka gorzkiej czekolady może zdziałać „cuda”, oczywiście nie sprawi, że zadania same się rozwiążą, ale z pewnością usprawni wydajność szarych komórek.
Dla sprawnego mózgu ważne są także witaminy. Najbardziej pożądane są A, C, E, neutralizujące wolne rodniki (nie bez przyczyny witamina E nazywana jest „witaminą młodości”). Nie należy zapominać o witaminie D, właśnie, jeśli o niej zapominamy to znaczy, że być może już czas odświeżyć umysł i zapamiętać, że ma ona zbawienne właściwości na nasze zapamiętywani, a jeśli mamy problemy z koncentracją to być może w naszej diecie jest zbyt mało witaminy B1 i B12.
Potas – ten składnik mineralny ukryty jest m. in w bananach, pomidorach, suszonych owocach i w awokado, pomaga w dotlenieniu mózgu oraz czynnościach nerwów. Wspomaga przewodzenie impulsów w mózgu, dzięki czemu zwiększa efektywność naszej nauki i pracy.
Minerałem, którego nie może zabraknąć podczas długotrwałej nauki, ale także zwykłego, codziennego wysiłku umysłowego, jest żelazo, które wspomaga naszą koncentrację i logiczne myślenie. Żelazo pomaga pokonać zmęczenie i wspomaga także sprawność fizyczną. Szukajmy go w owocach pestkowych, roślinach strączkowych oraz orzechach. Zapomniana bywa także lecytyna, której źródłem są np.soja, orzechy, ryby, kiełki pszenicy, żółtko jaja kurzego i przepiórczego.
Spożywając zdrowe produkty, odżywiamy nie tylko nasz mózg, ale i cały nasz organizm. Dieta dla mózgu, nie jest sprzeczna z dietą ogólną, dla całego organizmu, bo przecież „centralny system” w naszej głowie jest częścią całości.
Dieta szkolna jest niezwykle ważna, jeśli zaopatrzymy dzieci w odpowiednie pożywienie, to nie tylko będą miały lepsze umiejętności związane z zapamiętywaniem, koncentracją czy po prostu będą sprawniejsze psychicznie, ale także nasi milusińscy będą tryskać energią, będą czerpać radość z zabaw i gier z rówieśnikami.
Dla dzieci na każdym etapie rozwoju zaspokojenie podstawowych potrzeb stanowi istotny element ich przyszłego życia, jeśli poprzez zbilansowana dietę, a tym samym wdrażanie dzieci w dobre nawyki żywieniowe możemy przyczynić się, do ich większej sprawności i czerpania radości, które wynika także ze zdrowia naszego organizmu, więc także i mózgu, to czemu nie spróbować!
„Wygląda na to, że kiedy Virginia Woolf napisała: „Nikt nie jest w stanie dobrze myśleć, dobrze kochać ani dobrze spać, jeżeli nie jest najedzony”, miała rację tylko częściowo. W zależności od tego, co i kiedy jadła”[2]
Justyna Krawczyk
Netografia:
1. http://www.dlamozgu.pl/mozg
2. http://zyjemzdrowo.blogspot.com/2011/02/dieta-dla-mozgu.html
3. http://kuchnialidla.pl/blog/dieta-dla-madrej-glowy
4. http://www.wellness.pijnazdrowie.pl/artykuly/dieta_dla_mozgu/
5. http://cytaty.eu/motyw/mozg.html
6. http://www.neuronauka.org/?p=4340