Po Prostu Położna – Kampania Społeczna

Cierpią na tym przyszłe matki – bo czasem zwykły strach przed zmianą, jakią niesie ze sobą rodzicielstwo, ogranicza zdolność radosnego przeżywania ciąży. Cierpią również położne – gdyż ich zawód kojarzy się jedynie z odbiorem porodu w szpitalu i wizytą położnej środowiskowej w domu po nim. A przecież tak wiele można zdziałać wcześniej – o ile bowiem łatwiejsze byłoby przygotowanie kobiety do porodu, gdyby można było z nią pracować już od połowy ciąży!
 
 Celem ogólnopolskiej kampanii społecznej Po Prostu Położna, jest uświadomienie kobiet w ciąży, że od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży dwa razy w tygodniu, mogą korzystać z bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną, podczas których zapewni im ona między innymi emocjonalne wsparcie, przygotuje do porodu, pomoże w opracowaniu planu opieki okołoporodowej oraz rozwieje wątpliwości związane z porodem. Oczywiście, zauważywszy jakiegolwiek niepokojące objawy ze strony kobiecego organizmu lub jej ciąży, odeśle ją do lekarza ginekologa.
 
Celem pobocznym kampanii jest zapoznanie środowiska kobiet z szerokim wachlarzem umiejętności, kompetencji i praw jakie posiada położna i że jest równorzędną lekarzowi służbą medyczną.
 
Twarzą kampanii zgodziła się zostać Agnieszka Maciąg – modelka, dziennikarka, prezenterka, piosenkarka, pisarka oraz wielbicielka zdrowej kuchni i świadomego życia. Przede wszystkim jednak – spełniona mama i żona. W wieku 43 lat urodziła ona swoją córkę w domu między innymi dzięki temu, iż odpowiednio wcześniej zaczęła się do tego przygotowywać. Jej wizerunek obecny będzie na plakatach i ulotkach informacyjnych oraz w informacyjnym videospocie dystrybuowanym w internecie i mediach.
 
Ekspertem kampanii jest Ewa Janiuk – położna od ponad 26 lat, aktywnie zaangażowana w działalność w środowisku położniczym, współautorka książek o tematyce okołociążowej i okołoporodowej, organizatorka i prelegentka wielu konferencji krajowych. Organizacją i kreacją pomysłu zajęła się Fundacja Siostra Ania, której Prezesemjest Magdalena Wołąsewicz, założycielka i pomysłodawczyni portalu www.siostraania.pl, finalistka konkursu Kobiety Biznesu 2012 organizowanego przez serwis bankier.pl, Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet 2013.
 
Kampania wiąże się z organizacją warsztatów dla ciężarnych i planujących ciążę kobiet. To właśnie podczas tych warsztatów przekazywać będziemy naszą wiedzę na temat praw i obowiązków ciężarnych, możliwości, jakie daje opieka położnej nad kobietą. Będziemy także przygotowywać kobiety do roli, jaką już wkrótce przyjdzie im pełnić.

Pierwsze warsztaty odbędą się 23 listopada w Opolu. Kolejne: 7 grudnia w Warszawie, 14 grudnia we Wrocławiu i 18 stycznia 2014 r. w Bydgoszczy. Następnie spotkamy się z paniami w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i ponownie w Warszawie, w ramach podsumowanie kampanii. Już wkrótce na stronie kampanii www.poprostupolozna.pl będzie można poznać szczegóły organizowanych spotkań oraz zapisać się na nie.

 
Serdecznie zapraszamy!
 
Fundacja Siostra Ania