Pierwszy samodzielny posiłek

Przygotowania do samodzielnego jedzenia
 
Na początku, zamiast podawać dziecku jedzenie do rączki, kładziemy jabłuszko, biszkopty, marchewkę – na plastikowym talerzyku z przyssawką. Tak przytwierdzony do podłoża talerzyk będzie stabilny i nie przesunie się, gdy maluszek nieporadnie będzie sięgał po wymykający się z dłoni smakołyk. Nie krytykuj malucha i nie wyręczaj go, uzbrój się w cierpliwość, a za którymś razem na pewno mu się uda.

Eksperymenty z jedzeniem

Podczas karmienia dajmy dziecku własną łyżeczkę. Na początku maluszek będzie nią wymachiwał, oglądał, od czasu do czasu zanurzał w potrawie, słowem – eksperymentował. Drogi rodzicu, pozwól mu na tę nową, badawczą zabawę i nie przerywaj karmienia po to, żeby posprzątać. Bądź cierpliwy, kiedy większość jedzenia maluch rozsmaruje sobie na buzi.

Przy wspólnym stole

Gdy dziecko będzie już pewnie siedziało, to jest to właściwy moment na zakup wysokiego krzesełka, by mogło ono jadać ze wszystkimi domownikami przy wspólnym stole. Maluszek będzie bacznie przyglądał się jak inni domownicy zachowują się przy posiłkach i szybko nauczy się posługiwać łyżką, a następnie widelcem. Na początku podawajmy maluchowi np. jogurciki, serki, a dopiero potem zupę. Łyżeczka naszego malucha powinna być plastikowa i specjalnie wyprofilowana, aby dziecko mogło chwytać ją z góry całą dłonią, a do buzi trafiać boczną krawędzią. Inne przybory ,takie jak widelec i plastikowy nóż możemy podać do korzystania dwulatkowi. Widelec powinien być plastikowy, nieduży, o zaokrąglonych ząbkach. Maluch z wielką ciekawością będzie nadziewał na niego kawałki warzyw i mięsa. Nie przejmuj się, kiedy większość porcji wyląduje na śliniaku.

Początkowe lata życia dziecka to intensywny trening umiejętności i manier, które będziemy egzekwować dopiero u dziecka 5 – 6 letniego. Pierwsze próby samodzielnego jedzenia to dla naszego malucha wielkie wyzwanie. Pomóżmy mu się zmierzyć z tym trudnym zadaniem – ofiarując dziecku nasz czas i cierpliwość.

Joanna Żukowska
– logopeda

playdoh_ego