Aby zabawa była wspólnym dobrem – recenzja książki „Wakacyjna szkoła przetrwania dla mam”

I choć wakacje już się skończyły, to nie trzeba żałować, że nie słyszało się o tej książce wcześniej. Zawiera bowiem ona kilkaset pomysłów zabaw, które można wykorzystać o każdej porze roku i w różnych sytuacjach; w terenie i w domu, w podróży i w kuchni, ruchowe i intelektualne, dla dzieci młodszych i starszych… Znajdziemy w niej potępienie oglądania telewizji w nadmiarze (jest też rada, jak mądrze z dzieckiem ją oglądać), wskazanie, jaki system wartości należy dzieciom wpajać i jakie cechy charakteru wzmacniać, by wyrosły na inteligentnych i pewnych siebie dorosłych.

Zaletą proponowanych zabaw jest to, że nie wymagają one wielkich nakładów finansowych. Często wystarczy to, co mamy w domu czy znajdziemy w parku lub ogrodzie. Wiele z nich zajmie dzieci przez krótki czas, ale są i takie, które zajmą je na znacznie dłużej, jak choćby hodowla własnej roślinki (nawet ziemniaka lub natki pietruszki!), czy tworzenie kolekcji, np. znaczków. Są też zabawy wykorzystujące tzw. śmieci, jak np. dział zatytułowany: „Co można zrobić z dużego pudła?”. Znajdziemy także zachętę do odwiedzin biblioteki i czytania – jest też złota lista książek Fundacji ABCXXI w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Zabawy są posegregowane tematycznie, a spis treści ułatwi odszukanie odpowiedniej dla sytuacji, w jakiej się znajdujemy z dziećmi.

Książka wzbogacona jest zabawnymi ilustracjami Katarzyny Czerner-Wieczorek oraz tabelkami służącymi organizacji czasu (w domu i podróży) oraz pomocnymi w kształtowaniu charakteru, jeśli stwierdzimy, że nadszedł dobry czas na podział obowiązków domowych. Książeczka jest cienka i lekka. Nie będzie ciężarem w podróży, ani nie zajmie wiele miejsca na półce. A jednak jej objętość jest niewspółmierna do ogromu wiedzy, jaką zawiera. Nie sądźmy, że jest to tylko spis zabaw. Każdy rozdział poprzedzony jest wstępem, naprowadzającym czytelnika (nie tylko mamę!) na dany temat zabaw. Choć została napisana w Stanach Zjednoczonych, to jest doskonale przetransponowana na polskie realia. Polecam gorąco!

Agata Hołubowska

Wakacyjna szkoła przetrwania dla mam
Kathy Peel, Joy Mahaffey
il. Katarzyna Czerner-Wieczorek
wyd. Credo, 2006