Muzyczne zabawy

Z pewnością nikt nie zaprzeczy, że muzyka potrafi wpłynąć na nasz nastrój. Badania dowodzą, że muzyka może uspokoić, zrelaksować, jak również pobudzić do działania czy rozdrażnić. Muzyka ma niesamowitą moc, wpływa na: napięcie mięśni; układ krążenia (podwyższa puls); działa na układ pokarmowy i oddechowy; odpowiednio dobraną muzykę stosuje się w łagodzeniu bólu i w czasie zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, w położnictwie i ginekologii; oddziaływanie muzyką stosuje się także w chorobach psychosomatycznych.

Wychowawcze znaczenie muzyki w życiu każdego dziecka jest niewątpliwe, bowiem muzyka:

•    zapewnia dziecku pełniejszy rozwój, kształtuje sferę uczuć, wyostrza wrażliwość,

•    budzi potrzebę aktywności artystycznej,

•    wywiera wpływ na wyobraźnię,

•    rozwija jego potencjalne możliwości słuchowe i muzyczne,

•    rozwija procesy myślowe, pamięciowe,

•    rozwija uwagę słuchową,

•    otwiera dziecko na kontakty z szerszą grupą społeczną,

•     wycisza sferę emocjonalną dziecka,

•     pozwala mu odreagować stany napięć.

Zachęcam rodziców do wykorzystywania muzyki i jej dobrodziejstw podczas wspólnych zabaw z dziećmi. Słuchajcie najróżniejszej muzyki i dużo śpiewajcie:). Wykorzystujcie muzykę do szaleństw, ruchu, tańca, ale także by się wyciszyć i odpocząć. Pokaż dziecku, jak barwny jest świt dźwięków. Oto niektóre z propozycji:

• SŁUCHAMY, CO MÓWI ŚWIAT…

Ćwiczenie ma na celu rozwijanie: wrażliwości na dźwięk, tempo, rytm, ton. Kształtuje uwagę słuchową, uczy identyfikowania, różnicowania i analizowania tego co dziecko słyszy.

Połóżcie się na dywanie, zakryjcie oczy i wsłuchajcie się w odgłosy dobiegające z zewnątrz: szum wody, śpiew ptaków, pisk hamulców, szczekanie psa, tykanie zegara, skrzypiące drzwi. Naucz dziecko rozpoznawać różne dźwięki. Otwórzcie oczy i opowiedzcie co słyszeliście.

Z maluchami możesz próbować naśladować słyszane dźwięki- zabawy dźwiękonaśladowcze.

Starsze dzieci mogą spróbować opisać usłyszane dźwięki za pomocą metafor np. wiatr jest silny jak…

• OBRAZ DŹWIĘKIEM MALOWANY

Zabawa rozwija wrażość na dźwięk, tempo, rytm, ton, kształtuje uwagę słuchową, uczy identyfikowania, różnicowania i analizowania tego co dziecko słyszy, zmniejsza napięcie mięśniowe, rozwija wyobraźnię.

Przygotuj duży arkusz papieru, miseczki z farbami i oczywiście utwór muzyczny. Zachęć dzieci by palcami namalowały obraz do muzyki. Na koniec niech dzieci opowiedzą co słyszały, co sobie wyobrażały i przedstawiły swoje prace.

Możesz też zmodyfikować tę zabawę i w trakcie trwania utworu mówić jakiego koloru należy użyć np. najpierw bierzemy czerwoną farbę i malujemy to, o czym opowiada nam muzyka, a teraz bierzemy zieloną farbkę…

• ZMĘCZONY KOTEK

Ćwiczenie ma za zadanie wyciszyć, uspokoić, rozluźnić malucha. Najlepiej by dziecko leżało na plecach, a w pomieszczeniu nie było hałasu i zbyt dużo bodźców rozpraszających. Potrzebna będzie spokojna, wolna, nastrojowa muzyka lub muzyka relaksacyjna. Dziecko leży na kocyku i ma zamknięte oczy, słucha delikatnej, przyciszonej muzyki. Opowiadamy maluszkowi spokojnym głosem „jesteś teraz małym, zmęczonym kotkiem, który odpoczywa, bo zmęczył się po całym dniu zajęć. Kotek leży sobie spokojnie, jest bardzo zmęczony i senny. Ma teraz ciężko główkę, której nie może podnieść, jego oczka są zamknięte i senne. Kotek leży i odpoczywa. Prawa nóżka jest bardzo ciężka i lewa nóżka jest bardzo ciężka, nie można ich podnieść. Kotek układa nóżki wygodnie, by odpoczęły. Prawa rączka jest leniwa i zmęczona, lewa rączka jest też leniwa i zmęczona, nie można ich podnieść. Rączki nie ruszają się, odpoczywają. Kotek leży spokojnie, jest mu cieplutko i milutko. Kotek jest senny, spokojny, jest mu przyjemnie. Kotek jest bezpieczny, zasypia.

• ZAPAMIĘTANE DŹWIĘKI

Ćwiczenie doskonali pamięć słuchową, polega na odtworzeniu układu słyszanych dźwięków, zacznijcie od prostych układów np. klaśnięcie, klaśnięcie, tupnięcie lub klaśnięcie, tupnięcie, do zapamiętywania układu dźwięków możecie również wykorzystać różne instrumenty gotowe lub samodzielnie wykonane (np. puszka z grochem, piaskiem, pokrywki od garnków)

• MASAŻYKI W TAKT MUZYKI

Zabawa rozluźnia, wycisza. Przygotuj koc, różne piłki (małe, duże, lekkie, nieco cięższe, z kolcami). Dziecko leży na kocu, na brzuszku, zadbaj by było mu ciepło i wygodnie. Dorosły masuje plecy, nogi, ręce dziecka, w takt muzyki. Podczas masażu różnicuj dotyk np. oklepywanie, pocieranie, ugniatanie oraz różną siłę docisku. Do masażu możesz wykorzystać różne piłki, w ten sposób maluch doświadczy różnorodnych doznań dotykowych.

Anna Chrzan – psycholog

playdoh_ego