Premiera: „Odwrócona relacja”

Jeśli mama jest rozchwiana, świat też jest rozchwiany.

Jeśli mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy.

Jeśli tata budzi strach, świat budzi strach.

Jeśli mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje.

Bryan Post

Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców.

A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka?

Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać relacyjnych i emocjonalnych potrzeb swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka zawiera wiele skutecznych interwencji i pomoże osobom pracującym z dziećmi, których spokój i rozwój emocjonalny są zagrożone w wyniku problemów trapiących ich rodziców, takich jak:

 • zaburzenia psychiczne;
 • przewlekła choroba;
 • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
 • przemoc i agresja;
 • separacja lub rozwód.

DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:

 • nauczysz się rozpoznawać, jakie uczucia kryją się za trudnymi zachowaniami dziecka, i odpowiednio reagować, aby pomóc mu uporać się z emocjami;
 • dowiesz się, jak ułatwić dziecku zajęcie się niewypowiedzianymi uczuciami;
 • nauczysz się wzmacniać dziecko tak, by wiedziało, że ma prawo wyrażać własne emocje i opinie;
 • poznasz podstawowe narzędzia używane w komunikacji między rodzicami a dziećmi, przydatne wtedy, gdy problemy dorosłego w negatywny sposób wpływają na dziecko;
 • pomożesz rodzicom i dzieciom odnaleźć drogę do siebie;
 • dowiesz się, jak wspierać rodzica z problemami, który chce przepracować swój ból emocjonalny i zająć się niezaspokojonymi potrzebami psychicznymi dziecka.

JAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA

Pierwsza część książki to wyczerpujące studium „trudnych” rodziców. Pomaga zrozumieć, jak czują się i zachowują dzieci, których rodzice zmagają się z poważnymi problemami. Omówiono w niej też najnowsze badania dotyczące skutków takiego stanu rzeczy oraz możliwe sposoby pomocy w tej sytuacji.

Część druga poświęcona jest interwencjom praktycznym. Zawiera wiele pomysłów na pracę z dzieckiem: ćwiczenia, karty pracy oraz zadania pomagające prowadzić rozmowę terapeutyczną z dziećmi.

O autorce:

Margot Sunderland – licencjonowana terapeutka dziecięca, superwizorka i trenerka (UKATC), psychoterapeutka specjalizująca się w arteterapii (UKCP). Jest przewodniczącą oddziału dziecięcego i młodzieżowego The United Kingdom Association for Therapeutic Counselling, jak również dyrektorką Institute for Arts in Therapy and Education, uznanej szkoły wyższej oferującej studia magisterskie z zakresu dziecięcej psychoterapii integracyjnej i arteterapii. Jest też autorką projektu Helping where it hurts (Pomagać tam, gdzie boli), w ramach którego w wielu londyńskich szkołach podstawowych oferowane są bezpłatnie terapia i poradnictwo psychologiczne dla dzieci z problemami.

Informacje o książce:

Tytuł: Odwrócona relacja

Podtytuł: Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo

Tytuł oryginału: Helping children of troubled parents

Autor: Margot Sunderland

ISBN: 978-83-7489-775-4

Format:145×205

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: ok. 280

Cena: 49,90

Patronat: ZdrowaGłowa.pl, Emocjedziecka.pl, Edukowisko.pl, Egaga.pl, Egodziecka.pl

www: https://www.gwp.pl/odwrocona-relacja-kiedy-problemy-rodzicow-zabieraja-dziecinstwo.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + fourteen =