Jeśli mama jest rozchwiana, świat też jest rozchwiany.
Jeśli mama nie jest szczęśliwa, nikt nie jest szczęśliwy.
Jeśli tata budzi strach, świat budzi strach.
Jeśli mama jest zdezorganizowana – czuję, że świat wariuje.
Bryan Post
Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, by wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców.
A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, by zająć się problemami dziecka?
Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie skutecznie zaspokajać relacyjnych i emocjonalnych potrzeb swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest przez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają lub poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, powodują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.
DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA
Książka zawiera wiele skutecznych interwencji i pomoże osobom pracującym z dziećmi, których spokój i rozwój emocjonalny są zagrożone w wyniku problemów trapiących ich rodziców, takich jak:
- zaburzenia psychiczne;
- przewlekła choroba;
- uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
- przemoc i agresja;
- separacja lub rozwód.
DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:
- nauczysz się rozpoznawać, jakie uczucia kryją się za trudnymi zachowaniami dziecka, i odpowiednio reagować, aby pomóc mu uporać się z emocjami;
- dowiesz się, jak ułatwić dziecku zajęcie się niewypowiedzianymi uczuciami;
- nauczysz się wzmacniać dziecko tak, by wiedziało, że ma prawo wyrażać własne emocje i opinie;
- poznasz podstawowe narzędzia używane w komunikacji między rodzicami a dziećmi, przydatne wtedy, gdy problemy dorosłego w negatywny sposób wpływają na dziecko;
- pomożesz rodzicom i dzieciom odnaleźć drogę do siebie;
- dowiesz się, jak wspierać rodzica z problemami, który chce przepracować swój ból emocjonalny i zająć się niezaspokojonymi potrzebami psychicznymi dziecka.
JAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA
Pierwsza część książki to wyczerpujące studium „trudnych” rodziców. Pomaga zrozumieć, jak czują się i zachowują dzieci, których rodzice zmagają się z poważnymi problemami. Omówiono w niej też najnowsze badania dotyczące skutków takiego stanu rzeczy oraz możliwe sposoby pomocy w tej sytuacji.
Część druga poświęcona jest interwencjom praktycznym. Zawiera wiele pomysłów na pracę z dzieckiem: ćwiczenia, karty pracy oraz zadania pomagające prowadzić rozmowę terapeutyczną z dziećmi.
O autorce:
Margot Sunderland – licencjonowana terapeutka dziecięca, superwizorka i trenerka (UKATC), psychoterapeutka specjalizująca się w arteterapii (UKCP). Jest przewodniczącą oddziału dziecięcego i młodzieżowego The United Kingdom Association for Therapeutic Counselling, jak również dyrektorką Institute for Arts in Therapy and Education, uznanej szkoły wyższej oferującej studia magisterskie z zakresu dziecięcej psychoterapii integracyjnej i arteterapii. Jest też autorką projektu Helping where it hurts (Pomagać tam, gdzie boli), w ramach którego w wielu londyńskich szkołach podstawowych oferowane są bezpłatnie terapia i poradnictwo psychologiczne dla dzieci z problemami.
Informacje o książce:
Tytuł: Odwrócona relacja
Podtytuł: Kiedy problemy rodziców zabierają dzieciństwo
Tytuł oryginału: Helping children of troubled parents
Autor: Margot Sunderland
ISBN: 978-83-7489-775-4
Format:145×205
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: ok. 280
Cena: 49,90
Patronat: ZdrowaGłowa.pl, Emocjedziecka.pl, Edukowisko.pl, Egaga.pl, Egodziecka.pl
www: https://www.gwp.pl/odwrocona-relacja-kiedy-problemy-rodzicow-zabieraja-dziecinstwo.html