KRAKÓW – Śpią wystawy – baśń muzyczna dla dzieci

 
Czy świat dziecięcych marzeń jest niedostępny dla dorosłych? Czy dorośli zawsze wiedzą, co jest dla dzieci najlepsze? Skąd się biorą i czym tak naprawdę są nasze zabawki? Odpowiedź na te i wiele innych pytań możecie znaleźć w baśni muzycznej pod tytułem „Śpią wystawy”, wystawianej na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.
 
Jest ona dedykowana zarówno młodym jak i starszym widzom. Wprowadzi wszystkich w świat pełen zabawek i marzeń oraz obudzi pierwsze wspomnienia. Zobaczymy, że dzieciństwo to nie tylko czas radości, ale również trosk, bezradności i pierwszych trudności. Spektakl, wystawiony przez studentów krakowskich uczelni artystycznych, honorowym patronatem objęły: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego, Akademia Muzyczna i Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie.
 
Martyna Lechman – autorka tekstu.
 
Absolwentka filologii serbsko-chorwackiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentka dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Jej szkolne egzaminy  prezentowane były podczas Krakowskiej Nocy Teatrów (2011), na festiwalu Karuzela Cooltury w Świnoujściu (2011) i na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie (2012). Wspólnie z Krzysztofem Popiołkiem przygotowała etiudę Projekt Makbet w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Zajmowała się dramaturgią czytań w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie oraz w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jako asystentka współpracowała z reżyserami: Iwoną Kempą, Moniką Strzępką i Michałem Zadarą. W charakterze dramaturga pracowała przy spektaklu Niepokoje (reż. Sebastian Krysiak) Dumanowski side A (reż. Konrad Dworakowski) oraz Sen nocy letniej (reż. Krzysztof Popiołek). 
 
Krzysztof Popiołek – reżyseria, teksty piosenek.
 
Ukończył klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Obecnie jest studentem IV roku reżyserii teatralnej krakowskiej PWST i V roku prawa. Jako asystent pracował z reżyserami: Krystianem Lupą, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką oraz Brianem Michaelsem. W 2011 roku odbył praktykę w teatrach brytyjskich (Bournemouth, Londyn) oraz wziął udział w organizacji City of London Festival, asystując dyrygentce Kelly Lovelady i australijskiej orkiestrze symfonicznej. Otrzymał stypendia Dyrektora Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej oraz Rektora PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Współpracował z wieloma teatrami: z Teatrem Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie (Małopolski Ogród Sztuki), Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie oraz z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. 
 
Jonasz Sołtyk – muzyka.
 
Ukończył klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako kompozytor, aranżer i pianista współpracuje z Krzysztofem Popiołkiem, przygotowując oprawę muzyczną do spektakli. Jako kompozytor i pianista uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych (m.in. Karuzela Cooltury). Obecnie studiuje administrację na Uniwersytecie Jagiellońskim.
 
Anna Wołoszczuk – scenografia i kostiumy.
 
Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 2013 roku. Od 2010 roku współpracuje z  WRiTV i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, realizując krótkie filmy fabularne. Stale współpracuje też z Krzysztofem Popiołkiem oraz z krakowską grupą filmową Butcher’s Films. Uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Wajdę. W 2012 roku zaprojektowała przestrzeń i kostiumy do spektakli: Dziewczynka z zapałkami w przestrzeni Szybu Wilson w Katowicach, Sen nocy letniej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Kalina w Teatrze Korez w Katowicach. 
 
Sylwia Olszyńska – przygotowanie wokalne.
 
Śpiewaczka, sopranistka. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski na Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest doktorantką na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a także współpracuje z Instytutem Wokalnym jako nauczyciel śpiewu. Jest stypendystką Fundacji Prof. Jerzego Katlewicza oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne i edukacyjne. Współpracując z zespołem Capella Cracoviensis, wzięła udział w nagraniu płyty Te Deum: Charpentier & Lully pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a. Otrzymała nagrody w wielu konkursach wokalnych, m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Oper Oder-Spree (Niemcy), I Nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina we Vrable (Słowacja), dwie Nagrody Specjalne w XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Nagrodę Specjalną III. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Vox Artis” (Rumunia). W 2013 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Aix-en-Provence (Francja) biorąc udział w projekcie Académie européenne de musique – Mozart Residency.
 
Maciej Gośniowski – choreografia.
 
Wykształcenie aktora i tancerza zdobył na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu PWST. Interesuje się nowymi mediami, przestrzenią wirtualną, kulturą queer i fitnessem. W tańcu i ruchu stara się przekraczać własne możliwości i budować napięcia pomiędzy cielesnymi kontrastami. Uczestniczył w wielu projektach i warsztatach w kraju i za granicą. Między innymi w: TanzMedien Academie w Weimarze, Dance New Amsterdam w Nowym Yorku i Seminare Kibbutzim w Tel Avivie. 
 
