„Szczęśliwi rodzice – Szczęśliwe dzieci”

Wszyscy jesteśmy ludźmi, popełniamy więc błędy – nie ma w tym nic odkrywczego. Sztuką jednak jest to, by podchodzić do nich świadomie i wyciągać właściwe wnioski. Szczególnie ważne jest to w relacji rodzic – dziecko. Tutaj najłatwiej popełnić błąd, często poważny w skutkach. Z reguły odpowiedzialne za to są utrwalone schematy, według których działamy automatycznie, nieświadomie i bez zastanowienia.

Autorka książki wyjaśnia, jak udoskonalić swoje życie, by stało się pełniejsze, a relacje z bliskimi, przede wszystkim z dziećmi, bardziej świadome. Z lektury książki dowiesz się, jak weryfikować swoje przekonania, rozumieć uczucia, pokonywać ograniczenia, wybaczać innym i sobie popełniane błędy, a następnie jak tego wszystkiego nauczyć swoje dziecko. Zrozumiesz, że twoje szczęście i szczęście twoich dzieci to jedno i to samo.

Jasny, zwarty, praktyczny, mądry i nowoczesny pomocnik w wychowywaniu dzieci – dla zapracowanych, myślących rodziców. Książka napisana współodczuwającym sercem i umysłem, który zasymilował i uporządkował wieloletnie doświadczenie pracy nad sobą i pomagania innym. Przy okazji lektury przechodzimy przemyślany, krótki i pożyteczny kurs psychologii i terapii przekonań. Uwalniające i odkrywcze dla rodziców. Zbawienne dla ich dzieci. Z pełnym przekonaniem polecam tę książkę.
Wojciech Eichelberger

Krystyna Łukawska (MA, LCPC) – absolwentka Instytutu Psychologii UW, licencjonowany psychoterapeuta kliniczny. Od ponad 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się psychoterapią indywidualną, prowadzi warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet, rodziców oraz osób cierpiących z powodu niepokoju i ataków paniki, a także spotkania, podczas których uczestnicy uczą się wybaczać i radzić sobie z bólem. Pomaga swoim klientom w uwalnianiu się od konfliktów wewnętrznych, niepokoju, przeżyć traumatycznych oraz pokazuje im, jak rozwijać intuicję, zaufanie do siebie i docieranie do naturalnego stanu spokoju i radości. Regularnie przyjeżdża do Polski i prowadzi zajęcia dla rodziców i dla kobiet. (na podstawie źródła)

RECENZJA

Szkoły wyższe, szkoły rodzenia, szkoły jazdy… – wśród tych szkół nie znajdziemy szkoły macierzyństwa czy ojcostwa. Akademii dobrego rodzica, rodzica słuchającego, rozumiejącego, wspierającego. Skąd my, mamy i tatusiowie powinniśmy czerpać wiedzę, żeby dla swoich dzieci być najlepszymi partnerami?

Na przykład z mądrych książek. Taką jest na pewno pozycja ”Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci”, autorstwa Krystyny Łukawskiej (GWP, 2011). Autorka jest mamą, psychologiem, psychoterapeutą, coachem z wieloletnim doświadczeniem. Tytuł książki już właściwie mówi sam za siebie. Jest to poradnik skłaniający do refleksji, do zastanowienia się nad sobą, swoimi lękami, niepokojami.

Autorka namawia do posłuchania siebie, do zaufania sobie, a wszystko po to, żeby w konsekwencji umieć słuchać naszych dzieci, potrafić im zaufać i je wspierać. Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, ale nie każdy wie, jak przyczynić się do tego szczęścia. Książka w jasny, zrozumiały dla każdego czytelnika sposób wskaże obszary, na które warto zwrócić uwagę w dążeniu do bycia szczęśliwym. Kontrolować, uczyć się rozpoznawać, akceptować swoje emocje i uczucia, słuchać i okazywać zrozumienie, być spokojnym i łagodnym, to tylko kilka wskazówek, które daje nam autorka, przypominając, że dbając o siebie, dbamy też o nasze dzieci.

W książce znajduje się też rozdział o tym, jak zbudować szczęśliwy, ciepły dom, jak oprzeć relacje na wzajemnym szacunku, a także na szacunku do siebie. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są pomysły na to, jak starać się jednoczyć rodzinę poprzez wprowadzenie rytuałów i tradycji.

Po lekturze tej książki zdecydowanie najdzie nas refleksja nad nami samymi, jako rodzicami, więc warto przeczytać, warto wziąć sobie do serca, bo ”Bycie rodzicem to jedno z najtrudniejszych zadań w naszym życiu, a równocześnie jedno z najbardziej wdzięcznych i satysfakcjonujących doświadczeń”.

Polecam!

Karolina Zakrzewska, mama, absolwentka psychologii

Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci
Krystyna Łukawska
wyd. GWP, 2011