„Brud jest zdrowszy, niż myślisz” – recenzja książki

Mówi się, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. Rodzice, jakby chcąc potwierdzić te słowa, chętnie robią zdjęcia swoich pociech umazanych czekoladą albo z rękami brudnymi od piachu. Jednak nie o takim brudzie mówi ta książka, choć patrząc na okładkę, na której widzimy dziecko wylewające wodę z butów, można podejrzewać, że będzie to właśnie zachęta to biegania po kałużach…

Jest to jednak opowieść o dobroczynnym brudzie, o bakteriach, których w naszym otoczeniu nie brakuje. Stykamy się z nimi od samego początku. W życiu płodowym dzieci odbierają je od swoich matek, kolejne dostają w czasie porodu, potem na każdym kroku mogą dostać je od bliskich im osób oraz od tych, których nie znają. Autorzy książki próbują podejść do tematu dobroczynnych bakterii, które każdemu człowiekowi są potrzebne, a które dziecko dopiero zdobywa, kompleksowo. Opisują okres ciąży, potem poród i dzieciństwo. Informują, w jaki sposób można uniknąć przekazywania dzieciom szkodliwych bakterii oraz co można zrobić, żeby te potrzebne na pewno do nich trafiły. Odnoszą się to tematu szczepień i antybiotyków. Rozprawiają się ze stereotypami krążącymi wokół zabiegów szpitalnych. Książka składa się z pytań i odpowiedzi. Te pierwsze często rodzą się w głowach rodziców i opiekunów, na te drugie często trudno znaleźć odpowiedź. A o odpowiedź popartą faktami jeszcze trudniej. Tutaj rodzice powinni znaleźć wskazówki i rady, tu dowiedzą się po co szczepi się dzieci, czy warto podawać probiotyki i jak to naprawdę jest z tymi antybiotykami.

Dostrzegam jednak w tej książce jedną zasadniczą wadę. Została napisana przez Amerykanów, więc nie odnosi się do polskich realiów. Wiele zabiegów w polskich szpitalach wygląda nieco inaczej, niż te opisane w książce. Inne są również zwyczaje polskich rodzin. Dla tych, którzy szukają ciekawostek medycznych, będzie to na pewno interesujące spojrzenie. Jednak ci, którzy oczekują rzeczowych porad, które będą mogli wcielić w życie, mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Jest to jednak dobry wstęp do zadawania dalszych pytań i szukania kolejnych odpowiedzi. Ciekawscy, ale i świadomi rodzice na pewno będą usatysfakcjonowani!

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5

Brud jest zdrowszy, niż myślisz

Jack Gilbert, Rob Knight przy współpracy Sandry Blakeslee
tłumaczenie Anna Nowosielska
Wydawnictwo Bellona, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + seven =