Na rynku wydawniczym istnieje wiele poradników i encyklopedii zdrowia opisujących, jak postępować w nagłych wypadkach. Wiedza ta pozwala nam, wiadomo, po pierwsze udzielić pomocy, ale również pozwala nie wpadać w panikę i efektywnie działać. Ważne jest, by taką książkę przeczytać wcześniej, nauczyć się postępowania w różnych zaskakujących działaniach dziecka. Nikt przecież nie będzie wertował biblioteczki, gdy komuś właśnie dzieje się krzywda.
Naprawdę godną polecenia jest publikacja „Natychmiastowa pomoc w nagłych wypadkach dzieci. Medycyna ratunkowa dla rodziców i opiekunów” Janko von Ribbecka, uznanego pediatry z wieloletnim stażem w ratownictwie medycznym. Jest to polecane przez wielu polskich pediatrów kompendium wiedzy, niezbędne w udzielaniu doraźnej pomocy w drobnych urazach, jak i w przypadku stosowania pomocy przedlekarskiej ratującej życie.
Już sama okładka jest przydatna, ponieważ na jej wewnętrznej stronie znajdują się zdjęcia roślin, które są trujące, a my często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Książka podzielona jest na piętnaście przejrzyście zredagowanych rozdziałów. Pierwsze trzynaście dotyczy pogrupowanych wypadków i urazów, na jakie może być narażone dziecko, 14. rozdział opisuje skład apteczki domowej. Na samym końcu, w 15. rozdziale, znajdują się tabele z działaniami natychmiastowymi, indeks haseł, numery telefonów alarmowych i kontakty do ośrodków toksykologicznych.
Pierwszym i najważniejszym jest rozdział poświęcony działaniom ratującym życie. Każdy ma nadzieję, że nigdy nie trzeba będzie wykorzystywać tej wiedzy, ale nie sposób nie znać metod sztucznego oddychania i resuscytacji. Kolejne rozdziały po „Działaniach ratujących życie” to: wypadki nagłe związane z oddychaniem, wypadki nagłe związane z temperaturą, wypadki wśród dzieci, krwawienia i rany, wstrząs, oparzenia termiczne, zatrucia, użądlenia przez osy i pszczoły, ukąszenia przez komary i kleszcze, bóle brzucha, uszkodzenia gałki ocznej, gorączka u dzieci, prawidłowe zapobieganie (wypadkom i urazom), apteczka domowa.
Wszystkie rady zawarte w książce są przedstawione prostym i zrozumiałym językiem, niewymagającym posiadania dogłębnej wiedzy medycznej. Najważniejsze wiadomości są podane w tabelkach i ramkach wytłuszczonym drukiem. Informacje są przydatne i mimo, że pisane przez obcokrajowca, wszystkie są dostosowane do polskich realiów (choćby te związane z zakupem odpowiednich leków w rodzimych aptekach). Wielu rad, mam nadzieję, nie uda nam się wykorzystać, ale z wieloma można się oswoić; zakrztuszenia, gorączka i ukąszenia komarów to wszak częste wypadki naszych milusińskich. Autor koryguje i ostrzega przed niektórymi popularnymi metodami zaradczymi, jak na przykład przed odchylaniem głowy do tyłu podczas krwawienia z nosa.
To, moim zdaniem, wspaniały poradnik dla każdego. Algorytmy postępowania w sytuacjach, gdy dziecku dzieje się krzywda, powinny być znane każdemu opiekunowi.
Tylko jedno zalecenia doktora nie przypadło mi do gustu. Sprawa szczepień. Autor nie jest przeciwnikiem tego zabiegu, jednak w rozdziale opisującym nagły zgon niemowląt podaje informację dotyczącą „analiz niektórych wyników badań”, z których to wynika, iż szczepienia powinno się przeprowadzać po pierwszym roku życia dziecka. Z tym nie mogę się zgodzić, a choć jest to moja subiektywna opinia, wypracowana została na podstawie wiedzy niejednego pediatry, z którym na ten temat rozmawiałam.
Książka jest bardzo dobrą pomocą dla wszystkich, którzy mają do czynienia z dziećmi. Powinno się do niej często sięgać, by wiedzę utrwalać i nie wpadać w panikę, gdy natychmiastowa interwencja jest konieczna. Czerwono-żółta okładka na pewno pozwoli nam na szybką lokalizację tomu na półce i działa jak wskazanie – przeczytaj mnie i zapamiętaj.
Basia Zalewska – pedagog, niania, nauczycielka przedszkola.
Zapraszamy do czytania bloga Basi Zalewskiej
Natychmiastowa pomoc w nagłych wypadkach dzieci. Medycyna ratunkowa dla rodziców i opiekunów
Janko von Ribbeck
wyd. Media Rodzina