12. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Jak młodzież korzysta z sieci, skala kontaktu dzieci z pornografią, problem uzależnienia od internetu, najnowsze trendy w profilaktyce – to tylko niektóre tematy poruszane podczas największej w Polsce konferencji poświęconej bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w internecie, która rozpoczyna się 18 września w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia będą również dyskutować  o  pozytywnej roli internetu w edukacji.

Już od 12 lat eksperci z Polski i zagranicy spotykają się podczas Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. W wydarzeniu bierze udział ponad 500 profesjonalistów z sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz branży dostawców usług i treści internetowych. Organizatorem konferencji jest Fundacja Dajemy Dzieciom i NASK Państwowy Instytut Badawczy, tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet, oraz niemieckie konsorcjum klicksafe. Współorganizatorem wydarzenia jest ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny), a głównym partnerem Fundacja Orange. Patronat honorowy nad konferencją sprawują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Problematyka bezpieczeństwa w sieci jest tak dynamiczna jak sam rozwój internetu. Co roku staramy się omawiać na konferencji nowe zjawiska i trendy. Tym razem jedną z sesji poświęcimy coraz szerzej podnoszonej i dyskutowanej potrzebie zachowania równowagi wśród młodych ludzi pomiędzy życiem online i offline. Przyjrzymy się na niej idei digital detox, polegającej na dobrowolnym odłączeniu się od sieci, zaprezentujemy też założenia najnowszej akcji Polskiego Centrum Safer Internet  „Offline Challenge”, która wystartuje już niebawem. – mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, przewodniczący konferencji.

Konferencję otworzy wykład Jonathana Baggaley’a, który opowie o realizowanym w Wielkiej Brytanii programie PSHE przygotowującym młode osoby do zdrowego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii, również z tych, z którymi nie mieliśmy jeszcze styczności. Dr Anna Jupowicz-Ginalska, badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego, omówi wykorzystywanie mediów społecznościowych przez młodych ludzi do autokreacji z uwzględnieniem zjawiska FOMO. Ważnym punktem konferencji będzie debata pt. „„Media społecznościowe: używka czy lekarstwo, doradca czy manipulator?”.

Bezpieczeństwo w internecie to odpowiedzialność nas wszystkich. – przekonuje Anna Rywczyńska, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, NASK – Młodzi ludzie, choć tak sprawni w korzystaniu z sieci, potrzebują wsparcia świata dorosłych: rodziców, by uważnie i odpowiedzialnie wprowadzali ich w świat online i zawsze służyli wsparciem, biznesu, żeby dbał o bezpieczeństwo swoich usług, nauczycieli, pedagogów, aby prowadzili działania profilaktyczne, wskazywali pozytywne strony sieci oraz podejmowali interwencje w niepokojących sytuacjach. Dlatego ideą tej konferencji jest łączenie wielu środowisk eksperckich.

Mądre korzystanie z technologii i bezpieczeństwo online to nasze główne cele. Dlatego tysiące uczniów już kolejny raz zaczyna swoją edukacyjną przygodę w MegaMisji i #SuperKoderach. To programy edukacyjne, które prowadzimy w całej Polsce. Również z tego powodu, jak co roku mamy zaszczyt być partnerem konferencji – dodaje Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Konferencja jest organizowana w ramach programu Komisji Europejskiej Connecting Europe Facility. Uczestniczą w niej przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.

Konferencja odbędzie się w hotelu Novotel Airport w Warszawie.

Organizatorzy zapewniają transmisję na żywo sesji plenarnych i wybranych sesji równoległych na stronie www.saferinternet.pl/konferencja. Ponadto, wszystkie prezentacje konferencyjne będą nagrane i udostępnione na stronie internetowej konferencji.

Program dostępny jest na stronie www.saferinternet.pl/konferencja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × four =