Na ratunek maluchowi – Krwawienie z nosa

Przyczyn krwawienia może być bardzo wiele – od zwykłych uszkodzeń mechanicznych w wyniku dłubania w nosie, włożenia jakiegoś przedmiotu, otarcia lub uderzenia – po nadciśnienie tętnicze, silny kaszel, zapalenie błon śluzowych, wady budowy nosa, na zaburzeniach krzepnięcia krwi kończąc. Bywa, że krwawienie jest dość silne. Nos jest bowiem bardzo mocno unaczyniony, szczególnie w przednim odcinku przegrody, gdzie znajduje się  skupienie naczyń krwionośnych (zwane splotem żylnym Kiesselbacha).

Pierwsza pomoc przy krwawieniu z nosa

1)    Posadź dziecko na krześle. Nie odchylaj mu głowy do tyłu!

Wielu z nas odruchowo każe dzieciom odchylać głowę do tyłu, żeby powstrzymać wyciek krwi. Nic bardziej błędnego, bo w takiej sytuacji może dojść do przedostania się krwi do dróg oddechowych i zadławienia się krwią spływającą do gardła.

2)    Uciskaj skrzydełka nosa w miejscu, w który kończy się kość nosa przez kilka minut (do 5 min) – nacisk powinien być mocny i stanowczy, zablokuje on wyciekanie krwi i przyspieszy powstanie skrzepu.

3)    U nasady nosa połóż zimny okład – zimno obkurczy naczynia krwionośne. Okład może być w postaci chusteczki zmoczonej zimną wodą lub kostki lodu owiniętej w serwetkę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup w aptece małego kompresu żelowego, który przechowujemy w lodówce i wykorzystujemy potem właśnie do zatamowania krwawienia z nosa.  

opatrunek elowy do schadzania

Zimny okład możemy też dodatkowo położyć na tylnej części karku.

Krwawienie powinno przejść po kilku minutach.

Gdy dziecko krwawi z nosa nie należy

1)    Kłaść dziecka.

2)    Wkładać mu tamponów do nosa – jeśli krwawienie jest bardzo obfite, należy wezwać karetkę.

Pamiętaj!

1)    W okresie grzewczym stosuj nawilżacze powietrza, aby nie doszło do przesuszenia błon śluzowych. Warto też wietrzyć pokój dziecka, szczególnie przed spaniem. Przesuszona śluzówka jest bardziej podatna na uszkodzenia.

2)    Jeśli krwawienie nie mija, należy koniecznie udać się z dzieckiem na dyżur laryngologiczny lub wezwać karetkę.

3)    Jeśli krwawienia często się powtarzają, trzeba zapisać dziecko do lekarza, aby ustalić przyczyny krwawienia.

4)    Jeśli krwawienie pojawiło się w czasie gorączki, nie podawaj dziecku salicylanów jako środków przeciwgorączkowych (Polopiryna, Aspiryna, Calcipiryna). Leki te rozrzedzają krew  i mogą bardziej nasilić krwotoki z nosa. Jeśli u Twojego dziecka często pojawiają się krwawienia, lepiej w ogóle unikać tych leków.

Opracowanie Ewa Łęska z portalu www.mamaniania.pl – organizatora akcji „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha” – we współpracy z Marcinem Glinką licencjonowanym ratownikiem medycznym, Mistrzem Polski w Ratownictwie Medycznym 2012.

mamanianialogo1