„Gotuj zdrowo dla dzieci” – recenzja książki

 
Książka Darii Ładochy „Gotuj zdrowo dla dzieci” zawiera mnóstwo przepisów autorki, znanej dziennikarki kulinarnej, przetestowanych na własnych córkach. Znajdziemy też w niej 25 przepisów konkursowych, nadesłanych przez rodziców. Wśród takiej ilości pomysłów na śniadania, obiady, podwieczorki, kolacje i „coś na ząb”, bez trudu znajdziemy inspiracje na posiłki dla swojej rodziny. Dlaczego warto korzystać z tej książki? 
 
Zdrowo.
Ale bez przesady. Autorka propaguje zdrowe produkty, np. jarmuż, kaszę jaglaną, kaszę bulgur, amarantus, orkisz. Opisuje ich wartości odżywcze i wpływ na organizm dziecka. Jednak to, że kiedyś te produkty były powszechne, a teraz są modne, nie oznacza że każdy ma je w domu. Przepisy uwzględniają więc zamienniki.
 
Ze zdrowych produktów skomponowane są ciekawe i apetycznie wyglądające na zdjęciach posiłki. Znajdziemy tu sporo pomysłów na uwielbiane przez dzieci placki (pomysł na przemycanie warzyw), wiele dań śniadaniowych i kolacyjnych z powodzeniem zastępujących tradycyjną kanapkę. Królują warzywa – są one składnikiem każdego dania, chyba że zastępują je owoce. Autorka podejmuje też temat gotowania dla chorych dzieci, tak by jedzenie wspomagało proces zdrowienia i powrotu do pełni sił.
 
Tylko jak przekonać dziecko do jedzenia tych smacznych i zbilansowanych potraw? Daria Ładocha w różnych miejscach książki dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat. To osobiste doświadczenie ma być przede wszystkim inspiracją, bo „każde dziecko je inaczej, każde po swojemu. Sztuka polega na umiejętnym czytaniu dziecięcych sygnałów i dyplomatycznym przekazywaniu własnych sugestii”, jak pisze autorka we wstępie.
 
Praktycznie.
Jak ugotować kaszę jaglaną, soczewicę czy komosę ryżową? Ostatnia część książki to kulinarny poradnik, który będzie szczególnie pomocny dla rozpoczynających przygodę ze zbożami i roślinami strączkowymi. Dowiemy się z niego też, jak przygotować warzywa julienne, rozpuścić czekoladę, ugotować bulion, przyrządzić pesto. Proste wskazówki w jednym miejscu.
 
Wychodząc naprzeciw dietom eliminacyjnym, autorka odpowiednio oznakowała przepisy. W książce znajdziemy dania wegetariańskie, bez glutenu, nabiału czy jajek. Osobiście brakuje mi jeszcze podania wartości odżywczych, zwłaszcza węglowodanów, określanych ilościowo w leczeniu cukrzycy, na którą choruje coraz więcej dzieci.
 
Wielki plus za wykonanie: książka jest oprawiona w twardą okładkę, solidnie zszyta, dzięki czemu się nie zamyka. Posiada także wstążeczkę, którą możemy zaznaczyć interesujący nas przepis. 
To wszystko ułatwi korzystanie z niej w czasie gotowania.
 
Nowocześnie.
Książka przypomina bloga. Przed każdym przepisem jest kilka zdań wstępu. To tutaj znajdujemy fakty na temat wartości poszczególnych dań. Czasem są to też inspiracje, jak można zmieniać potrawę, innym razem osobiste doświadczenia.
 
Przepisy konkursowe zawierają kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem odsyłają do strony internetowej. Obok zwycięskich pomysłów kulinarnych znajdziemy tutaj wiele innych, zaproponowanych przez rodziców przedszkolaków, a sprawdzonych przez dietetyka pod kątem zasad zdrowego żywienia.
 
Z tą książką zmiana nawyków żywieniowych nie będzie trudna. Gorąco polecam!
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Gotuj zdrowo dla dzieci
Daria Ładocha
Wyd. Egmont