Niemowlę – 0-3 miesiące

Żadne z tych osiągnięć nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia ze strony rodziców, ich miłości, czułości i zrozumienia. To rodzic jest adresatem sygnałów wysyłanych przez dziecko. Sposób, w jaki odczytuje i reaguje na zachowanie niemowlęcia jest bazą więzi łączącej go z maluszkiem. Na jej podstawie dziecko będzie opanowywać kolejne sprawności ruchowe, odkrywać otaczający je świat, nawiązywać relacje z bliskimi. Pierwszy rok życia jest etapem, który w znacznym stopniu determinuje dalszy rozwój maleństwa, jego pewność siebie, otwartość na świat oraz gotowość do samodzielnego radzenia sobie z przeszkodami.

Pierwszy kwartał życia: 0-3 miesiąc życia
Dziecko rodzi się wyposażone w szereg reakcji, zwanych odruchami, które ułatwiają mu adaptację w  nowym środowisku. Wraz z kolejnymi tygodniami życia noworodka część odruchów zaniknie, a na ich bazie rozwiną się mechanizmy ruchowe, podlegające kontroli. I tak wrodzony odruch chwytny dłoni, z którym noworodek przychodzi na świat, musi zaniknąć, aby dziecko zaczęło świadomie chwytać przedmioty, zarówno całą dłonią, jak i samymi paluszkami. Już w pierwszym miesiącu życia niemowlę  posiada zdolność poruszania kończynami w sposób wydzielony – robi to jednak bardzo chaotycznie i często nieskoordynowane machanie rączkami lub nóżkami stanowi dla dziecka dodatkowe źródło bodźców. Wraz z kolejnymi tygodniami ruchy dziecka staną się świadome i celowe – już w 3. miesiącu życia dziecko świadomie wyciągnie rączkę do podawanej mu grzechotki.

Podniesiony do góry noworodek zwija się w kłębek, tę pozycję przyjmuje również, gdy położy się go na brzuchu. Charakterystyczna u nowonarodzonego dziecka jest przewaga zginaczy nad prostownikami – rączki i nóżki są podkurczone, a dłonie zaciśnięte w piąstki. Początkowo słabe mięśnie karku, pod koniec pierwszego kwartału życia niemowlęcia pozwolą mu utrzymać główkę w pozycji na brzuchu. 3-miesięczne niemowlę stabilnie opiera się na przedramionach i unosi główkę, co umożliwia mu aktywne poznawanie otaczającego  świata.

Zdecydowanie najskuteczniejszym i najbardziej charakterystycznym narzędziem noworodka, służącym do komunikowania się z otoczeniem, jest krzyk. Maleństwo sygnalizuje w ten sposób swoje potrzeby – głód, mokrą pieluszkę, nudę lub złe samopoczucie. Głośny płacz dziecka powoduje zwykle szybką reakcję rodzica i zaspokojenie potrzeby – ta forma komunikacji jest więc niezbędna maleństwu do przetrwania. Z czasem rodzice nauczą się rozpoznawać sygnały wysyłane przez dziecko oraz skutecznie na nie reagować. Do tego niezbędna jest jednak niekończąca się cierpliwość w nauce dziecięcego języka. Mama i tata szybko zauważą, że płacz ich głodnego dziecka jest zupełnie inny od płaczu, który rozbrzmiewa, gdy dziecko poszukuje towarzystwa lub jest chore.  Na tej podstawie kształtuje się poczucie bezpieczeństwa maluszka, jego świadomość, że mama lub tata są w pobliżu i nic mu nie grozi. Więź niemowlęcia z rodzicami jest podstawą rozwoju umiejętności komunikacyjnych dziecka. Noworodek komunikuje się za pomocą krzyku, który w toku rozwoju przechodzi w różne formy wokalizacji. Maleństwo potrafi wydawać proste dźwięki, wzdychać, parskać oraz gruchać – etap ten nazywamy głużeniem. Dźwięki te nie mają charakteru komunikacyjnego, stanowią raczej pewną aktywność dziecka, która następnie jest wzmacniana przez rodzica, reagującego entuzjastycznie na pierwsze dźwięki wydawane przez dziecko. „Rozmowy” z maleństwem zachęcają je do dalszej komunikacji i stymulują rozwój mowy dziecka. Od krzyku dziecko przechodzi więc przez głużenie, a w kolejnych miesiącach także gaworzenie i zaczyna już świadomie „zagadywać” opiekuna.

W pierwszych miesiącach życia niemowlę jest zdolne do wysyłania otoczeniu sygnałów dotyczących jego stanu – dziecko aktywnie komunikuje swoje potrzeby. Szybka reakcja rodziców jest dla maluszka informacją, że rodzice są blisko i zawsze można liczyć na ich pomoc. Bardzo ważne w tym okresie jest zapewnienie dziecku warunków, w których jego potrzeby są za każdym razem zaspakajane. Jeżeli mama za każdym razem reaguje na wezwanie dziecka, uczy się ono, że jest dla mamy bardzo ważne. Podobnie jest ze snem – jeżeli każdego dnia czynności przygotowujące maluszka do snu mają stały, niezmienny przebieg, dziecko szybko zrozumie i zaakceptuje, że po kąpieli jest czas na sen. To rodzi poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne dziecku zarówno do aktywnego poznawania otoczenia, ale również do podejmowania prób samodzielnego uspokajania się. Dziecko, którego potrzeby są spełniane, które jest otaczane ciepłem i miłością, będzie czuło się na tyle pewne, aby spróbować zaradzić problemowi przed wezwaniem rodzica. Przykładowo, dziecko szybko nauczy się, że włożenie rączki do buzi uspokaja i nie zawsze trzeba głośno wołać mamę, czasem wystarczy trochę poczekać.

Noworodek jest zdolny do odbierania bodźców wzrokowych, jego możliwości w tym zakresie są jednak bardzo ograniczone. Początkowo maleństwo najlepiej widzi przedmioty w odległości ok. 20 cm – w takiej odległości maluszek znajduje się w czasie karmienia piersią. Wraz z kolejnymi tygodniami dziecko będzie widzieć coraz lepiej. Widok obcej twarzy spowoduje znieruchomienie i konsternację, dziecko intensywnie będzie śledzić poruszającą się twarz. Dla 3-miesięcznych niemowląt charakterystyczny jest już tzw. „uśmiech społeczny” – skierowany do konkretnej osoby w celu lub w czasie komunikacji.

Daria Jaworska – psycholog dziecięcy, terapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, autorka bloga o psychologii małego dziecka www.mala-wielka-sila.blogspot.com