„Dobre i złe przyjaźnie” – recenzja książki


„Dobre i złe przyjaźnie” to nie jest lektura do czytania jednym tchem. To lektura do przemyśleń i rozmów o sile i potrzebie przyjaźni. To raczej poradnik, choć napisany bardzo przejrzystym i prostym językiem, bez skomplikowanej psychologicznej terminologii.

Co musisz wiedzieć, zanim się zaprzyjaźnisz? Jak brzmi dziesięć cech prawdziwej przyjaźni? Jak o nią dbać? Jak sprawdzić, jakim jesteś człowiekiem i przyjacielem? Czy przyjaźń to uczucie na całe życie?

Jakie są cechy i zachowania utrudniające zawieranie przyjaźni? Jak wykorzystać te wszystkie zdobyte informacje? 


Dr Elzbieta Zubrzycka, psycholog, terapeuta i autorka książek, bierze czytelnika za rękę i powoli, szczegółowo i bardzo skrupulatnie, oprowadza po świecie poruszającym zagadnienie przyjaźni. Oprowadza poprzez wyjaśnienia, definicje i rozważania, ale również poprzez autentyczne przykłady z życia. Zachęca do czytania, wypisywania i wypełniania ankiet, do rysowania i dedukowania a tym samym do czynnego uczestnictwa w rozumieniu istoty zjawiska. Radzi i przestrzega. Robi to z wielkim wyczuciem, w sposób delikatny, ale sugestywny i bardzo obrazowy.

Książka w formie poradnika, mnóstwo w niej podkreśleń, tabelek i miejsc do notowania własnych przemyśleń. Wydana bardzo estetycznie przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Kredowy papier, poręczny format, ekspresyjne, choć często symboliczne ilustracje autorstwa Anny Błaszczyk oraz zróżnicowana i pogrubiona miejscami czcionka sprawiają, że już w momencie kartkowania mamy świadomość wartościowej lektury.

Zachęcam więc do zapoznania się z zagadnieniem przyjaźni. To pouczająca publikacja, nie tylko dla dzieci wkraczających w świat wartości, ale również dla dorosłych. 
 
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola

Dobre i złe przyjaźnie
Elżbieta Zubrzycka
il. Anna Błaszczyk
wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2016
wiek 7+