Wszawica – jak rozpoznać i jak leczyć

 
Wszawica głowy
 
Najczęściej występującym rodzajem tej choroby jest wszawica głowy, wywoływana przez wesz ludzką – mówi ekspert z firmy kosmetycznej Scan-Anida. Wszy kolonizują skórę głowy. Dorosłe osobniki umiejscawiają się zazwyczaj tuż nad karkiem i za uszami, natomiast gnidy, czyli ich larwy, umiejscowione są u nasady włosów na całej powierzchni głowy.
 
Kogo dotyka wszawica
 
Najbardziej narażone na zarażenie są osoby, które spędzają dużo czasu w większych skupiskach ludzkich. Zgodnie z tą zasadą, najwięcej przypadków zakażenia każdego roku odnotowuje się w miastach o największej gęstości zaludnienia. Z kolei grupą społeczną, którą ze względu na tryb życia upodobały sobie wszy, to oczywiście dzieci i młodzież szkolna. Wszy są niezwykle żwawe, dzięki czemu do przejścia na innego żywiciela wystarczy im chwila zbliżenia głów. Podróżują także z wykorzystaniem wspólnie używanych czapek, wymienianych między dziećmi ozdób do włosów i przyrządów do czesania.
 
Objawy wszawicy
 
Obecność wszy, żywiących się krwią człowieka, wywołuje intensywne swędzenie. Źródłem nieprzyjemnych doznań są toksyny, które wesz wpuszcza pod skórę żywiciela, podczas gdy sama wysysa jego krew. Uciążliwy świąd powoduje ciągłe i mimowolne drapanie nawet podczas snu, co z kolei prowadzi do uszkodzeń naskórka. Przerwanie ciągłości zewnętrznej części skóry otwiera drogę do wnętrza organizmu bakteriom, co może prowadzić do dalszych powikłań i stanu zapalnego całego organizmie, czego najwyraźniejszym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych.
 
Jak leczyć wszawicę
 
Współcześnie do naszej dyspozycji jest wiele preparatów radzących sobie z tym problemem. W minionym roku za najskuteczniejszy i najchętniej polecany przez farmaceutów uznano szampon leczniczy SORA FORTE. Lek mogą stosować nie tylko dorośli, ale także dzieci już od 3. roku życia. Sposób użycia szamponu jest bardzo prosty: wystarczy nanieść go na mokre włosy i masować do momentu uzyskania piany. Po 10 minutach spłukujemy pianę, a martwe wszy i gnidy z łatwością wyczesujemy za pomocą dołączonego do opakowania, gęstego grzebyka.
 
Warto wspomnieć o innym preparacie: SORA PŁYN do zwalczania wszawicy głowy, który jest wyrobem medycznym. Skutecznie i nietoksycznie działa przeciwko wszom głowowym. Nie zawiera barwników, środków zapachowych ani konserwantów. Jest bezpieczny dla dzieci (bez ograniczeń wiekowych), kobiet w ciąży, matek karmiących, astmatyków i alergików.
 
Uzupełnieniem takiej kuracji jest balsam do skóry głowy z tej samej serii. SORA LOTION działa odkażająco i kojąco, dlatego warto użyć go po przeprowadzeniu kuracji odwszawiającej. Zawarte w preparacie naturalne olejki i wyciągi roślinne przyspieszają regenerację podrażnionego naskórka, redukują uczucie swędzenia i dodatkowo wzmacniają włosy od samej nasady. Ponieważ formuła w sprayu dodatkowo odstrasza pasożyty, warto używać balsamu tak długo, jak długo utrzymuje się zwiększone ryzyko ponownego zakażenia.