„Gry umysłowe dla małych geniuszy” – recenzja książki


„Gry umysłowe dla małych geniuszy” znakomicie nadają się do takiego treningu. Nawet bardzo mali geniusze odnajdą tu coś dla siebie. A geniusze chodzący do szkoły będą mieli okazję wszechstronnie ćwiczyć swój umysł. 
 
Książka zawiera 101 zagadek o wzrastającym poziomie trudności. Ćwiczenia są bardzo różnorodne: znajdziemy tutaj zarówno zadania rysunkowe, jak i słowne, a także na materiale liczbowym. Zadania ćwiczą różne sprawności umysłowe: spostrzegawczość, logiczne myślenie, kreatywność, zdolności przestrzenne. Wybierać możemy między innymi spośród wykreślanek, sudoku, gry w statki, poszukiwania szczegółów, słowotwórstwa, uzupełniania puzzli. Większość zagadek jest sfabularyzowanych, co zachęca nawet najbardziej opornych geniuszy do ich wykonania. Całości dopełniają charakterystyczne rysunki Chrisa Dickasona. Mamy więc tutaj wiedźmę warzącą literową zupę w czarodziejskim kotle, budowlańców wykreślających linie między kropkami, pirata szukającego skarbu i wiele innych. Rysunki są czarno-białe, nic nie stoi na przeszkodzie, by po rozwiązaniu zagadki dodać im koloru.
 
Korzystanie z książki ułatwia układ, w którym każda zagadka to osobna strona (rzadziej dwie). Autorzy pozostawili także miejsce na wpisanie czasu rozwiązania zadania. Nie znajdziemy tutaj rozpraszaczy w postaci celu do każdego ćwiczenia. Dla mnie to plus, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że podanie informacji, jaką funkcję umysłu ćwiczy dane zadanie, mogłoby ułatwić poruszanie się po książce.

Na końcu książki znajdują się odpowiedzi, co ważne, nie są one wydrukowane małą czcionką.
 
Nawet dorosły znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam książkę i zachęcam do trenowania umysłu. Może w ramach wiosennego postanowienia?
 
Martyna Wieszczeczyńska
Psycholog dziecięcy, żona i mama
 
Gry umysłowe dla małych geniuszy
G. Moore, Chris Dickason
Wyd. Jedność dla dzieci