Giuseppe Gimelli – dyrygent.
 
Multiinstrumentalista, chórzysta, aktor, dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (specjalność: Prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych) oraz na kierunku Dyscypliny Sztuk, Muzyki i Teatru w Università della Calabria oraz Muzyka i Dyrygentura Chóralna w Conservatorio di Musica S. Giacomantonio. Współpracował z licznymi zespołami popowymi i rockowo-bluesowymi, których był liderem, a także wokalistą. W 2003 roku założył własny zespół Slow Strings. Pracował jako asystent reżysera, występował jako aktor, mim, klaun w teatrach we Włoszech, Szkocji, Bośni, Kanadzie, Turcji i Polsce. Brał udział w rozmaitych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów: Lorenzo Donatiego (dyrygentura chóralna), Francisa Pardeilhana (“Dramaturgia ciała i głosu”), Lucianę Serrę (śpiew), Emilio Galante („Kreatywność i improwizacja”), Glorię Banditelli (śpiew), Pedro Couto Soaresa (Technika Alexandra), Collina Mattersa (dyrygentura), Marka Rzepkę (śpiew). Prowadzi Orkiestrę Politechniki Krakowskiej oraz Orkiestrę i Zespół Wokalny „Coryphaeus”.
 
Lucija Mrzljak – animacje.
 
Reżyserka filmów animowanych, rysowniczka. Studiowała animację na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Kunsti Akadeemia w Tallinie. Zajmuje się także animacją w teatrze. Jej twórczość ma charakter eksperymentalny i surrealistyczny. Pochodzi z Chorwacji, obecnie pracuje w Tallinie.
Martyna Lechman
 
ŚPIĄ WYSTAWY
 
reżyseria, teksty piosenek: 
Krzysztof Popiołek
muzyka: 
Jonasz Sołtyk
scenografia i kostiumy:
Anna Wołoszczuk
choreografia: 
Maciej Gośniowski
dyrygent: 
Giuseppe Gimelli
przygotowanie wokalne: 
Sylwia Olszyńska
animacje: 
Lucija Mrzljak
asystent reżysera: 
Tomasz Bałdyga
asystent scenografa: 
Radosława Burdzy
 
Aktorzy:
Martyna Krzysztofik 
Joanna Łaganowska
Sławomir Maciejewski
Tancerze:
Agata Kmita
Aneta Orlik
Jan Lorys
Soliści:
Sylwia Olszyńska – sopran
Rafał Tomkiewicz – tenor
Justyna Kopiszka – alt
Wiktoria Zawistowska – mezzosopran
Natalia Czuchaj – sopran
 
 
Z udziałem zespołu wokalnego „Coryphaeus” z Akademii Muzycznej w Krakowie:
 
SOPRANY:

Sylwia Olszyńska
Natalia Czuchaj
ALTY:
Justyna Kopiszka
Wiktoria Zawistowska
TENORY:
Rafał Tomkiewicz
Sebastian Mach
BASY:
Dawid Janowiak
Martin Pado

I SKRZYPCE:

Magdalena Łukasik – koncertmistrz
Weronika Biela
Alicja Bogucka
Ewa Gil 
Agnieszka Machała 
Kinga Streszewska
II SKRZYPCE:
Natalia Dolińska 
Agata Front 
Damian Kułakowski
Paulina Matusik 
Aleksandra Rżany 
ALTÓWKI:
Patrycja Brzukała
Dorota Mortek
Natalia Ryba 
Karolina Stasiowska 
WIOLONCZELE:
Magdalena Cymer
Katarzyna Krawczyk 
Łukasz Laxy
Piotr Łyszczorz
KONTRABAS:
Łukasz Madej
FLET:
Bernadetta Gromek-Caputa
PUZONY:
Jakub Curzydło 
Krystian Klimczyk 
WALTORNIE:
Dominik Gawor 
Kinga Lupa 
PERKUSJA:
Sebastian Caputa
KOTŁY:
Bartosz Sałdan
PIANO:
Mateusz Sobiechowski
 
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
premiera 7 czerwca 2014, godz. 17.00
 
spektakle:
 
8 czerwca, godz. 17.00
10, 11, 12 czerwca, godz. 12.00
 
bilety:
 
ulgowe 20 zł
normalne 30 zł
 
Rezerwacje 12 424 45 25
 
 
Internetowa sprzedaż biletów www.slowacki.krakow.pl