Edukacja bez prądu od pierwszych chwil życia

Najważniejsza jest bliskość, pełny brzuszek i sucha pielucha. Ale czy przez pierwszy rok życia możemy dać dziecku coś jeszcze…?

Naukowcy coraz częściej podkreślają pozytywne efekty czytania bajek i słuchania muzyki „do brzuszka”. Ale jak edukować niemowlaka? Czy z nie trafiającym jeszcze rączką do buzi maluchem można już na przykład… grać?

Kiedy dziecko zaczyna dostrzegać kontury, a później coraz wyraźniej widzi twarze i przedmioty wokół siebie, jego mózg zostaje przytłoczony ogromem bodźców – to wręcz atak na dotychczas spokojne życie niemowlaka! Zadaniem rodzica jest pomóc mu odnaleźć się w nieprzebranym gąszczu nieznajomych obrazów. Ze wsparciem przychodzą najprostsze, czarno-białe karty kontrastowe „Widzę kształty”, dzięki którym pokażemy dziecku to, co może zobaczyć, jednocześnie nie zarzucając go nadmiarem wrażeń zmysłowych.

Gdy mały odkrywca wkroczy w kolejny etap, czyli widzenie świata na kolorowo, koniecznie sięgnijmy po „Widzę kolory”, czyli karty wprowadzające pierwsze żywe barwy. Pozwólmy dziecku dotknąć obrazka i wybrać ulubiony motyw – może będzie to biedronka, pszczoła albo lokomotywa. Minie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy, zanim maluch wypowie ich nazwy, ale już na tym etapie następuje silny rozwój poznawczy i przygotowanie do nauki mówienia, dlatego nie warto zwlekać z tego typu zabawą. Pierwsze pół roku to ciągłe zaskoczenia, jednak i kolejne sześć miesięcy obfituje w nie mniejsze niespodzianki.

Karty „Poznaję zwierzęta”, a później „Układam stwory” do wspólnego układania to wspaniała rozrywka dla nieco starszych niemowlaków i małych dzieci. Taka zabawa to realna edukacja, mimo że nie ma nic wspólnego z wytężoną pracą przy biurku. Mózg działa na pełnych obrotach, opierając się na tym, co postrzegają zmysły. Dostarczajmy zatem dziecięcym zmysłom pozytywnych bodźców, zejdźmy na poziom podłogi i bawmy się razem!

Seria Zu&Berry. Producent: Fabryka Kart Trefl-Kraków
Znajdziecie nas na:
http://zuberry.pl/
https://www.facebook.com/zuberry.fanpage/
https://www.instagram.com/zu_berry/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × one =