Szczoteczka od najmłodszych lat, czyli higiena jamy ustnej dzieci


Rodzice dzieci rozpoczynających samodzielne dbanie o zęby mają dziś ułatwione zadanie. Wiele z dostępnych na rynku produktów do higieny jamy ustnej jest dostosowanych dla najmłodszych – są kolorowe, mają różne kształty, a nawet wydają dźwięki, co pozwala uprzyjemnić czynności, które niekiedy postrzegane są przez dziecko jako codzienna, żmudna konieczność.

Pewne jest, że aby zęby były zdrowie i wolne od próchnicy, nie wystarczy codzienne używanie szczoteczki i pasty. Oprócz tego, warto zapoznać dziecko z przeznaczeniem płynu do płukania jamy ustnej, nici dentystycznej, irygatora do zębów czy skrobaczki do języka.
 
Szczoteczka do zębów to atrybut niezbędny przy codziennej higienie jamy ustnej. Występują w różnych wariantach. Dostępne są m.in. szczoteczki jednopęczkowe, które dzięki wąskiej kępce włosia służą do szczotkowania każdego zęba z osobna,czy też międzyzębowe, których specjalny kształt pozwala wyczyścić przestrzenie pomiędzy zębami. Dobrze dobrana szczoteczka międzyzębowa wystarcza na ok. 8-12 dni użytkowania. Zarówno szczoteczki międzyzębowe, jak i jednopęczkowe stanowią szczególny element higieny u osób noszących aparaty ortodontyczne.

W sprzedaży dostępna jest też szeroka gama szczoteczek elektrycznych. Szybkie obroty główki (nawet kilka tysięcy razy na minutę) pozwalają szybko i dokładnie pozbyć się zabrudzeń. Zarówno szczoteczki, jak i końcówki są dostosowane do różnych przedziałów wiekowych dzieci. Szczoteczki elektryczne dla dzieci powinny mieć dostosowaną odpowiednio mniejszą główkę oraz miększe włosie, niż szczoteczki przeznaczone dla dorosłych.

Pasta do zębów przeznaczona dla najmłodszych ma zabezpieczać zęby mleczne i stałe dziecka oraz być dostosowana do ich potrzeb. Pasta przeznaczona dla dzieci zawiera mniejszą dawkę fluoru niż jej odpowiedniki dla dorosłych. Jeśli produkt zawiera fluor, jako że może być on szkodliwy dla układu pokarmowego, należy pilnować, by dziecko nie połykało pasty podczas mycia zębów.

Płyn do higieny jamy ustnej to odpowiednie uzupełnienie dla procesu szczotkowania zębów. Warto wprowadzić do używania płyn od ok. 6. roku życia lub w innym momencie, pod warunkiem, że dziecko jest w stanie wypłukać jamę ustną i wypluć płyn, bez ryzyka połknięcia go. Warto zwracać uwagę, by na opakowaniu była informacja o przeznaczeniu płynu dla dzieci – produkty z tej grupy nie zawierają alkoholu.

Nić dentystyczna to jeden z najprostszych sposobów na dotarcie do zabrudzonych przestrzeni międzyzębowych. Użytkowanie nici powinno stanowić niezbędny element codziennej higieny, z uwagi nie tylko na fakt, iż żadną szczoteczką nie uda się odpowiednio dotrzeć do przestrzeni. Trudno dostępne miejsca stykania się zębów stwarzają dobre warunki do rozwijania się próchnicy. Nić dentystyczną można zacząć użytkować już w przypadku kilkuletnich dzieci.

Irygator do zębów jest uzupełnieniem dla procesu szczotkowania zębów. Wypuszczony pod ciśnieniem strumień wody pozwala wypłukać zanieczyszczenia z trudno dostępnych szczelin międzyzębowych oraz kieszonek zębowych, czyli miejsc, do których nie można dostać się, używając szczoteczki do zębów. Jest szczególnie przydatny przy aparatach ortodontycznych. Irygator często występuje w zestawach ze szczoteczką elektryczną, można też kupić go oddzielnie.

Skrobak (skrobaczka) do języka to szybki i prosty sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Przeciągnięcie nim po języku pozwala pozbyć się zgromadzonych tam resztek jedzenia i białego nalotu, pod którym gromadzą się bakterie beztlenowe. To nie tylko element higieny jamy ustnej, ale też jeden ze sposobów ochrony przez infekcjami całego organizmu. Skrobaki to proste w konstrukcji, najczęściej plastikowe narzędzia, które powinny zainteresować dziecko – mają ciekawy kształt i zwykle są kolorowe. Można je kupić w niemal każdej aptece.

Artykuł przygotowny przez zespół ARTIDENT Stomatologia Dziecięca www.stomatologiadziecieca.wroclaw.pl www.artident.pl