Na ratunek maluchowi – Odmrożenia

Odmrożenie to uszkodzenie skóry, które powstaje na skutek zimna i nadmiernej wilgotności powietrza.  Kiedy jest zimno, dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, do zmniejszenia ukrwienia w danym miejscu.  Na odmrożenia szczególnie narażone są: nos, policzki, uszy, broda oraz stopy i dłonie. Dlatego ważne jest, aby właśnie o te miejsca dbać w szczególny sposób. Ciepłe rękawiczki, szalik, skarpety, buty oraz czapka, która otula część twarzy, to niezbędne wyposażenie malucha zimą.

Zanim wyruszysz  z dzieckiem na zimowy spacer pamiętaj:

a)    Dziecko powinno mieć większe buty z dobrą izolacją od ziemi i nieprzemakalne, w których zmieszczą się grube skarpety, a dziecko będzie mogło swobodnie ruszać stopą.

b)    O ciepłej czapce, szaliku i rękawiczkach. Szczególnie te ostatnie powinny być z materiału, który nie przemaka.

c)    O odzieży, która dobrze izoluje termicznie i wchłania pot.

d)    O przygotowaniu termosu z ciepłym napojem.

e)    Na 15 minut przed wyjściem posmaruj twarz i ręce dziecka kremem natłuszczającym bez dodatku wody.

Na spacerze pamiętaj:

a)    Niech dziecko będzie cały czas w ruchu.

b)    Nie przykrywaj buzi dziecka szalikiem, który może być wilgotny pod wpływem pary wodnej, wydobywającej  się z ust i nosa dziecka, a skroplona para wodna może zamarznąć i spowodować mikro odmrożenia twarzy.

c)    Jeśli zauważysz, że nos, policzki czy rączki dziecka są bardzo zimne, nadmiernie zaczerwienione, lepiej wróć do domu.

W przypadku dzieci do pierwszego roku życia odradza się wychodzenia na spacer, kiedy temperatura powietrza spada poniżej – 7 stopni.

Objawy odmrożenia

Skóra początkowo jest mocno zaczerwieniona, a potem staje się blada (woskowa).  Po kilku godzinach może pojawić się obrzęk, a po kilku dniach – łuszczenie skóry. W odmrożeniach powierzchownych może wystąpić pieczenie, drętwienie, swędzenie i mrowienie .

Jeśli doszło do głębszego odmrożenia, pierwsze objawy to przekrwienie i obrzęk, a po kilkunastu dniach pojawiają się pęcherze.

Pierwsza pomoc  przy odmrożeniu

a)    Jeśli jest to odmrożenie powierzchowne  (bez przekrwienia i obrzęków), to zmarznięte dziecko ogrzewaj stopniowo w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli odmrożenie jest cięższe, należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

b)    Nie stawiaj  dziecka przy gorącym kaloryferze czy piecu lub nie wsadzaj do wanny z gorącą wodą, bo w taki sposób można łatwo poparzyć skórę.  

c)    Zmarznięte kończyny zanurz w wodzie o temperaturze ok.  37 stopni.

d)    Jeśli ucierpiały inne części ciała, to przyłóż ciepły kompres lub termofor wypełniony wodą o temperaturze 37 stopni. Ciepłe okłady rób przez ok. 50-60 minut, w tym czasie skóra powinna się zaróżowić.

e)    Podaj dziecku ciepły, ale nie gorący napój.

f)    Odmrożone miejsca posmaruj  kremem nawilżającym.

g)    Odmrożone miejsca możesz również bardzo delikatnie masować.

Jeśli dojdzie do ciężkiego odmrożenia, należy udać się do lekarza. To samo zrób w przypadku, kiedy stan skóry dziecka cię niepokoi i nie masz pewności, że wszystko jest w porządku.  Pamiętaj, że rany powstałe w wyniku odmrożeń z reguły trudno się goją, a jeśli już raz do nich doszło, o następne odmrożenia będzie znacznie łatwiej.

Opracowanie Ewa Łęska z portalu www.mamaniania.pl – organizatora akcji „Niech dorosły posłucha, jak ratować malucha”- we współpracy z Marcinem Glinką, licencjonowanym ratownikiem medycznym, Mistrzem Polski w Ratownictwie Medycznym 2012.

mamanianialogo1