Tolerancja trudne słowo

 
Zawsze i wszędzie możemy się spotkać z różnego rodzaju odrębnością, wyrażoną poprzez kolor włosów, wyznanie, różnice kulturowe czy cokolwiek innego. Istotą sprawy jest to, aby tę kwestię traktować jako coś całkowicie naturalnego. Przecież nie na wszystko w życiu mamy wpływ. Toteż do rzeczywistości należy podchodzić mając „otwarty umysł”.  
 
Kiedy podczas spaceru nasza pociecha zobaczy osobę w podobnym wieku poruszającą się na wózku inwalidzkim, prawdopodobnie zapyta o wózek. Odpowiadamy wtedy, że dla tego człowieka jazda wózkiem jest zwykłym codziennym sposobem na przemieszczanie się. Jeśli chcesz, możesz podejść i porozmawiać.
 
W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku wśród kanonu lektur szkolnych omawianych w szkole podstawowej była książka zatytułowana, pt. „Spotkanie nad morzem”. Głównym wątkiem powieści jest historia przyjaźni Danusi i Elżbiety, nazywanej Elzą. Dziewczynki są w zbliżonym wieku. Poznały się w wakacje, spędzały ze sobą sporo czasu, wspierając się i pomagając sobie wzajemnie. Danusia dowiedziała się o ślepocie przyjaciółki w momencie, kiedy poprosiła ją, aby poczytała na głos. Niewiedza ze strony dziewczyny nie była spowodowana ignorancją, ani chęcią ukrycia tego faktu przez drugą. Po prostu Elżbieta się z tym nie obnosiła, a Danucie nawet do głowy nie przyszło, że przyjaciółka jest niewidoma.
 
Film „Nietykalni” bardzo trafnie i prawdziwie pokazuje wszystkie warianty znaczenia słowa tolerancja. Generalnie jest to historia o sparaliżowanym, całkowicie niezdolnym do samodzielnej egzystencji człowieku, będącym niesamowicie inteligentnym, a także osamotnionym pasjonatem muzyki klasycznej. Podczas przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych na swojego asystenta, poznaje młodego, zbuntowanego, jednakże silnego fizycznie mężczyznę. Panowie zaczynają razem pracować. Tym samym dochodzi do zderzenia dwóch kompletnie różnych rzeczywistości. Młody ciemnoskóry chłopak wychowany w biedzie, skreślony przez rodzinę, spotyka starszego od siebie gościa z niewładnym ciałem, który daje mu szansę na lepsze życie. Z biegiem czasu ich relacja stała się nietykalna. Gdyż była pozbawiona jakichkolwiek uprzedzeń czy bezsensownych i nikomu niepotrzebnych stereotypów.

Tolerancja jest wielowymiarowym pojęciem, nieposiadającym jednej jedynej właściwej definicji. Dla mnie oznacza okazywanie szacunku, rozumienia i akceptacji każdej napotkanej osobie niezależnie od wszystkiego, czyli mówiąc innymi słowy, to umiejętność patrzenia sercem na bliźniego.

Dominika Konik
 
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II