Jak nauczyć dziecko myć zęby?

Jeśli szczotkowanie zębów kojarzy nam się źle lub jako dzieci nie przykładaliśmy do tego uwagi, są bardzo małe szanse na to, że ta sytuacja zmieni się w dorosłym życiu, a błędy popełnione w młodości mogą odbić się na naszych zębach po latach. Dlatego tak ważne jest umiejętne przekazanie dziecku nauki o myciu zębów.
 
Istotne jest, aby dziecko miało szczoteczkę, która po pierwsze przykuje jego uwagę (czyli będzie kolorowa, przedstawiająca ulubioną postać z kreskówki lub grająca melodyjki podczas szczotkowania) – jako rodzice, doskonale wiemy, jaki rodzaj szczoteczki zainteresuje naszą pociechę. Drugą ważną kwestią jest rozmiar, kształt i wykonanie szczoteczki. Przez pierwsze lata życia dziecko nie powinno raczej szczotkować zębów bez, przynajmniej dyskretnego, nadzoru rodziców. Szczoteczka powinna być również wykonana z gumy, aby podczas zabawy dziecko nie zrobiło sobie krzywdy (owszem, przez pierwsze lata szczotkowanie zębów przypomina bardziej zabawę).
 
 Dzieci często myją zęby pospiesznie i bardzo niedokładnie. Czasami unikają szczotkowania, wymawiając się najróżniejszymi powodami. Naszym zadaniem nie jest straszenie tym, że ząb będzie bardzo bolał i będzie trzeba pójść do „strasznego pana dentysty” – takie groźby przynoszą odwrotny skutek i dziecko paniką zareaguje na wizytę w gabinecie stomatologicznym – zamiast straszenia złapmy za szczoteczkę i dajmy dziecku przykład. O ile osiemnastomiesięczne dziecko i tak zamieni obowiązek w zabawę szczoteczką (co również wpływa korzystnie), o tyle kilkulatek raczej chętnie przystąpi do szczotkowania i zrobi to dokładniej.
 
 Pamiętajmy również, aby nauczyć nasze dziecko, że higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale także czyszczenie języka i policzków oraz masowanie dziąseł. Zapewnijmy dziecku potrzebne akcesoria (skrobaczka do języka i płyn do płukania dla starszych dzieci). Możemy też zaproponować dziecku szczoteczkę elektryczną (najlepiej dla dzieci powyżej 3 roku życia). Szczoteczka elektryczna będzie skuteczniej doczyszczać ząbki naszej pociechy, a dodatkowo możemy ją kupić w wersji dla chłopca, np. z autkami, lub dla dziewczynek – z księżniczkami.

Pamiętajmy, że higiena jamy ustnej naszego dziecka jest bardzo ważna i nie możemy jej zaniedbywać!
 
Beata Michalik – Studentka 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Prowadzi badania w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci. Od ponad roku pracuje w firmie Shop-dent, a jej życie zawodowe jest związane bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Produkty do higieny jamy ustnej nie mają już przed nią tajemnic. Ukończyła profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.